Pierwsza sesja on-line. Jak to wyglądało? [ZDJĘCIA]

  • 26.03.2020, 14:41
  • (WK)
 Pierwsza sesja on-line. Jak to wyglądało? [ZDJĘCIA]
Po raz pierwszy w historii miasta Sesja Rady Miejskiej odbyła się zdalnie. Większość radnych wzięła udział w obradach nie wychodząc z domów. Ci, którzy przyszli przed wejściem na salę obrad musieli się zdezynfekować

Zgodnie z zapowiedzią 26 marca odbyła się pierwsza sesja RM w czasie epidemii, podczas której obradowało 19 radnych. Jak wiele emocji wywołała decyzja przewodniczącego RM Krzysztofa Mazurka, o jej zwołaniu mogliśmy się przekonać kilka dni wcześniej, obserwując wpisy i komentarze czytelników oraz radnych na naszym portalu i w mediach społecznościowych.

Mimo ostrej krytyki przewodniczącego a nawet zarzutu o narażanie radnych na niebezpieczeństwo, co zgodnie z prawem podlega karze pozbawienia wolności, władze miasta nie zmieniły zdania. Sesja odbyła się zgodnie z planem. Jeszcze dzień przed jej rozpoczęciem nie było do końca wiadomo, jak będzie wyglądać.

Ostatecznie firma, od której miasto kupiło system do elektronicznego głosowania przygotowała program za pomocą którego radni mogli wziąć udział w obradach zdanie, nie wychodząc z domu. Dla tych, którzy nie mieli w domach odpowiedniego sprzętu przygotowano odpowiednie stanowiska w sali obrad w Ratuszu. Z tej możliwości skorzystało trzech radnych - Paweł Gwiazdowicz, Jan Gogola oraz przewodniczący RM Krzysztof Mazurek. W sesji za pomocą komputerów przygotowanych w sali obrad uczestniczył też burmistrz Tomasz Frischmann oraz pracownice biura rady.

Każdy z nich przed wejściem na sale musiał jednak przejść procedurę ochronną. Najpierw dokładnie zdezynfekować ręce następnie włożyć rękawiczki jednorazowe i maseczkę ochronną, a na koniec poddać się kontroli temperatury ciała. Dopiero po dokonaniu tych wszystkich czynności, każdy mógł zająć miejsce przy przygotowanych w odpowiednich odległościach komputerach i zalogować się do systemu. W ten sposób odbyła się pierwsza w powiecie sesja on-line. I jak zapowiedział burmistrz, i jeżeli będzie taka potrzeba kolejne też tak będą wyglądały.

 

(WK)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
obserwator
obserwator 26.03.2020, 21:26
Maseczek nie powinny nosić osoby zdrowe, ponieważ narażają się nie tylko na zarażenie koronawirusem, ale również innymi drobnoustrojami. Wynika to z faktu, iż maseczki ochronne mają o wiele większą powierzchnię, na której mogą zbierać się zarazki a rękawiczki tylko dla osób, które mają kłopoty ze skórą na dłoniach, palcach.
Wszystkie działania zabezpieczające powinno być to robione na samym dole przed lub w holu budynku, bo tak idąc na górę wszystkich po kolei można zarazić od parteru do I pietra.
Najpierw powinna być mierzona temperatura, następnie odkażanie rąk poprzez 30 sekundowe wcieranie płynu dezynfekującego podanego w ilości około 3-5 ml na środek dłoni.PO DEZYNFEKCJI NIE WYCIERA SIĘ RĄK RĘCZNIKIEM PAPIEROWYM.
Teraz maseczkę, bierzemy sami, przykładamy starannie do twarzy w okolicy ust i nosa i rozkładamy tak, by dobrze przywierała (bez żadnych szczelin pomiędzy twarzą a maską) i zaczepiamy po kolei na uszy. Nie dotykamy maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli się to zdarzy, należy dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce. Wymieniamy na nową, kiedy stanie się wilgotna. Nigdy nie używamy ponownie maseczki ochronnej jednorazowego użytku. Po założeniu maseczki dezynfekujemy ręce NIE WYCIERAMY RĘCZNIKIEM PAPIEROWYM i można włożyć rękawice ochronne, które sami sobie weźmiemy.
Róbmy to dobrze.

Odpowiednio też musimy zdejmować maseczki i rękawiczki, po ich zdjęciu od razu wyrzucamy do koszu na śmieci z zamykaną klapą. Za każdym razem myjemy ręce lub ich dezynfekujemy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca i jasno rekomenduje jeżeli jesteś zdrowy/zdrowa masz nosić maskę, rękawiczki tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-,, ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 drogą kropelkową bardzo pomocne jest noszenie maseczek ochronnych ale dla osób, które są zarażone koronawirusem COVID-19, a także lekarzy przyjmujących pacjentów z charakterystycznymi objawami.
Z maseczek ochronnych korzystajmy mądrze.

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed koronawirusem COVID-19 jest częste mycie rąk oraz używanie żelu do dezynfekcji dłoni, a także utrzymanie dystansu (od 1 do 3 m) od osób, które kaszlą lub / oraz kichają.
PxP
PxP 26.03.2020, 20:56
Maska pięknie założona ;) pogratulować przykładu
Kol
Kol 26.03.2020, 19:56
Gratulacje dla pani mierzacej temperature.

Pozostałe