A Ciepłowody znacie?

  • 02.03.2020, 18:09
  • TuOlawa JK
A Ciepłowody znacie? Stephanus Pasjonat
W sam raz na romantyczny wypad. Zamek Rycerski Ciepłowody za Strzelinem. - Widać skutki transformacji, piwnice zasypane - pisze Stephanus Pasjonat

   Ruiny zamku w niewielkiej wsi Ciepłowody leżą w pobliżu źródeł Małej Ślęzy - czytamy na Zamkomania.pl. - Do wysokiej na ok 18 m wieży mieszkalnej przylega zaokrąglone, piętrowe skrzydło mieszkalne. Całość otoczona jest fosą i wałem, na którym widać relikty murów i narożnych obwarowań bastejowych. Basteje i wieża były prawdopodobnie połączone podziemnymi korytarzami. Wjazd prowadził od południa i tam widać resztki mostu z przyporami. Na przedzamczu znajdował się folwark. Mury średniowieczne w wieży sięgają dziś 13 m i wskazują iż pierwotnie były w niej trzy, ewentualnie cztery kondygnacje. Późniejsza przebudowa spowodowała zmianę układu pięter i zwiększenie ilości kondygnacji do pięciu. Wejście do wieży prowadzi z dziedzińca po schodach na pierwsze piętro, posiadające jako jedyne układ dwudzielny. Służyło ono do celów gospodarczych, natomiast charakter mieszkalny miało drugie piętro. Niestety, obecnie nie ma wyjścia na wyższe kondygnacjeuiny zamku w niewielkiej wsi Ciepłowody leżą w pobliżu źródeł Małej Ślęzy.

Wieża mieszkalno-obronna, przekształcona później na zamek, została wzniesiona w II ćwierci XIV w. prawdopodobnie przez Jana Sekila (Johann Seckil). Rycerz ten związany był z dworem książąt świdnickich Bernarda i Bolka. Wcześniej istniał tu drewniany gródek wymieniany w dokumentach już na początku XIII w. Był siedzibą możnego rycerza z niemieckiego rodu Bart - Albrechta z Brodą. Zakłada się, że kolejny właściciel Mikołaj rozpoczął przebudowę gródka na zamek, otaczając całość kamiennym murem na przełomie XIII i XIV w., a kontynuował ją wspomniany już Jan Sekil.

źródło: https://zamkomania.pl/cieplowody.php

Tam więcej o losach zamku.

 

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe