Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:34
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Giną ślady obozu pracy w Fünfteichen (2)

Dopiero po zestawieniu planu obozu z obecnym miejscem widać, jak wielkim przedsięwzięciem był AL Fünfteichen - największa filia obozu koncentracyjnego w Gross Rosen
Giną ślady obozu pracy w Fünfteichen (2)
Drewniane zabudowania obozu nie zachowały się do dzisiaj

Męski obóz pracy powstał tu na przełomie września i października 1943 z inicjatywy koncernu Kruppa, który chciał w ten sposób pozyskiwać niewolniczą siłę roboczą do fabryki zbrojeniowej, należącej do Maschinenfabriken Friedrich Krupp Berthawerk AG, w Markstädt (Laskowice Oławskie),  przy produkcji dział kaliber 75 i 155 mm oraz wyrzutni torped lub przy ciągłej rozbudowie zakładów. Śmiertelność w obozie była bardzo wysoka. Dane szacunkowe mówią o co najmniej 2000 ofiar.

Za pracę więźniów Krupp comiesięcznie płacił SS, której formalnie podlegał Gross-Rosen i która utrzymywała w obozie swoich strażników. Od sierpnia 1943 roku obóz stawiali więźniowie, głównie żydowscy, z obozu pracy w Markstädt (Laskowice Oławskie). Obóz to 32 baraki, rozlokowane na 42 hektarach. Można się było do niego dostać dwiema bramami - główną i tą dla więźniów wychodzących do pracy w fabryce. Między nimi ustawiono wartownie, a dalej 2 bloki dla esesmanów oraz większy dla komendanta obozu, którym był Otto Stoppel. Ten budynek, przebudowany, zachował się do dziś.



Obóz Fünfteichen

Obóz Fünfteichen

Jarzy Urbaniak nałożył plan obozu Fünfteichen na obecne zdjęcie terenu - dopiero teraz widać ogrom tego przedsięwzięcia

Obóz Fünfteichen

Obóz Fünfteichen

Dawny budynek komendy obozu - dziś żyją tu mieszkańcy Miłoszyc

Obóz Fünfteichen

Obóz Fünfteichen

- To są pozostałości po jednym z obozowych basenów przeciwpożarowych - pokazuje Jerzy Urbaniak

Obóz Fünfteichen

Obóz Fünfteichen

Resztki obozowej kuchni

Obóz Fünfteichen

Obóz Fünfteichen

W wielu miejscach można jeszcze spotkać pozostałości infrastruktury obozowej

Obóz Fünfteichen

Obóz Fünfteichen

Na tym polu stały obozowe baraki

Obóz Fünfteichen

Obóz Fünfteichen

W ziemi na terenie dawnego obozu nadal można znaleźć przedmioty, które należały do więźniów bądź obsługi

Obóz Fünfteichen

Obóz Fünfteichen

Drewniane zabudowania obozu nie zachowały się do dzisiaj


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: PrzyjacielTreść komentarza: Taki Brezden Dobry to proszę o oglądnięcie sesji i posłuchać jak nasyłał Policję na Pracowników wychował sobie mobera żenada a nie starosta wstydu niema za grosz podziękujemy już za takie rządy BrezdeniaData dodania komentarza: 28.03.2024, 21:41Źródło komentarza: Za co odwołano dyrektora szkoły specjalnej?Autor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Oj Panie , Pani Nieogarnięty, tu już pojechałeś w świat fantazji. Akurat dobrze wiem, że Pan Kraczek nic nie miał wspólnego z założeniem WDO.I kto tu bajki opowiada?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 21:29Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Czy planuje Pan/Pani przywrócić świąteczną pomoc w Jelczu-Laskowicach?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 21:14Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: OloTreść komentarza: W jaki sposób bije na głowę?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:04Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: Mieszkaniec GodzikowicTreść komentarza: Wypowiada sie o wykształceniu osoba po zawodówce i to zaocznie 😅Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:00Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Pokazujcie i wyśmiewajcie, ale pierw sprawdźcie powiazania rodzinne. Żeby nie było kichy. np Jasińscy to nie rodzinaData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:27Źródło komentarza: OŁAWA Nowe rondo oficjalnie otwarte
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama