Wyjątkowa Seweryna 

  • 16.02.2020, 09:30 (aktualizacja 16.02.2020, 10:29)
  • TuOlawa JK
Wyjątkowa Seweryna Seweryna Siemiradzka w swoim oławskim mieszkaniu
Mało kto wie, że w Oławie mieszkała Seweryna z rodu Siemiradzkich. Tak, tych Siemiradzkióch, z których pochodzi słynny Henryk Siemiradzki - malarz, którego obrazy biły rekordy cenowe, bo sprzedawane je na słynnych światowych aukcjach za grube miliony dolarów. Przypominamy tekst Bogusławy Notz, która miała okazję porozmawiać z panią Seweryną w 1992 roku

Jej ojciec Józef Siemiradzki był znanym podróżnikiem i etnografem, a przede wszystkim znakomitym geologiem i mineralogiem. Kuzyn ojca Henryk Siemiradzki był światowej sławy malarzem. Potomkini rodu Siemiradzkich, z urodzenia lwowianka, przez kilkadziesiąt lat mieszkała wśród nas, w Oławie.

 

Rodowód

 

Pani Seweryna Siemiradzka urodziła się 11 marca 1900 roku we Lwowie. Matka, również Seweryna, z Głażewskich Siemiradzka, zmarła, gdy nasza bohaterka miała zaledwie dwa tygodnie. Wychowywana była przez ukochanego nade wszystko ojca Józefa Siemiradzkiego i jego drugą żonę, matkę przyrodniego brata Seweryny, Michała Siemiradzkiego.

Matka – Seweryna z Głażewskich Siemiradzka – była ziemianką, majątek rodzinny znajdował się na wschodzie, nad Dniestrem.

Ojciec – Józef Siemiradzki, wybitny geolog i etnograf, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, urodzony w Charkowie, został we wczesnym dzieciństwie osierocony przez matkę i wychowywał się w domu stryja Hipolita Siemiradzkiego i jego żony, rodziców m.in. Henryka Siemiradzkiego.

Kim był Henryk Siemiradzki? Wie o tym każdy średnio wykształcony Polak. To jeden z najwybitniejszych malarzy polskich II połowy XIX wieku. Malował obrazy o tematyce antycznej, często mitologicznej lub chrześcijańskiej. Jego najbardziej znany obraz to „Pochodnie Nerona”, jego autorstwa jest wspaniała kurtyna w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Namalował też kurtynę do Teatru Miejskiego we Lwowie, ale znajduje się ona w muzeum.

Henryk Siemiradzki był ogromnie popularnym i znanym nie tylko w Polsce artystą. Wiele lat przebywał we Włoszech, miał willę w Rzymie, gdzie mieszkał z całą rodziną i tworzył. Znał wielu twórcówkultury swojej epoki, przyjaźnił się i portretował Henryka Sienkiewicza (szkic niedokończony). To on właśnie pokazał Sienkiewiczowi piękny kościółek pod wezwaniem „Quo vadis?” przy Via Appia Antica w Rzymie. Prawdopodobnie to wydarzenie zainspirowało Sienkiewicza do napisania sławnej powieści pod tym tytułem.

TuOlawa JK

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maria
Maria 16.02.2020, 10:36
Piękna historia i dobrze opowiedziana. Czyta się cudownie, więcej takich proszę. Tak mało wciąż wiemy o tym miejscu, gdzie przyszło nam żyć. Dobrze wiedzieć, kto tu jeszcze był, kto jest. Taka wiedza tworzy z nas wspólnotę. Lokalną, a ta jest najsilniejsza. Wiem, że Autorka już nie żyje, ale dziękuję Jej, że zdążyła napisać choćby jedną historię wartą zapamiętania. Dzięki Niej od teraz Siemiradzki będzie mi się kojarzył także z Oławą. Wiem, te niemieckie historie tych ziem przytłaczają, ale pamiętajmy, że polskie losy tutaj to już 75 lat...

Pozostałe