Widziałem ostatecznie upokorzonych 

  • 04.05.2009, 11:55 (aktualizacja 17.02.2020, 12:33)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Widziałem ostatecznie upokorzonych
Na konferencji szefów rządów USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR (Roosevelta, Churchilla i Stalina) w lutym 1945 w Jałcie uzgodniono wspólne kroki w celu ostatecznego pokonania Niemiec i przystąpienia potem ZSRR do wojny przeciwko Japonii. Podjęto też postanowienia dotyczące składu przyszłych rządów Polski i Jugosławii, jak również granic Polski

Wspomnienia sybiraka

Dobry szpieg Sorge

W latach 1933 - 1944 w Japonii, jako kierownik międzynarodowej grupy wywiadowczej “Ramsay”, działał niemiecki komunista Richard Sorge, który był szpiegiem radzieckim. Do centrali w Moskwie podał on m.in. datę napaści hitlerowskiej na ZSRR (co Stalin zlekceważył) i wiadomość, że Japonia, mimo paktu z Niemcami, nie napadnie na Związek Radziecki, lecz zaatakuje Stany Zjednoczone. W roku 1944 Sorge został aresztowany przez japońską policję i stracony, symbolicznie w dniu święta Rewolucji Październikowej, 7 listopada 1944. W roku 1964 Sorge otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.
Dzięki informacji Sorgego, dowództwo radzieckie mogło w krytycznym dla siebie momencie walk o Stalingrad (17 lipca 1942 - 2 lutego 1943) w grudniu 1942 przerzucić na front stalingradzki najlepsze dywizje syberyjskie i rozgromić 300-tysięczną armię feldmarszałka von Paulusa, co stało się przełomem w wojnie z Niemcami, na korzyść ZSRR.

Klęska Japonii

8 maja 1945 w Europie zakończyła się II wojna światowa, hitlerowskie Niemcy i ich sojusznicy zostali pokonani. W rejonie Pacyfiku wojna USA i Wielkiej Brytanii z Japonią trwała nadal, przynosząc obu stronom olbrzymie straty w ludziach i w sprzęcie. Japończycy walczyli fanatycznie, do utraty tchu. Amerykanie byli przerażeni wizją strat, jakie przyniósłby im desant na wyspy japońskie. Związek Radziecki zwlekał z udzieleniem Ameryce pomocy wojskowej, do czego zobowiązał się w Jałcie.
W lipcu 1945 Amerykanie, jako pierwsi na świecie, skonstruowali bombę atomową i 6 sierpnia 1945 użyli jej przeciwko Japonii, zrzucając najpierw bombę na Hiroszimę - 78 tys. zabitych, ok. 60 tys. rannych i zaginionych, ponad połowa miasta zburzona i spalona. Po trzech dniach zrzucili drugą bombę, na Nagasaki - ok. 80 tys. zabitych i rannych, połowa miasta całkowicie zniszczona.
Dowiadując się o tych masakrach i o zamierzonym przez „boskiego cesarza” Japonii Hirohito zaprzestaniu walk i poddania się Amerykanom, ZSRR wypowiedział wojnę Japonii 8 sierpnia 1945.  Armia Czerwona w sojuszu z mongolską wkroczyła do okupowanej przez Japonię część Chin, zwanej Mandżurią, i do Korei, a w tych rejonach stacjonowała doborowa milionowa armia japońska, tzw. “Kwantuńska”.
Wkrótce po zapoznaniu się ze skutkami użycia bomb atomowych, cesarz Hirohito ogłosił przegraną Japonii, więc Sowieci i Mongołowie w zasadzie bez walki (opierali się tylko najbardziej fanatyczni Japończycy lub ci, do których nie dotarły rozkazy o zakończeniu wojny) wzięli do niewoli całą Armię Kwantuńską, w sierpniu 1945.

Głód i kolej w Kazachstanie

Od maja 1945 Polacy przebywający w Kazachstanie na zesłaniu, z utęsknieniem i z niecierpliwością  oczekiwali na pozwolenie powrotu do „wyzwolonej” Ojczyzny. Nie mogliśmy pojąć, dlaczego nas nie wypuszczają, skoro wojny w Europie już nie ma, a Polska jest sprzymierzona z ZSRR. Licząc jednak na rychły wyjazd do Polski pomyślałem, że dobrze będzie przygotować jakąś żywność na długą podróż, ale co, skoro dokoła nędza i głód? Na szczęście płynąca tam rzeka Czarka była bardzo rybna. Całymi dniami łowiłem ryby i suszyłem je. Dwa worki suszonych słonych ryb przygotowałem na drogę. Równocześnie pilnie obserwowałem tory kolejowe latem 1945 i zimą 1945-46. Zrozumiałem, że ZSRR ma pilniejsze potrzeby transportowe niż wożenie Polaków - chyba  nie było dla nas wagonów i parowozów. Latem na południe i wschód przetaczały się pociągi z wojskiem i zdobytymi w Niemczech trofeami, czyli z bydłem, końmi i maszynami fabrycznymi.

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe