Aresztowany przez Ukraińców, więziony przez Niemców i Polaków 

  • 25.02.2020, 09:15 (aktualizacja 25.02.2020, 14:47)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Aresztowany przez Ukraińców, więziony przez Niemców i Polaków
W Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej, mieszczącej się w odnowionym ratuszu, można zobaczyć wiele eksponatów, związanych z naszym powiatem i jego mieszkańcami. Jednym z tych zabytków jest pasiak obozowy Jana Markiewicza. Warto przybliżyć historię jego właściciela. W czasach II wojny światowej był więźniem pięciu hitlerowskich obozów koncentracyjnych, a po przyjeździe do polskiej Oławy zarzucono mu szpiegostwo i przez trzy miesiące przetrzymywano w Urzędzie Bezpieczeństwa...

Jan Markiewicz, syn Antoniego i Heleny, urodził się 12 października 1912, w Kutach, województwo stanisławowskie, obecnie Ukraina. W rodzinnym mieście skończył szkołę powszechną, a we Lwowie gimnazjum. W Kutach prowadził sklep z książkami, był również gminnym urzędnikiem. W 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej, w okolicach Lwowa. Gdy rozwiązano jego jednostkę, razem z innymi żołnierzami ukrywał się  przez trzy tygodnie w lasach pod Kutami, a potem wrócił do domu.

Na fot. Jan Markiewicz w 1934

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe