To nie coronavirus pogrzebie branżę... 

  • 24.03.2020, 17:19
  • TuOlawa JK
To nie coronavirus pogrzebie branżę...
Domnika Bator-Wróbel: - A co jeśli potrwa to dłużej niż 2 tygodnie? Jeśli nie mamy odpowiednio dużej poduszki finansowej, albo zdolności kredytowej… Z czego będziemy żyli? Z czego opłacimy nasze zobowiązania? To bardzo ciekawy głos w dyskusji, która nas czeka. I to już wkrótce. Zaraz. I nie dotyczy tylko tej jednej branży

Kochani DLACZEGO NIE PROWADZĘ ZAJĘĆ ZA DARMO! Bardzo proszę o przeczytanie ❤️ DZIĘKUJE WSZYSTKIM, KTÓRZY MNIE WSPIERAJA 😘


To nie są moje słowa, tylko "Espresso fitness business solutions", ale utożsamiam się z nimi:

To nie coronavirus pogrzebie branżę fitness, sami ją pogrzebiemy. Część z nas kopie groby dla swoich klubów. Sami zabijamy branżę…
DARMOWE treningi online w pełnym wymiarze, zabijają Wasze kluby. Proszę nie róbcie tego… Boję się…O zdrowie bliskich mi ludzi, o siebie prywatnie i zawodowo, o branżę fitness, o moich przyjaciół w branży, o gospodarkę... Boję się ale działam, i działa wiele klubów w Polsce. Mięły 4 dni społecznej kwarantanny i to były bardzo intensywne dni. Sporo już wiemy, i o wirusie i możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji.

Chciałbym się do tego odnieść i zaprosić Cię do dyskusji. Zaznaczam że  przedstawię tutaj jedynie swoją subiektywną opinię, możesz się ze mną nie zgadzać, możesz iść własną drogą, i co ciekawe, ona może być dla Ciebie lepsza, i przynieść lepsze efekty. To właśnie kocham w życiu i w biznesie. Że w jednym i w drugim mogę iść swoją drogą. Dlatego posłuchaj, przemyśl a potem zrób jak uważasz. Ale coś zrób.

Fitness przeszedł do online! Cały internet zalany jest treningami. Często pełnowartościowymi, pełnymi 30-60 minutowymi.

Cudownie się na to patrzy. Nie poddajemy się, nie tracimy ducha, nie siedzimy i nie narzekamy!

Martwi mnie tylko jedno:
Dlaczego robimy to BEZPŁATNIE? Wszędzie widzę DARMOWE, ZA DARMO.

Przeraża mnie to. (Mnie, zwolennika marketingu eksponującego, wołającego do klienta, przyjdź, poznaj, poćwicz, zobacz jaka jest atmosfera, zobacz co dla Ciebie mamy, zobacz jak się czujesz, na razie nic nie musisz kupować, jeśli to czego doświadczysz Ci się spodoba wtedy kupisz.)

Oczywiście wiem dlaczego tak jest:
 „Bo to tylko dwa tygodnie.”
”Trzeba utrzymać klienta przy sobie”.
 „Trzeba dać mu szansę by był aktywny i wrócił gdy to wszystko się skończy.”
„Dwa tygodnie, jakoś damy sobie radę.”

Robimy to w dobrej wierze, z najlepszymi intencjami ale to…potwornie szkodzi naszym biznesom, naszym klubom. Co bowiem jeśli potrwa to dłużej niż 2 tygodnie?
Jeśli nie mamy odpowiednio dużej poduszki finansowej, albo zdolności kredytowej… Z czego będziemy żyli? Z czego opłacimy nasze zobowiązania?

Dzisiaj na barkach menadżerów i właścicieli klubów fitness spoczywa ogromna odpowiedzialność. To nie jest tylko odpowiedzialność za klientów. Gdyby tak było, DARMOWE treningi online byłyby ok.

To odpowiedzialność za ludzi, których zatrudniamy, za naszą recepcję, instruktorów, trenerów, personel techniczny, z czego oni będą żyli?

To odpowiedzialność za nasze kluby, które są, szczerze w to wierzę, bardzo ważnym elementem życia lokalnych społeczności.

To odpowiedzialność za samych siebie, nasze rodziny, bliskich. Dla części z nas to jedyna forma uzyskiwania dochodu.

 I oczywiście odpowiedzialność za klientów, ale nie tylko za t,o by w czasie kwarantanny byli aktywni, by dostarczyć im to, z czego korzystali dotychczas, ale przede wszystkim BY MIELI DO CZEGO WRACAĆ gdy kurz opadnie. Jak długo będziemy w stanie prowadzić zajęcia ZA DARMO?

W podobnej sytuacji jak kluby fitness są restauracje. Podobnie jak my, nie mogą przyjmować gości w lokalu, ale mogą przygotowywać posiłki i dostarczać je klientom do domu. Dostrzegacie podobieństwo do naszej branży? No właśnie.

Ale oni biorą za to pieniądze. Widzieliście gdzieś informację o restauracji, która w tych trudnych czasach, by utrzymać klientów, oferuje bezpłatne posiłki? Ja nie widziałem. Oczywiście restauracja ułatwia wszystko co można, czyli np. rezygnuje z opłaty za transport. Ponadto restauracje nie boją się mówić wprost: mamy trudno, liczymy na Was drodzy goście, wesprzyjcie nas, razem przetrwamy, i będziemy mogli po tym wszystkim widywać się w naszych lokalach.

My podobnie nie możemy przyjmować gości w naszych klubach, ale my, nie wiem dlaczego, nasz główny produkt serwujemy im za DARMO.

Przecież jego wyprodukowanie także kosztuje nas pieniądze i czas, niczym dobre danie. Niestety zabijamy w ten sposób swoje biznesy i negatywnie wpływamy na całą branżę fitness.

Kiedy idę do restauracji i płacę tam rachunek, to płacę za kilka rzeczy:
- za posiłek, rzecz oczywista i najważniejsza,
- za to że ktoś go dla mnie przygotował, a ja oszczędziłem czas nie musiałem robić zakupów ani tracić czasu na gotowaniu,
- za to że ktoś wiedział jak go dobrze przygotować, uczył się tego, nie musiałem eksperymentować,
- za to że mogę spróbować czegoś czego sam bym nie przygotował, bo wymaga to dużego kunsztu, za niezwykłe doświadczenie czegoś nowego, przeżycie wyjątkowej chwili,
- za to że posiłek był przygotowywany nie w mojej kuchni, nie muszę sprzątać, po gotowaniu, ani zmywać po jedzeniu,
- za to że ktoś zadbał o przestrzeń w której mogę zjeść, często zapraszając tam bliskie mi osoby, i mogę skupić się w pełni na celebrowaniu spotkania, bez sprzątania przed, bez biegania wokół innych,
- za możliwość „wynajęcia” za koszt posiłku, przestrzeni neutralnej, na spotkanie towarzyskie lub biznesowe,
- za atmosferę i prestiż miejsca, które ktoś stworzył, a ja idąc tam samemu albo z bliskimi osobami korzystam z niej, cieszę się nią, doświadczam jej,

Kiedy idę do klubu fitness i płacę tam miesięczną czy jednorazową opłatę, to także płacę za kilka rzeczy:
- za trening który odbywam, rzecz oczywista i najważniejsza,
- za to że ktoś ten trening wcześniej przygotował, szczególnie w przypadku zajęć grupowych, ale i treningów prowadzonych przez Trenerów Personalnych czy Gym Asystentów a ja oszczędziłem czas,  (chyba że ćwiczę sam według swojego planu),
- za to że ktoś wiedział jak go dobrze przygotować, uczył się tego, nie musiałem eksperymentować, ani tracić czasu na naukę jak ćwiczyć, co robić, kiedy, ile powtórzeń, serii,
- za to że mogę spróbować czegoś czego sam bym nie przygotował, bo wymaga to dużego kunsztu, za niezwykłe doświadczenie czegoś nowego, przeżycie wyjątkowej chwili,
- za to że trening był przygotowywany i odbywał się nie w moim domu, w mojej przestrzeni, nie muszę sprzątać po treningu, martwić się o to czy mam odpowiedni sprzęt,
 - za to że ktoś zadbał o przestrzeń w której mogę ćwiczyć, i mogę skupić się w pełni na celebrowaniu treningu,
- za możliwość „wynajęcia” za koszt karnetu, przestrzeni na trening o którą ktoś zadbał by było czysto i wszystko działało,
- za atmosferę i prestiż miejsca, które ktoś stworzył, a ja idąc tam samemu albo z bliskimi osobami korzystam z niej, smakuję jej, poznaję innych ludzi, chłonę ich energię, tworzę społeczność, nawiązuję znajomości,

Widzicie analogię? Dlaczego za posiłek się płaci, a za trening nie?

Stworzenie jednego i drugiego kosztowało czas, pieniądze, wymagało wiedzy, doświadczenia, troski, zainteresowania.

Proszę, NIE ROZDAWAJMY pełnowartościowych treningów na lewo i prawo ZA DARMO, niszczymy wartość jaką tworzymy.

Naszym głównym produktem jest aktywność fizyczna, trening, obudowany wszystkimi dodatkowymi atrybutami o których piszę powyżej.

Czas jest wyjątkowy, więc i środki podejmujmy wyjątkowe. Restauracja nie może zapewnić wszystkiego z powyższej listy, ale prosi o wsparcie, i zapewnia podstawy biorąc za to wynagrodzenie niezbędne do przetrwania. My także powinniśmy tak robić.

Od piątku to główna część naszej aktywności z klubami, które wspieramy. Zapewnić płynność finansową, zapewnić strumień przychodów, by pokryć najważniejsze zobowiązania których nie da się zawiesić, a przede wszystkim zapewnić ciągłość pracy naszym zespołom i ciągłość wynagrodzeń.

Dlatego proszę Was, zacznijcie brać pieniądze za treningi online. To nie jest precedens, treningi w aplikacjach, na różnych kanałach od lat są płatne.

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
M.
M. 27.03.2020, 10:56
Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie zajęć online z możliwością wniesienia dobrowolnej opłaty - kto chce to zapłaci.
Wszystkim czytelnikom polecam kanał "W szacho-południe" na youtube.
S.
S. 26.03.2020, 14:24
Powiem tak: miałam przyjemność poznać osobiście panią Dominikę Bator-Wróbel. Dlatego też podziękowałam za zumbę oraz inne aktywności fizyczne. Tak samo zniechęciła mnie inna instruktorka zumby - pani Kamila. Nigdy w życiu nie widziałam bardziej wyniosłych kobiet. Zresztą łatwo to zauważyć oglądając profile na portalach społecznościowych obu tych pań. Pozdrowienia dla oławskiej elity!
A
A 27.03.2020, 10:34
Jaki jest sens wrzucać cudzy tekst opatrzony swoim zdjęciem? Jak się już chce promować swój punkt widzenia w mediach, wypadałoby napisać coś od siebie.

Co do pani Dominiki, odobserwowałam ją na Facebooku a w końcu usunęłam ze znajomych, bo ciągle spamowała dziesiątkami identycznych fotek ze swoich zajęć, infantylnymi selfiaczkami, zdjęciami córki itd. Typowy przykład osoby, która całe życie prowadzi na fejsiku i chyba nie wie co to prywatność.
ja
ja 25.03.2020, 10:00
Wszyscy chcecie robić wszystko za kasę bo potrzebujecie na utrzymanie . Są inni ludzie którzy też potrzebują się utrzymać a wielu chce aby robić im przysługę gratis bo się należy.
Łukasz
Łukasz 25.03.2020, 01:10
Powiem krótko po tym artykule klientów Pani moim zdaniem nie przybędzie wręcz może się tylko pogorszyć Pani sytuacja. Oby miała Pani dużo chętnych na swoje zajęcia odpłatne z mieszkania online czego serdecznie Pani życzę chociaż wątpię w to 😟 Bardziej przekonuje mnie postawa drugich współzałożycieli OCT którzy też ponoszą starty jak Pani a mimo wszystko udostępniają swoje zajęcia online bezpłatnie Nie piszą artykułów do gazet, nie żalą się na forum a mają większe šwiatowe wyróżniania, kwalifikacje i bezpłatnie wspierają swoich klientów w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Że
kluska
kluska 24.03.2020, 22:38
Tekst pisany w rodzaju męskim - kto jest właściwie autorem? Opatrzony zdjęciem p. Dominiki - tak można?
Tak
Tak 24.03.2020, 22:18
Twój błąd, że postawiłaś wszystko na jedną kartę. Cała gospodarka upada, tym bardziej gdy ktoś myśli już nie tylko o tym by dzielić się, tak jak Ty na początku, teraz już tylko monety w głowie.
Bater79
Bater79 24.03.2020, 22:01
Artykuł,spoko Nie wiem, czy sponsorowany czy nie...
Co do trenerów i fitness i młodzieży w piłce nożnej (z tym mam do czynienia).
Niektórzy, trenerze fitness nieźle zarabiają indywidualnie ćwiczenia itd .Gdzieś w granicach 100zl/H? Dużo mało, sami oceńcie ( chyba najdroższy wiem) mają swoich klientów stałych i z tego naprawdę można dobrze żyć.
Są też trenerze,nauczyciele którzy są pasjonatami,są też trenerzy którzy chcą się szybko dorobić (piłka nożna trzeba dom wykończyć,biorą za dużo drużyn rodzic płacić, a treningi są jakie są albo ich nie ma). I te słowo "charytatywnie " znaczy jak ?Za darmo czy za ile? To słowo jest dla mnie niezrozumiałe obłudne. I to przez gościa w czerwonych okularach,wiem że to trochę nie na temat, ale on wypaczył termin "charytatywne" pomaganie,społecznik. Zadam pytanie czy organizowanie dajmy przez kogoś biegu charytatywnego nie ponosi kosztów,robi to za darmo,przygotowanie trasy liczenia czasu,medali ,wody itd .Czy nie wiem pracownik który organizuje, przynosi fakturę do osoby organizującej tą imprezę. Co do autorki tego tekstu "jak jesteś dobra w tym co robisz,Nie masz się czego, bać co więcej,zobaczysz po tej zarazie będzie miała więcej klientów!" Dla każdego jest trudny czas,mi nikt nie zapłaci,jak nie przyjdę do pracy,Ty możesz,zainwestować w lepszy sprzęt,do przekazu swoich umiejętności kamera,mikrofon, telebim? Powodzenia życzę.
Łukasz
Łukasz 24.03.2020, 21:45
Moim zdaniem porównanie restauracji z klubem fitness to nieporozumienie i całkiem inne branże. Gdybym miał wybierać klub który udzielał bezpłatnych lekcji online i płatnych oczywiście wróciłbym tylko do udzielającego bezpłatnych. Wszyscy jesteśmy w ciężkiej sytuacji też przebywamy na urlopach, postojowych 80 % pensji i naciąganie na płatne kursy online jest nieporozumieniem. Mój syn też uczęszcza na zajęcia Judo i teraz ma zajęcia online bezpłatnie. To wywiad i spojrzenie osoby dla której liczy się tylko jedno pieniądz i zysk. A my wszyscy niestety też jesteśmy poszkodowani i w czasie tych dni pomagajmy sobie. Doceniajmy bezpłatne zajęcia online i do tych klubów wracajmy a nie zarabiamy na sobie a tym płatnym podziękujmy !
Janek
Janek 25.03.2020, 07:10
80% to nie 0 Ty masz mniej a ludzie na działalności często nie mają nic a za judo zapłacisz nie martw się
Ania
Ania 24.03.2020, 21:08
Ok, tylko trochę to dziwne że ona potrzebuje i chce, a drudzy właściciele klubu Stanisław i Katarzyna mogą robić, za darmo... A sądzę, że, są to ludzie z wyższymi kwalifikacjami
pozdro600
pozdro600 24.03.2020, 20:05
Cześć egoistko :) świat się zmienił... ludzie nie kupują gazet bo są serwisy internertowe jak onet, wp itp... wiele rzeczy się zmieniło, internet "zniszczył" wiele firm (polepszył dostępność dla konsumentów - juz nie trzeba iść do sklepu i płacić większą marże) taka kolej rzeczy, dotknęło to wiele branż... szkoda, że teraz dopiero zauważyłaś problem :) gdy Ciebie to dotknęło ;)

Pozdrawiam serdecznie i życzę, aby udało się KAŻDEMU wyjść z kryzysu, bez względu na poglądy itp..
Franek
Franek 24.03.2020, 20:31
Jak możesz pisać "egoistka" o kobiecie, która angażuje się we wszystkie akcje charytatywne w Oławie (i nie tylko), jakby chciała tylko pieniędzy, to nie pomagała, by innym, poświęcając swój czas i pieniądze. Kobieta poruszyła ważny problem, nie tylko klubów fitness. Powinniśmy przemyśleć jak wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.
m
m 24.03.2020, 22:20
a kto wesprze normalnych pracowników, którzy dostają tylko 60-80% swojej podstawowej wypłaty? Takie jest ryzyko prowadzenia własnej działalności, dzisiaj klient jest, jutro go nie ma, a zwrócić uwagę trzeba również na to, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość odroczenia płatności należności na rzecz ZUS i US za te okresy, za które spadną im obroty, jak również otrzymają dopłaty do wynagrodzeń pracowników.
pozdro600
pozdro600 24.03.2020, 20:52
ok, może egoistka to za dużo powiedziane, zwracam honor... ale chodzi mi o egoistyczne myślenie teraz, większość osób teraz: mój zawód, mój zawód najbiedniejszy... i to mnie denerwuję... służba zdrowia, apteki, kasjerki to też najbardziej obłożony zawód, ale reszta jest do "przeżycia" niestety w tym wyjątkowym okresie...

Pozostałe