Konopia indyjska – roślina wyjątkowa

  • 30.04.2019, 11:44
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Konopia indyjska – roślina wyjątkowa
Konopia siewna to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywana była już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Mimo iż w XX wieku rządy większości państw demonizowały jej negatywny wpływ na organizm człowieka, obecnie moda na konopie wraca, a wiele krajów legalizuje jej posiadanie i uprawę. Konopia siewna to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywana była już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Mimo iż w XX wieku rządy większości państw demonizowały jej negatywny wpływ na organizm człowieka, obecnie moda na konopie wraca, a wiele krajów legalizuje jej posiadanie i uprawę. Inaczej sprawa wygląda z nasionami marihuany, te dopuszczone są legalnie do sprzedaży jak i użytku, dlatego pestki konopi są chętnie kolekcjonowane przez miłośników cannabis.

Rozmaite właściwości konopi indyjskiej

Roślina ta od lat wykorzystywana była przez człowieka. W starożytności wyrabiano z niej włókno, które używano do produkcji wyjątkowo trwałych wyrobów, jak liny, płótno żaglowe czy worki. Współcześnie także wykorzystuje się ją w przemyśle włókienniczym, a dzięki zaawansowanym możliwościom produkuje się z niej lekką odzież o dużej przepuszczalności. Dzięki zawartej w konopiach ligninie, ubrania wykonane z nich chronią przed przenikaniem promieni ultrafioletowych. Poza przemysłem włókienniczym, z konopi pozyskuje się także celulozę, do wyrobu wysokiej jakości papieru. Cannabis jest także doskonałą alternatywą dla ropy, biopaliwa wytwarzane z konopi mogą służyć jako źródło bioenergii!

Konopia w przemyśle spożywczym

Cannabis spożywana była przez ludzkość od tysięcy lat, produkowano z niej olej oraz inne produkty spożywcze. Obecnie nie jest inaczej! Już od kliku lat popularność konopi przy wykorzystaniu w kuchni stale rośnie. Wszystko za sprawą jej bogatych właściwości odżywczych, dietetycy włączyli konopie na listę tzw. "superfoods", czyli super żywności, która jest doskonałym źródłem białka, aminokwasów i tłuszczy. Na półkach sklepowych można znaleźć :
  • siemię konopne – doskonałe jako dodatek do musli, smoothie, sałatek czy deserów,
  • susz z kwiatów lub susz z liści konopi – do naparów i herbatek,
  • olej konopny – najlepiej spożywany na zimno, jako baza do sosów i dressingów,
  • lizaki, napoje energetyczne.

Medyczna marihuana

Coraz częściej słyszy się także o medycznym zastosowaniu marihuany. Jej lecznicze właściwości znane i wykorzystywane były już w Starożytnych Chinach. Współcześnie na bazie marihuany produkuje się leki, a pochodne cannabis wykorzystywane są w kuracjach wspomagających leczenie rozmaitych chorób oraz schorzeń.

Pestki marihuany - kolekcjonerskie

Kolejną dziedziną, w której rośnie zapotrzebowanie na konopie, jest kolekcjonerstwo. Wśród miłośników marihuany jest wielu kolekcjonerów, którzy świadomie budują swoje zbiory i szukają rozmaitych odmian konopi. W sklepie swiat-konopi.pl hobbyści znajdą wiele ciekawych nasion konopi, zarówno popularne, znane wszystkim odmiany, jak i nowości nagradzane na festiwalach cannabis czy odmiany medyczne. Pestki dostępne w Świat Konopi są feminizowane i pochodzą od wiodących producentów nasion, dzięki czemu kupujący mają pewność, że pestki są świeże i zachowują swoje unikatowe właściwości.
(tekst sponsorowany)
 
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Miłośnik redakcji gazety Oława
Miłośnik redakcji gazety Oława 19.05.2019, 23:16
Redaktor jak zwykle się popisał. Co to jest konopia? Nie ma takiego wyrazu w naszym słowniku. Jeżeli już piszesz już o konopiach przemysłowych, to nie nazywaj ich konopiami indyjskimi, bo z konopi indyjskich nie wytwarza się włókna, sznurków czy worków jak zostało wspomniane w tym steku bzdur, tylko pozyskuje produkt jakim jest marihuana. To z konopi siewnych wytwarzano i wytwarza się różnego typu materiały oraz pozyskuje inny, cenny kannabinoid - CBD, który rzadziej występuje w konopiach indyjskich.

Pozostałe