"Zaklęci w kamieniach"

  • 06.02.2020, 11:45
  • TuOlawa (AH)
"Zaklęci w kamieniach"
Wernisaż Jerzego Wojtowicza

W piątkowe popołudnie 7 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Galerii OKO na wystawę i wernisaż fotografii Jerzego Wojtowicza "Zaklęci w kamieniach".

Jerzy Wojtowicz urodził się i mieszka w Oławie. Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Dotychczas zorganizował kilka wystaw indywidualnych m.in. w Trzebini, Myślachowicach, Wrocławiu oraz wziął udział w kilku wystawach wspólnych, podczas Festiwalu Sztuki Wrocław Podwodny.
O wystawie „Zaklęci w Kamieniach” mówi: “Do powstania tych prac w głównej mierze przyczyniły się moje zainteresowania związane  z pasją  podróżowania i odwiedzania ciekawych miejsc. Podróżując  nie czuję się   typowym turystą, ja przystaję i staram się spojrzeć na obiekt z innej perspektywy, odnaleźć nie powtarzalny klimat tych miejsc, który powstaje w wyniku gry światła i cienia na powierzchni kamienia oraz w konarach drzew. Rejestracje fotograficzne tych obrazów stanowią podstawę prezentowanych prac. Dzielę się tutaj swoim subiektywnym spojrzeniem na góry i ich tajemnicze oblicze odkrywane tylko przede mną. Prezentuje tu zestaw składający się z 18 prac, zatytułowałem go “Zaklęci w kamieniach”. Prace te oparłem na zjawisku pareidolii, jest to tendencja do widzenia twarzy tam gdzie one w rzeczywistości nie istnieją,  zjawisko to w moim przypadku podsycane jest przeczytaną w latach młodzieńczych  literaturą J.R.R Tolkiena. Świadomie i z rozmysłem nie nadałem poszczególnym obrazom tytułów, rezygnując w ten sposób z narzucania moich skojarzeń, a tym samym pozwalając odbiorcy na spojrzenie przez pryzmat własnej wyobraźni i zatytułowania fotografii słowem,  własnym tytułem jaki podpowiada  podświadomość. Jestem przekonany, że zestaw prezentowanych zdjęć poprzez zabieg antropomorfizacji kamieni i skał ma potencjał do pobudzania wyobraźni i otwierania podświadomości, z której dawno zapomniane obrazy będą przenikały do świadomości i dostarczały unikalnych doznań odbiorcy. Mam ogromną nadzieję, że moje subiektywne spojrzenie zawarte na dwuwymiarowej kartce papieru fotograficznego pobudzi wyobraźnię widza…”.
Wystwę będzie można oglądac do końca lutego. Wstęp wolny. Zapraszamy!

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe