Sprawa autyzmu a koronawirus

  • 02.04.2020, 09:26
  • TuOlawa JK
Sprawa autyzmu a koronawirus
Dziś dzień międzynarodowy dzień świadomości autyzmu. z tej okazji mamy nieodpłatny poradnik dla wszystkich potrzebującym rodzin osób z autyzmem w Polsce

2 kwietnia, obchodzony jest międzynarodowy dzień świadomości autyzmu. Wg obecnych statystyk w krajach zachodnich 1 na 100 dzieci ma zaburzenie ze spektrum autyzmu. Chcąc wspierać je oraz ich rodziny w bieżącej sytuacji, Centrum Terapii Autyzmu SOTIS opublikowało polskie wydanie poradnika dla rodziców dzieci z autyzmem w czasie kwarantanny. Materiał został udostępniony nieodpłatnie.

TUTAJ

Publikacja „Wspieranie osób z autyzmem w niepewnych czasach” autorstwa National Professional Development Center on Autism Spectrum Disorder (NPDC/USA) zawiera siedem strategii wspierania osób ze spektrum autyzmu w obecnej sytuacji, wskazówki dla opiekunów oraz pomoce wizualne. Uwzględnia również adaptację kulturową, dzięki czemu polscy odbiorcy otrzymają wersję zawierającą przekierowania do materiałów zewnętrznych po polsku.

Przed rodzinami dzieci ze spektrum autyzmu stoi prawdziwe wyzwanie. – komentuje dr Anna Waligórska z Centrum Terapii Autyzmu SOTIS. – Przygotowane przez nasz zespół polskie wydanie poradnika „Wspieranie osób z autyzmem w niepewnych czasach” jest przydatnym narzędziem wychowawczym i rozwojowym. Udostępniamy je nieodpłatnie wszystkim potrzebującym rodzinom osób z autyzmem w Polsce, z nadzieją, że będzie dla nich praktycznym wsparciem w tej sytuacji. Jednocześnie prowadzimy też intensywne prace związane z kontynuowaniem zajęć terapeutycznych w formule on-line dla rodziców i podopiecznych naszej sieci przedszkoli specjalistycznych oraz dla młodzieży z Zespołem Aspergera z całej Polski.

Osoby ze spektrum autyzmu, na skutek zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, mają trudności z takimi czynnościami, jak m.in. utrzymanie kontaktu, odczytanie przekazu, zrozumienie poleceń, ale i uczuć, nawet w relacji z najbliższymi. W obecnej sytuacji łatwo jest im utracić poczucie bezpieczeństwa, popaść w chęć izolowania się od domowników, zwiększoną nadpobudliwość, mieć narastające problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy, a przez to z radzeniem sobie w tej obciążającej sytuacji.

Podczas pozostawania w domu bardzo istotne jest wypracowanie nowego, powtarzalnego rytmu dnia. – kontynuuje dr Anna Waligórska. Stały rytm dnia daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu lepiej funkcjonują i chętniej włączają się w zadania edukacyjne. Plany zajęć z poradnika NPDC pomagają w osiągnięciu tego założenia, dając jeszcze jedno, większy spokój dla rodzica, co powinno być nie mniej ważnym celem. Warto by rodzice w planie dnia włączyli też określony czas na swoje zadania oraz na zregenerowanie sił, by móc dobrze spełniać rolę opiekuna. Zwłaszcza w tym czasie, kiedy ich rola jest wyjątkowo ważna.

***

* NPDC (National Professional Development Center on ASD) - konsorcjum kilku amerykańskich uniwersytetów oraz czołowych światowych specjalistów, praktyków i naukowców, którzy po wielu latach pracy stworzyli model doboru technik i metod terapii, o skuteczności potwierdzonej badaniami, wywodzących się z wszystkich uznanych podejść w terapii autyzmu.

 

Centrum Terapii Autyzmu SOTIS www.sotis.pl - powstało w 2003 roku. Specjalizuje się w diagnozie, terapii i edukacji dzieci z autyzmem oraz osób z Zespołem Aspergera. Oferuje światowe standardy terapii indywidualnie dopasowane do potrzeb dziecka. Prowadzi ośrodki terapeutyczne i terapeutyczno-przedszkolne w Warszawie, Gdańsku i Gdyni. Program Terapeutyczno-Przedszkolny SOTIS to jeden z pierwszych w Polsce, kompleksowych programów terapeutyczno-przedszkolnych dla dzieci ze spektrum autyzmu.

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe