Oławskie ślady księdza Jerzego 

  • 02.06.2010, 11:55 (aktualizacja 18.02.2020, 11:11)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Oławskie ślady księdza Jerzego
W niedzielę 6 czerwca w centralnym miejscu Warszawy, na placu Marszałka Piłsudskiego, odbędą się uroczystości beatyfikacyjne księdza Jerzego Popiełuszki. W Oławie, na placu św. Maksymiliana Marii Kolbego, prawie od sześciu lat stoi pomnik, poświęcony trzem Męczennikom, w tym tragicznie zmarłemu kapelanowi „Solidarności”, który ma być wkrótce wyniesiony na ołtarze

Wspomnienia Andrzeja Mikosiaka  

Z inicjatywą budowy pomnika obok sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia wystąpili latem 2004 roku byli działacze oławskich struktur związku “Solidarność” - Bogusław Kiczaty i Andrzej Mikosiak, znani wcześniej z niekonwencjonalnych działań. Np. co roku w grudniu, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, wystawiali na oławskim Rynku tablicę-plakat z malowidłem i napisami, przedstawiającymi tragiczne momenty ze współczesnej historii naszego kraju. - Ten nasz coroczny happening miał w założeniu poruszać sumienie oławian oraz lokalnych władz, zmusić je do prospołecznych i uczciwych działań - mówi Andrzej Mikosiak. - Z podobną myślą zainicjowaliśmy budowę Pomnika Męczenników, z okazji dwudziestej rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, bestialsko zamordowanego przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

Dwie wizje, jedna realizacja 

Mikosiak wspomina, że zgodnie z jego pomysłem początkowo pomnik miał być poświęcony tylko księdzu Jerzemu. Jednak Kiczaty, który jako były związkowiec, a teraz prywatny przedsiębiorca, prowadzący firmę budowlaną, wziął się za zmaterializowanie idei kolegi, zaproponował nieco szerszą formułę obelisku: - Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem związku “Solidarność”, a teraz jest jego patronem - mówił na naszych łamach w 2004 roku. - Postać tego kapłana umieściliśmy na sztandarze oławskiej “Solidarności”, wykonany i poświęcony kilka lat temu. 

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe