PSYCHOLOG: - Warto z dziećmi szczerze o tym rozmawiać

  • 22.03.2020, 08:31 (aktualizacja 22.03.2020, 18:06)
  • TuOlawa (AH)
PSYCHOLOG: - Warto z dziećmi szczerze o tym rozmawiać Anna Mazur-Grasza - oławski psycholog, neuroterapeuta
O strachu przed epidemią, o zagubieniu i wyobraźni dziecka, o tym, jak mu pomóc - z psychologiem Anną Mazur-Graszą rozmawia Jerzy Kamiński

- Jak rozmawiać dziećmi o epidemii, o tym, co słyszą w mediach, o strachu przed nieznanym. Z telewizji dowiadują się o kwarantannie, o ograniczeniach, o zamykaniu granic, o liczbie zgonów. I zaczynają się bać. Jak rodzice mogą ograniczyć ten strach?

- Dzisiejsza sytuacja jest dla nas wszystkich "złą godziną", wszyscy czujemy zagrożenie i lęk przed tym samym wrogiem - koronawirusem. Nasz kraj, my i nasze dzieci, nie przeżywamy na co dzień i na taką skalę kataklizmów, które pochłaniają wiele ofiar ludzkich (trzęsienia ziemi, pożary, tsunami, wybuchy elektrowni atomowych itp.). Nie przeżyliśmy także takiej katastrofy biologicznej w skali globalnej, jaka ma miejsce obecnie. Trudno się zatem dziwić, że nie potrafimy sobie z tym poradzić, nie byliśmy na nią przygotowani, nie mamy doświadczeń. Dla nas dorosłych to trudny czas i sprawdzian w wielu obszarach funkcjonowania, w tym w roli rodziców dzieci zarówno tych najmłodszych jak i starszych. Dla dzieci ich świat i codzienność zmieniły się na tyle, że nie potrafią bez naszego wsparcia i pomocy na nowo go sobie poukładać, zrozumieć i zaistnieć w nim przynajmniej na jakiś czas, na nowych zasadach. Ta nowa i trudna sytuacja wymaga od nich umiejętności radzenia sobie z przykrymi emocjami, takimi jak strach, lęk, niepokój, poczucie zagrożenia. Aby sobie poradzić, muszą umieć je u siebie rozpoznać i włączyć strategię regulacyjną, która pomoże im wyjść z tego przykrego stanu. Właśnie w tym procesie muszą im pomóc ich rodzice. Zatem przed rodzicami stoi podwójne wyzwanie, jak samemu poradzić sobie ze stresem wynikającym z poczucia zagrożenia i jak pomóc przejść przez to swoim dzieciom, aby nie popaść w niepotrzebną panikę i nie tworzyć przerażających scenariuszy.

- Dzieci nie chodzą do szkoły. Nagle, bez przygotowania, znaleźli się w nowym świecie bez kolegów, bez szkoły, z nowymi obowiązkami w świecie wirtualnym. Jak z nimi o tym rozmawiać? ROZMOWA W CAŁOŚCI W E-WYDANIU POWIATOWEJ: https://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2020-03-19

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe