Schetynówka ruszyła

  • 08.05.2009, 11:55
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Schetynówka ruszyła
O zakończonych i nowych inwestycjach - ze starostą Markiem Szponarem rozmawia Wioletta Kamińska

- Ruszyła przebudowa ulicy Oławskiej w Jelczu-Laskowicach. To droga powiatowa. Jak długo potrwają prace?
 

- Zgodnie z umową, wykonawca, czyli firma „Dolbud - System” Zakład Robót Budowlanych z Wrocławia, ma na to czas do 30 października 2009. Od początku kwietnia trwają prace przygotowawcze do przebudowy tej drogi i układania chodników. Umowę z wykonawcą podpisaliśmy w marcu.       

- Ile będzie kosztowała ta inwestycja?

- Zadanie jest realizowane w ramach tak zwanych „schetynówek”, czyli „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011”. Całkowity koszt przebudowy to około 4 mln złotych, z czego połowa będzie z budżetu państwa. Pozostałą część zapłacą także po połowie powiat oławski i gmina Jelcz-Laskowice. Podpisaliśmy z burmistrzem Putyrą stosowne porozumienie. 

- Co obejmuje projekt przebudowy?

- Powstaną dwa lewoskrętne skrzyżowania. Jedno na wysokości ulicy Belgijskiej, drugie  przy Tańskiego. Od skrzyżowania z Wrocławską do Świerkowej na osiedlu Jelcz, oraz od nowo powstałych budynków Spółdzielni Mieszkaniowej  do ulicy Piastowskiej powstaną chodniki, długości kilometra. W planie jest też budowa ciągu pieszo-rowerowego, około 200 m od strony stawu jelczańskiego. Przebudowana będzie również zatoczka autobusowa, wymieni się znaki pionowe i wykona oznakowanie poziome. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo użytkowników dróg. Powstanie również przejście dla pieszych z wydzielonym miejscem postoju w rejonie PSP nr 3 przy ulicy Prusa. To w zdecydowany sposób poprawi bezpieczeństwo uczniów. Nawierzchnia na całej długości drogi, to jest 2,2 kilometra, ma być wykonana ze wzmocnionej masy bitumicznej, z warstwą ścieralną.

- Na jakie trudności powinni się przygotować użytkownicy drogi?

- Będzie ograniczenie prędkości do 30km/godz. oraz zakaz wyprzedzania. Na czas robót  zamknie się jeden pas drogi, a ruch będzie się odbywał wahadłowo. Z trudnościami muszą się też liczyć piesi. Będą zamykane dla ruchu odcinki chodników, a w związku tym zalecane przejście drugą stroną ulicy. Trudności z dojazdem mogą mieć też właściciele działek, w związku z przebudową wjazdów na ich posesje. Przepraszamy za utrudnienia i uciążliwości występujące podczas prac remontowych, prowadzonych przez powiat.

- W marcu zakończyła się budowa chodnika przy fragmencie drogi powiatowej nr 1535D w Minkowicach. Czy będzie dalszy etap prac? 

- Wybudowano dokładnie 400 metrów chodnika i 100 metrów ścieżki rowerowej, wraz z instalacją kanalizacji deszczowej. Dotychczasowy koszt tej inwestycji to 198 tys. zł. W ubiegłym roku  zadanie to współfinansowała gmina Jelcz-Laskowice, przekazując na ten cel 50 tys. zł. Jeżeli podpiszemy z burmistrzem Jelcza-Laskowic nowe porozumienie w tej sprawie, będzie możliwość realizacji tego zadania jeszcze w tym roku. W nawiązaniu do innych zamierzeń powiatu w zakresie remontów dróg na terenie gminy Jelcz-Laskowice, czekamy  na odpowiedź burmistrza, dotyczącą  udziału gminy w kosztach remontu dalszego odcinka ulicy Kolejowej w Minkowicach. Liczymy na szybką odpowiedź ponieważ pozostało niewiele czasu na realizację zadania. 
 

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe