Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 09:51
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Wyjątkowa Seweryna

Mało kto wie, że w Oławie mieszkała Seweryna z rodu Siemiradzkich. Tak, tych Siemiradzkióch, z których pochodzi słynny Henryk Siemiradzki - malarz, którego obrazy biły rekordy cenowe, bo sprzedawane je na słynnych światowych aukcjach za grube miliony dolarów. Przypominamy tekst Bogusławy Notz, która miała okazję porozmawiać z panią Seweryną w 1992 roku
Wyjątkowa Seweryna
Seweryna Siemiradzka w swoim oławskim mieszkaniu

Jej ojciec Józef Siemiradzki był znanym podróżnikiem i etnografem, a przede wszystkim znakomitym geologiem i mineralogiem. Kuzyn ojca Henryk Siemiradzki był światowej sławy malarzem. Potomkini rodu Siemiradzkich, z urodzenia lwowianka, przez kilkadziesiąt lat mieszkała wśród nas, w Oławie.

 

Rodowód

 

Pani Seweryna Siemiradzka urodziła się 11 marca 1900 roku we Lwowie. Matka, również Seweryna, z Głażewskich Siemiradzka, zmarła, gdy nasza bohaterka miała zaledwie dwa tygodnie. Wychowywana była przez ukochanego nade wszystko ojca Józefa Siemiradzkiego i jego drugą żonę, matkę przyrodniego brata Seweryny, Michała Siemiradzkiego.

Matka – Seweryna z Głażewskich Siemiradzka – była ziemianką, majątek rodzinny znajdował się na wschodzie, nad Dniestrem.

Ojciec – Józef Siemiradzki, wybitny geolog i etnograf, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, urodzony w Charkowie, został we wczesnym dzieciństwie osierocony przez matkę i wychowywał się w domu stryja Hipolita Siemiradzkiego i jego żony, rodziców m.in. Henryka Siemiradzkiego.

Kim był Henryk Siemiradzki? Wie o tym każdy średnio wykształcony Polak. To jeden z najwybitniejszych malarzy polskich II połowy XIX wieku. Malował obrazy o tematyce antycznej, często mitologicznej lub chrześcijańskiej. Jego najbardziej znany obraz to „Pochodnie Nerona”, jego autorstwa jest wspaniała kurtyna w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Namalował też kurtynę do Teatru Miejskiego we Lwowie, ale znajduje się ona w muzeum.

Henryk Siemiradzki był ogromnie popularnym i znanym nie tylko w Polsce artystą. Wiele lat przebywał we Włoszech, miał willę w Rzymie, gdzie mieszkał z całą rodziną i tworzył. Znał wielu twórcówkultury swojej epoki, przyjaźnił się i portretował Henryka Sienkiewicza (szkic niedokończony). To on właśnie pokazał Sienkiewiczowi piękny kościółek pod wezwaniem „Quo vadis?” przy Via Appia Antica w Rzymie. Prawdopodobnie to wydarzenie zainspirowało Sienkiewicza do napisania sławnej powieści pod tym tytułem.



Matka Seweryny Siemiradzkiej

Prof. Józef Siemiradzki

Przed dworkiem Dzieduszyckich – pierwszy z prawej

Seweryna Siemiradzka z bratem Michałem (po prawej)

W tym oławskim domu mieszkała

Z paniami Niemcową (po prawej) i Romanowską

Zakład ogrodniczy we Lwowie – w środku Seweryna Siemiradzka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Maria 16.02.2020 10:36
Piękna historia i dobrze opowiedziana. Czyta się cudownie, więcej takich proszę. Tak mało wciąż wiemy o tym miejscu, gdzie przyszło nam żyć. Dobrze wiedzieć, kto tu jeszcze był, kto jest. Taka wiedza tworzy z nas wspólnotę. Lokalną, a ta jest najsilniejsza. Wiem, że Autorka już nie żyje, ale dziękuję Jej, że zdążyła napisać choćby jedną historię wartą zapamiętania. Dzięki Niej od teraz Siemiradzki będzie mi się kojarzył także z Oławą. Wiem, te niemieckie historie tych ziem przytłaczają, ale pamiętajmy, że polskie losy tutaj to już 75 lat...

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: OławskiTreść komentarza: Burmistrz mówiąc o planie wyborczym przedstawionym mieszkańcom Oławy w jednym punkcie skłamał jak zwykle ,bo ten plan JEST NIE REALNY DO REASLIZACJI jest to ściema Blogu Beznadziejnych Samorządowców ,a cały program wyborczy nadaje się do KOSZAData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:27Źródło komentarza: BBS: - Nasz plan na miasto i powiat jest realnyAutor komentarza: Żaba 2Treść komentarza: Chce młodzież jechać, niech jedzie nawet jeden przystanek, ale niech kupi bilet. To nie jest duży wydatek. Mimo to konieczność kupna biletu zredukuje liczbę chętnych do przejazdu. W godzinach szczytu ciężko wcisnąć się do niektórych autobusów. Wieczorne wycieczki też będą mniej liczne. A wandali łapać i niech odpracowują wyrządzone szkody.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:21Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?Autor komentarza: Mieszkaniec GminyTreść komentarza: Kandydatka nie pojawiła się w ostatniej chwili. Z tego co widzę, to prężnie działa jako kandydat od momentu ogłoszenia terminów wyborów. W moje opinii radzi sobie bardzo dobrze i bije na głowę dopiero w ostatnim tygodniu obecnego wójta.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:19Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: pacjentTreść komentarza: Komunikacja NZOZ SP. GMINNA J-L -pacjent 1 Problem dodzwonienia sie do rejestracji 2 Brak rentgena stomatologicznego w NZOZ sp.gminna trzeba jeżdzić do Oławy lub Wrocławia . Dentyści tylko swoim pacjenom wykonuja rtg. 3 Co z punktem lekarskim dla mieszkańców Wójcic , który został zlikwidowany ? 4.Stworzenie mozliwości rejestracji on-line do NZOZ SP. gminna J-L , wykaz lekarz i ich mozliwośc oceny. Takie strony internetowe placówek przychodni we Wrocławiu to normaData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:07Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: kołTreść komentarza: Jaki dworzec?! To tylko przystanek. Rzeczywiście żenada to twój komentarz.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 08:57Źródło komentarza: Budowa przystanku Oława Zachodnia trwaAutor komentarza: trudno zrozumieć?Treść komentarza: Mówił TYLKO o uczniach a nie o wszystkich!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 08:49Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama