Zakaz wykonywania zawodu dla mecenasa Kelma 

  • 14.02.2020, 09:49 (aktualizacja 14.02.2020, 13:17)
  • TuOlawa JK
Zakaz wykonywania zawodu dla mecenasa Kelma
Oławski adwokat Michał Kelm, który wielokrotnie w swojej karierze bronił księży pedofilów, otrzymał trzyletni zakaz wykonywania zawodu

Decyzję o zakazie podjęła Naczelna Rada Adwokacka. Michał Kelm to adwokat znany choćby z tego, że był obrońcą Tomasza Komendy. Ostatnio jednak bardziej kojarzony z angażowania się w reprezentowanie przed sądami księży oskarżanych o pedofilię. Jak wylicza "Gazeta Wyborcza", bronił m.in. siostry Bernadetty z ośrodka Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu, gdzie - za wiedzą sióstr - dochodziło do maltretowania i gwałcenia nieletnich; Jacka Skrzypczaka, byłego wikarego parafii w Legionowie, oskarżanego o gwałt, molestowanie, nielegalne posiadanie broni i nakłanianie 14-latki do aborcji, a także Krzysztofa K., proboszcza parafii w Wojnowicach w Opolskiem, którego prokuratura oskarżyła o trzykrotny gwałt na niepełnosprawnej 16-latce. Wszystkie te sprawy przegrał.
Wyjątkowa i w jakimś sensie związana z Oławą była sprawa księdza Pawła Kani, który do 2002 roku pełnił posługę także w naszym powiecie. Obecnie odbywa on karę 7 lat więzienia - od roku jest też wykluczony ze stanu duchownego. Michał Kelm miał zgłosić się do chłopca (ofiary Pawła Kani) z propozycją reprezentowania go, chciał też nakłonić go do przyjęcia ugody, w ramach której miał otrzymać 40 tys. zł. Zataił przy tym fakt, że był on już przedstawicielem zarówno księdza jak i kurii wrocławskiej.
Jak uznał sąd dyscyplinarny przy Okręgowej Radzie Adwokackiej (ORA) we Wrocławiu, działanie Kelma było niezgodne z przepisami o adwokaturze. We wrześniu ubiegłego roku uznano jego winę wydając wyrok rocznego zakazu wykonywania przez mecenasa zawodu adwokata.
I Michał Kelm, i ORA we Wrocławiu  od wyroku się odwołały.

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Teresa
Teresa 20.02.2020, 21:53
Dobry jest ten mecenas, skuteczny...
tomy
tomy 20.02.2020, 13:32
Brawo panie mecenasie, wielki szacun za przebiegłość. Najpierw się obiecuje wielką wygraną i skopanie "tyłków" przeciwnikowi ,potem wciska się kit swojemu,że sprawy mają się ok. kasa przecież i tak zostanie pobrana jak w przypadku maklerów ( zarobią lub stracą i tak procent się należy za transakcję) . Potem jak coś idzie pod górkę to zaczyna się chłodna i wredna kalkulacja - dogadamy się to i druga strona zabuli mi pieniążki a temu którego się broni znowu pociśniemy jakiś kit lub na sprawę wyślemy praktykanta niech się męczy. Pomyliło się tylko panu mecenasowi tak jak napisał Marek-Mecenas nie może jednocześnie reprezentować jednej i drugiej strony bo to nie mediator. Sumienie? jakie sumienie, kasa nie trąci brzydkim zapaszkiem a to, że bronił skrajne przypadki to chłodna kalkulacja i wyraz przebiegłości tego pana.
Marek
Marek 15.02.2020, 15:42
Mecenas nie może jednocześnie repezentowac jednej i drugiej strony, chyba o to tu chodzi. Czytajcie że zrozumieniem. To nie był mediator, na którego obie strony się zgodziły, tylko adwokat jednej ze stron, więc nie mógł iść do drugiej strony konfliktu z ofertą, że będzie ją reprezentowal, bo to nieetyczne, co uznała rada adwokacka i ukarała.
Olavvvi
Olavvvi 15.02.2020, 08:22
Komentarz Jakuba Z. i odnosi się do postu Oławianki. Czy tylko ja tego postu nie widzę?
Jakub Z.
Jakub Z. 14.02.2020, 18:17
Do Oławianka: Czytam. Jakoś Twoja wypowiedź jest uboga. Działał w imieniu Kurii i księdza. Ale czy w tej samej sprawie? Zawsze się dąży do ugody obu stron. Jeśli nie przyniesie to skutku czeka nas decyzja Sądu (osoby niezawisłej), która wysłucha dwóch stron i na podstawie przedstawionych dowodów i faktów wyda wyrok.
Oławianka
Oławianka 14.02.2020, 17:34
Proszę czytać ze zrozumieniem, do skutku.
Jakub
Jakub 14.02.2020, 16:41
Tak trzymać Panie Michale. Oczywiście nie toleruje pedofili. Ale mamy takie prawo, że nawet największemu zbrodniarzowi przysługuje obrońca z urzędu. To, że podjął Pansię stanąć po tej złej stronie (czyli oprawców) i udowadniał, że są niewinni lub złagodzić ich czyny to wielki szacun. Nie każdy to umie. To świadczy tylko o Pana wiedzy i znajomości prawa. Nie można karać kogoś tylko za to, że podejmuje się takich spraw. Pozdrawiam Pana i mam nadzieję, że dojdzie do kasacji. Jakub Z.
prawnik
prawnik 20.02.2020, 14:30
Tylko problem polega na tym, że jak wynika z artykułu mecenas reprezentował zarówno "zbrodniarza" jak i jego ofiarę, a tego czynić mu nie wolno.

Pozostałe