Zapomniana katastrofa pod Owczarami 

  • 22.02.2020, 17:55 (aktualizacja 20.03.2020, 13:27)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Zapomniana katastrofa pod Owczarami Lim 2 - taki sam spadł pod Owczarami.
Kiedyś, w nieodległej przeszłości, prawie wszystko było tajne i opatrzone napisem "zakaz fotografowania". Wokół nas było wiele istotnych wydarzeń, które jednak starannie ukryto, schowano. Współczesne otwarcie archiwów powoduje, że piszemy najnowszą historię prawie od nowa. Tak jest również w powiecie oławskim, wiele wydarzeń pozostaje zupełnie zapomnianych i nieznanych. Jednym z takich nieznanych epizodów jest wypadek polskiego samolotu wojskowego pod Owczarami

Na obszarze powiatu oławskiego doszło do wielu katastrof lotniczych. Liczba tych wydarzeń rośnie, bo wciąż "odkrywamy" nieznane i zapomniane.  Dzisiaj przypominamy tragiczny wypadek z 1956 roku. Zimna wojna Lata 50. w Polsce i na świecie - to okres znacznej rozbudowy sił powietrznych wyposażonych w nowoczesne samoloty odrzutowe. To czas "zimnej wojny". Nakłady na zbrojenia były ogromne, produkowano gigantyczne ilości uzbrojenia, szkolono setki pilotów. Lotnictwo wojskowe było w stanie wysokiej gotowości bojowej. W tamtych czasach latano bardzo intensywnie i w każdych warunkach pogodowych. Mieszkańcy Owczar byli przyzwyczajeni do częstych lotów odrzutowców. Z jednej strony Rosjanie i ich lotnisko w Skarbimierzu. Z drugiej strony stale widziane (i słyszane) polskie samoloty z Wrocławia.

24 stycznia 1956 był kolejnym typowym dniem szkolenia pilotów. Na wrocławskim lotnisku Strachowice, gdzie stacjonował 3. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego (6. Dywizji Lotnictwa), myśliwskie Limy-2 latały od świtu w rejonie Wrocławia. Realizowano "ćwiczenia 131. programu Szkolenia Lotnictwa Myśliwskiego". W tym okresie dowódcą pułku był (w latach 1955-1958) płk pilot Feliks Skrzeczkowski.

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe