W studni skarbu nie było

  • 11.07.2019, 11:04 (aktualizacja 14.04.2020, 12:54)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
W studni skarbu nie było
W odkrytej niedawno na oławskim Rynku studni archeolodzy przeprowadzili badania. Dziś już wiemy, że poza nielicznymi przedmiotami nie znaleziono na jej dnie niczego sensacyjnego

- Niemniej odkryta podczas rewitalizacji przyrynkowego placu studnia jest sama w sobie bardzo ciekawa - mówi archeolog Marcin Diakowski z firmy Archeoreplica, który pod koniec kwietnia dokonał jej eksploracji.

Po wypompowaniu wody okazało się, że studnia ma siedem metrów głębokości i podobnie jak ta odkryta na wiązowskim rynku została zbudowana z kamienia łamanego. Interesujące jest także to, że jej dolną, przyziemną cześć obudowano dębowymi deskami połączonymi ze sobą za pomocą drewnianych kołków, a górną, zlokalizowaną tuż przy powierzchni, nadbudowano cegłą w XIX wieku. Jej najstarsza drewniano-kamienna struktura pochodzi z XVI-XVII wieku. Co ciekawe, na dnie wypełnionym piaskiem pozyskano zaledwie kilka artefaktów w postaci fragmentów kości zwierzęcych i naczyń glinianych. Niewykluczone, że tak niewielkie skupisko znalezisk może być podyktowane faktem jej oczyszczenia i nowej adaptacji dokonanej na przełomie XIX i XX wieku. Najprawdopodobniej też w końcowym okresie użytkowania funkcjonowała jako ujęcie wody dla jednej z pobliskich kamienic, na co wskazywać może zachowana w jej wnętrzu metalowa rura.

Fot.: Marcin Diakowski Tekst: Zbigniew Jakubowicz

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kliczdorf
Kliczdorf 11.07.2019, 21:40
Studnia będzie wyniesiona nad powierzchnię, tyle tylko, że podczas następnego etapu. Teraz jest po prostu zabezpieczona.
Mario
Mario 11.07.2019, 19:49
Ten sam co sprzedał wieże ciśnień za 130 tyś koledze
12.07.2019, 07:11
no właśnie, a co się dzieje z wieżą ciśnień? to już kilka lat jak została sprzedana, może redakcja zapyta, bo to ciekawy temat
Oławianin
Oławianin 11.07.2019, 19:14
Jaki (...) to zasypał!?!?!?!!!!!!!
olaf
olaf 11.07.2019, 21:17
Gdzie jest burmistrz, mamy jakiegoś burmistrza???????!!!!! to on pozwolił !
Patryk
Patryk 11.07.2019, 13:50
Szkoda ze została zasypana spowrotem mogli ją na wieszch wyciągnąć fajnie by się komponował do całości naszego rynku

Pozostałe