Co dalej z chińskimi fabrykami elektrolitu?

  • 24.02.2020, 19:03
  • tuOlawa BS
Co dalej z chińskimi fabrykami elektrolitu? Kamil Tysa
Wczoraj w miejscowej świetlicy odbyło się spotkanie z mieszkańcami zainicjowane przez komitet "Stop budowie fabryki elektrolitów w Godzikowicach.

- Na dzień dzisiejszy gmina nie wydała żadnej ani negatywnej ani pozytywnej decyzji  środowiskowej w sprawie budowy fabryki elektrolitów w Godzikowicach, ale musimy się spodziewać, że taka decyzja będzie – mówiła na dzisiejszym spotkaniu z mieszkańcami  Edyta Kubik, członkini komitetu. -  W najbliższej przyszłości taka decyzja może się pojawić.

Dalej mówiła: - Protest i fakt, że jesteście z nami - to wszystko powoduje, że zablokowany jest cały rynek motoryzacyjny Unii Europejskiej. I nie mówię tego po to, by się chwalić, ale po to by państwa uczulić jak ważne dla Polski i UE są fabryki w Godzikowicach. My mamy jednak nadzieję, że one nie powstaną.


Zasugerowała też, że spotkanie, które ma się odbyć  27 lutego w Domaniowie, organizowane przez Wałbrzyską Strefę Ekonomiczną może być związane z budową jednej z fabryk elektrolitów w tej gminie. Druga ma za to badać grunt w okolicach Bolesławca. Póki co oficjalnie nic jednak nie wiadomo.

Więcej informacji - w papierowym wydaniu "GP-WO".

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewa
Ewa 25.02.2020, 08:50
Warto jasno i wyraźnie zaznaczyć dlaczego w całej Europie nie ma i nie będzie fabryk elektrolitu tylko ma powstać w Polsce, ewentualnie w Czechach. Ze względu na toksyczność , rakotwórczość i degradacje środowiska (nie wspominając o strefie ochronnej wody pitnej, w sąsiedztwie której chcą postawić fabryki). W Godzikowicach chcą wybudować zakład, który ma produkować elektrolit dla całej motoryzacji w Europie! Dodatkowo skoro u nas ma być najcięższa produkcja to również zobowiązujemy się do składowania na terenie Polski zużytych baterii, gdzie nie ma możliwości bezpiecznej utylizacji. Zmiany w prawie pozwalają na to aby za płotem każdego z nas powstała hałda zużytych baterii, a my nie mamy nawet prawa zaprotestować. To nie jest problem Godzikowic Szanowni Państwo, to jest problem całej Gminy Oława, miasta Oława, jak i całej Polski. To przez nasze wioski, miasta (Oławę!) dziennie będzie jeździć 50 ciężarówek (na pierwszym etapie produkcji, potem będzie ilość zwiększana) z łatwopalnym, wybuchowym, rakotwórczym i toksycznym elektrolitem! Wystarczy najmniejsza kolizja i dochodzi do wybuchu, skażenia środowiska i śmierci ludzi. Za mało nam chorób nowotworowych? Za dużo mamy świeżego powietrza? Za dużo wody pitnej? Za mało miejsc pracy? Czy rzeczywiście Polak musi być mądry po szkodzie? Wszystko dla pieniędzy?
jacapraca
jacapraca 25.02.2020, 10:03
Jak znam życie zlecą składowanie jakiejś firmie Janusz & Janusz zarejestrowanej na słupa, która wydzierżawi parę hektarów ziemi od jakiejś gminy której wójt się będzie cieszył, że mu hajs płynie za jakieś odłogi, fabryka przedstawi, że ma umowę na utylizację z firmą Janusz & Janusz, firma Janusz & Janusz zrzuci na wydzierżawiony teren kilkanaście tirów, po czym po skasowaniu faktur rozpłynie się w powietrzu. Malo to takich sytuacji było w kraju? Nawet w Domaniowie 2-3 lata temu była afera, że jest składowisko toksycznych odpadów i nie ma co z tym zrobić.
Alina
Alina 25.02.2020, 08:08
Dzięki tej fabryce ,fmina olawa kogla by sie stac drugimi Kobierzycmi niesamowita inwestycja , a znajac zycie ci co protestuje przedzej czy pozniej , sami by tam pracowali...?
Ewa
Ewa 25.02.2020, 08:32
Czy szanowna Pani jakkolwiek zapoznała sie z tematem,czy z nudów wypisuje brednie?? Kobieto w calej Europie jest zakaz produkcji elektrolitu ze względu na toksyczność,rakotwórczość i degradacje środowiska. Tylko ze względu na lukę prawną te fabryki moga powstać w Polsce ,Czechach i na Węgrzech. To u nas ma powstać toksyczna produkcja i gromadzenie zużytych baterii, a w Europie beda jezdzic elektrycznymi autami, nie u nas. Malo chorujemy na nowotwory? Za dużo mamy pokladów wody pitnej? Brakuje nam miejsc do pracy? Proponuje poczytać, zanim otworzy pani narząd ,który słuzy nie tylko do przeżuwania jedzenia.

Pozostałe