Wielcy Polacy w piekle obozu AL. Fünfteichen 

  • 13.03.2020, 11:09 (aktualizacja 13.03.2020, 11:20)
  • tuOlawa BS
Wielcy Polacy w piekle obozu AL. Fünfteichen Franciszek Hynek (z prawej) w koszu balonu
Przez niemiecki hitlerowski obóz AL Fünfteichen w dzisiejszym Jelczu - Miłoszycach, przeszło wiele osób, które przed wojną jak również po pobycie w tym obozie odegrały ważną rolę w dziejach Polski i świata

 Wśród więźniów, niewolników obozu, był również bardzo znany polski sportowiec, Franciszek Hynek. To wielka postać naszej historii: żołnierz, lotnik, sportowiec, więzień obozów koncentracyjnych, jego dorobek i osiągnięcia pozostają wyjątkowe i znaczące. Franciszek Hynek to nasz rodak, który już za życia wstąpił do panteonu sławy największych i najodważniejszych zdobywców przestworzy. Znany w świecie Polak, aresztowany przez Niemców, w 1944 roku trafił do obozu AL Fünfteichen. Hynek doświadczył terroru, nadludzkiej pracy, głodu i śmierci pozostałych więźniów. Przetrwał te nieludzkie warunki, był więziony nie tylko w opisywanym obozie, ale również w obozach koncentracyjnych Dora i Bergen-Belsen. Dzisiaj przypominamy jego życiorys i osiągnięcia.

Lot w ciszy

Franciszek Hynek urodził się 1 grudnia 1897 roku w Krakowie. W czasie I wojny światowej służył na froncie rosyjskim i włoskim jako żołnierz CK Armii Austro-Węgier, następnie w Legionach Polskich. Jego młodość to znaczący udział w walce o niepodległość, przede wszystkim udział wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu działań wojennych ukończył Wielkopolską Szkołę Podchorążych Piechoty w Bydgoszczy, a następnie Oficerską Szkołę Aerostatyczną w Toruniu, był również absolwentem seminarium nauczycielskiego. W 1923 pełnił służbę w V batalionie balonowym w Brześciu nad Bugiem. W latach 1926-1939 pełnił służbę w 2. Batalionie Balonowym w Legionowie. Lista oddziałów, w których służył, jest znacznie dłuższa. Niezależnie od służby wojskowej, rozwijał swoją karierę sportową. W 1928 roku jako pilot balonu "Lwów" uczestniczył w Krajowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza, gdzie zdobył najwyższe trofeum. Hynek był pierwszym pilotem reprezentującym Polskę w zawodach o Puchar Gordon-Bennetta, odbywających się w 1932 roku w Szwajcarii (z nawigatorem Zbigniewem Burzyńskim). Te zawody były i wciąż są najważniejszymi i najbardziej prestiżowymi zawodami w sporcie balonowym. Zasada jest prosta, wygrywa ten, kto doleci najdalej. W premierowym starcie polska załoga zajęła 6. miejsce. W kolejnych zawodach załoga Hynek-Burzyński była już nie do pokonania. W XXI pucharze Gordona Bennetta w Stanach Zjednoczonych (1933) Polacy balonem SP-ADS "Kościuszko" przelecieli odległość 1370 km (od miejsca startu w Chicago), utrzymując się powietrzu przez 39 godzin i 32 minuty. Nasza załoga lądowała daleko w głębi Kanady. Ustanowili tym samym rekord międzynarodowy i zostali zdobywcami głównej nagrody.

tuOlawa BS

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cześ
cześ 14.03.2020, 21:28
niemcy debile, gdyby nie Polacy i ich myśl techniczna to by własne gówno jedli!!!

Pozostałe