"Matczyna Lipa" czeka na głosy

  • 01.06.2019, 10:12
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
"Matczyna Lipa" czeka na głosy

Jelcz-Laskowice. 1 czerwca rusza głosowanie w konkursie na drzewo roku. O prym walczy "Matczyna Lipa"

Konkurs Klubu Gaja to propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Zwycięzca polskiej edycji konkursu co roku bierze udział w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku. W 2014 roku w konkursie zwyciężył dąb "Słowianin" z Dębiny. Zgłosił go Jacek Mikołajczyk, radny i miłośnik lokalnej historii. W europejskim konkursie nie poszło już tak dobrze, ale najważniejszy cel został osiągnięty. Laur krajowy sprawił, że drzewo odżyło. Lokalna społeczność zaczęła je zauważać wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej. Teren wokół "Słowianina" stał się miejscem integracji i licznych spotkań, a Dębina najchętniej odwiedzaną miejscowością wiejską w gminie. Mikołajczyk był radnym kadencji 2010-2014. Po czterech latach bez działalności samorządowej w 2018 roku znów dostał się do Rady Miejskiej. W swoim programie dużo mówił o o kultywacji przyrody i lokalnej historii. Stąd pomysł, by kolejny raz powalczyć w konkursie. Tym razem bohaterem ma być "Matczyna Lipa", która stoi na terenie strzelnicy przy ul. Turniejowej w Jelczu-Laskowicach. Drzewo ma blisko 400 lat, jest wysokie na 23 metry i liczy 490 cm w obwodzie. - Rośnie na "Matczynej Górze", najwyższym, malowniczym wzniesieniu w granicach Jelcza-Laskowic - opowiada Jacek Mikołajczyk. - Rozpościera się z niego wspaniały widok na całą okolicę. Słowiańsko brzmiąca nazwa "Matczyna Góra", wyszperana została przez lokalnych historyków na mapach Śląska z okresu drugiej połowy XIX wieku, kiedy to na polecenie władz pruskich nanoszono na mapy nazwy miejscowe obiektów geograficznych, przyrodniczych i historycznych. Dzięki staraniom Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice, wśród których jest wielu pasjonatów lokalnej historii, nazwa po latach zapomnienia wróciła do życia, jest coraz częściej kojarzona i używana przez lokalną społeczność. (...) Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe, miejsce to jest z przyjemnością odwiedzane przez okolicznych mieszkańców. jego kilkusetletnie życie gospodarcze odbywało się w cieniu rozłożystej i miododajnej, cudownie kwitnącej i przyprawiającej o zawrót głowy miodowo-waniliowym zapachem, lipy. Odnalezienie na dawnych mapach nazwy wzniesienia stało się inspiracją do określenia tym samym mianem najbardziej okazałej lipy tam rosnącej. Mamy "Matczyną Górę", niech więc będzie "Matczyna Lipa"!

Głosowanie w tegorocznej edycji konkursu rozpocznie się 1 czerwca. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony www.drzeworoku.pl.

(kt)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jacek
Jacek 08.06.2019, 21:53
Pragnę dodać, że objęcie Honorowym Patronatem Matczynej Lipy przez znaną lekarkę, Panią Profesor Alicję Chybicką jest dla nas dużym wyróżnieniem. Pani Profesor zaangażowała się dość mocno w promocję Matczynej Lipy. Wzięła udział w Rajdzie Rowerowym Toyoty w dniu 1.VI.2019r. Przejechała z grupą około 250 rowerzystów całą trasę liczącą około 14 km. Uczestniczyła w zorganizowanym przez Toyotę pikniku pod Matczyną Lipą. Zwiedziła podziemną siedzibę Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice i dużo rozmawiała z uczestnikami imprezy! Tego samego dnia musiała na g. 15.00 być w Łodzi, a o g. 20.00 w Jeleniej Górze! To jest niesamowita osoba! Oddanie głosu na Matczyną Lipę, równa się okazaniu szacunku Pani Profesor Alicji Chybickiej :-) Za każdy oddany głos serdecznie dziękuję i pozdrawiam cieplutko! Wystarczy wejść na www.drzeworoku.pl Odnaleźć będącą na 16 pozycji Matczyną Lipę i kliknąć w ukazujący się komunikat ;-)
Jacek
Jacek 08.06.2019, 21:44
Na chwilę obecną brakuje dość sporo głosów, aby ponownie dorównać czołówce :-) (dość długo utrzymywaliśmy sie na 2 miejscu) Nasze drzewo jest bardzo ładne i ma ciekawą historię, jednak nie przekłada się to odpowiednio na ilość oddanych na nie głosów :-( Jak już wspominałem, na oddanie jednego głosu z jednego adresu mailowego potrzebne jest tylko kilkanaście sekund! Proszę o większe zaangażowanie! Samo się nic nie zrobi! Zapracujmy na zwycięstwo! Poprośmy o głosy naszych przyjaciół, kolegów i znajomych :-) Zapewniam, że warto! Dziękuję i pozdrawiam jak zawsze serdecznie!

Pozostałe