Uczniowie z SP 2 w Oławie zwycięzcami konkursu "Chcieliśmy tylko wolnej Polski"

  • 12.01.2020, 18:51
Uczniowie z SP 2 w Oławie zwycięzcami konkursu "Chcieliśmy tylko wolnej…
Po 71 latach od mordu dokonanego na działaczach Polski Podziemnej, bohaterskich żołnierzach Armii Krajowej i działaczach dolnośląskich struktur Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", rodziny bohaterów otrzymały patenty oficerskie i awanse na wyższe stopnie wojskowe. Aktu wręczenia patentów oficerskich dla rodzin ppor. Władysława Ciska i ppor. Stanisława Dydo oraz awansu na stopień kapitana dla rodziny Jana Klamuta i podpułkownika dla rodziny Ludwika Marszałka, dokonał Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu płk Piotr Rupa.

Podczas uroczystości miało miejsce podsumowanie międzywojewódzkiego konkursu "Chcieliśmy tylko wolnej Polski", który zorganizowany został przez Miasto Dębicę, Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. PSK AK w Dębicy oraz wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu i Fundację Historia - Pamięć - Edukacja. Patronat honorowy nad konkursem objęli: premier RP Mateusz Morawiecki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Jarosław Szarek oraz dolnośląski i podkarpacki kuratorzy oświaty Roman Kowalczyk oraz Małgorzata Rauch.

W konkursie w województwie dolnośląskim i podkarpackim udział wzięło ponad 100 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy przygotowali prace indywidualne i grupowe oraz filmy.

W kategorii "Portfolio" zwyciężył Kornel Gajewski, drugie miejsce zajął Filip Jankowiak a wyróżniona została Maja Stasienko, wszyscy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie im. Jakuba Sobieskiego.

Nagrody i pamiątkowe dyplomy wszystkim wyróżnionym wręczyli burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz Helena Lazarowicz - żona śp. Romualda Lazarowicza, wnuka ppłk. Adama Lazarowicza "Klamry".

Premier RP Mateusz Morawiecki skierował do uczestników konkursu okolicznościowy list, który odczytany został podczas uroczystości.

Pełna lista nagrodzonych z województwa podkarpackiego i dolnośląskiego znajduje się na stronie konkursu:https://chcielismywolnejpolski.pl/.

Na zakończenie uroczystości, wszyscy obecni mieli okazję obejrzeć wzruszające widowisko patriotyczno - kolędnicze "Wigilia w okopach. Od Solidarności do współczesności" w wykonaniu Grupy Artystycznej SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Nauczycielem i opiekunem grupy jest Dawid Kułakowski.

 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe