Co z tymi zakazami? Mieszkańcy się w tym już gubią

  • 03.04.2020, 15:09 (aktualizacja 03.04.2020, 16:39)
  • TuOlawa (AH)
Co z tymi zakazami? Mieszkańcy się w tym już gubią Fot. Agnieszka Herba Zdjęcie ilustracyjne
Codziennie do redakcji dzwonią bądź piszą czytelnicy, którzy nie wiedzą, jak do końca interpretować nowe obostrzenia. Jest zakaz wchodzenia do parków, bulwarów, na promenady, nie można też jeździć miejskimi rowerami, ale co z wyjściem na spacer do lasu? Dziś rano w lesie na ulicy Bażantowej kobieta miała spotkanie z policjantem, który mówił, że grozi jej 500 złotych mandatu. Była tym zaskoczona, bo celowo udała się na krótki spacer w miejsce gdzie nie ma ludzi... Jak to jest? Można wejść do lasu na spacer? Czy w ogóle można wyjść na spacer?

- Czy obowiązuje zakaz wstępu do oławskiego lasu na Bażantowej w celu półgodzinnego spaceru z dziećmi - pyta oławianka. - Nie chodzi mi o chodzenie grupami itd., tylko spacer z własnymi dziećmi. Chcę się upewnić co mi wolno, a czego nie, bo nic nie jest jasno powiedziane. Zalecane są krótkie spacery dla zachowania zdrowia psychicznego, tylko gdzie mam je odbywać, bo gdy wyszłam dzisiaj do lasu, to zostałam wylegitymowana i straszona mandatem za wejście do lasu. Funkcjonariusz  spisał moje dane z dowodu (na marginesie był bez maseczki i rękawiczek, a brał do ręki mój dowód). Proszę o jasną informację czy wolno wyjść z dzieckiem na spacer, zachowując wszelkie środki ostrożności? Legitymował mnie policjant z nieoznakowanego auta. Policjant powoływał się na obostrzenia, które zostały wprowadzone, twierdząc, że "do pracy czy na zakupy, to chyba tam nie przyszłam". Rozumiem zakazy i ich zasadność... Jestem ostrożna, zabezpieczam dzieci, wychodząc do prywatnego auta, w lesie omijam kogokolwiek, spacerując tylko z moimi dziećmi. Za wejście do lasu policjant straszył mandatem 500 zł. Chcę mieć pewność,  że nie wolno mi wychodzić na ten spacer, bo była to dla nas jedyna chwila wytchnienia. Może jest inne miejsce, gdzie mogę pojechać, żeby dzieci pooddychały powietrzem?

O odniesienie do sprawy poprosiliśmy oławską policję. Zapytaliśmy też jakimi przepisami kierują się policjanci, upominając takie osoby, jak kobieta, której list opublikowaliśmy. Czekamy na odpowiedź. Jak tylko ją otrzymamy, wrócimy do tematu.

AKTUALIZACJA - dziś przed godz. 16.00 Nadleśnictwo Oława opublikowało komunikat o zakazie wstępu do lasów na terenie powiatu oławskiego: https://www.tuolawa.pl/wiadomosci/18965,zakaz-wstepu-do-lasu

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andrzej
Andrzej 04.04.2020, 17:41
Policja i straż miejska nadinterpretowuja przepisy! Klasycznym przykładem jest dzisiejszy cmentarz. Cmentarzy NIE MA w katalogu miejsc w otwartej przestrzeni wyłączonych z uzytkowania i wymienionych w rozporządzeniu ministerstwa. Mandat jest nieuprawniony.
Kol
Kol 06.04.2020, 09:50
Nadintrepowuja...
Mandat jest nieuprawniony. Do czego?
łybak
łybak 04.04.2020, 13:16
Czy wytrwali rybacy dziarsko wysiadujący na brzegach naszej rzeki też będą kontrolowani, bo niby dystans trzymają i tylko na rozgrzewkę się spykają. To policja da im tylko upomnienie, że buteleczka ma być w połowie drogi między nimi postawiona tak coby się nie zbliżali do siebie , czy dowali im po pińcet.
Anna
Anna 03.04.2020, 21:07
A co z ogrodami działkowymi, czy można przebywać?
MAJA
MAJA 03.04.2020, 16:48
Nie można wejść do lasu jeśli sie przemieszczasz samochodem,Zakaz przemieszczania się !!!Ale ja mieszkam pod lasem tak wiec moge wychoidzić ,bo inaczej nie wyszłabym z domu.!!Szczęsliwi Ci którzy maja taki luksus,współczuje tym ,którzy są zamknięci w mieszkaniach z dziećmi!KOSZMAR !
Bob
Bob 03.04.2020, 16:40
Od straszenie droga spacerowiczko są duchy i babajaga! a nie Policja.

Policja informuje , poucza.
Odra
Odra 03.04.2020, 16:21
Trzeba było odmówić i niech kierują do sądu .Te zakazy są niezgodne z konstytucja a co za tym idzie z prawem.Wielu prawników już się wypowiadało na ten temat.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.04.2020, 16:14
W rozporządzeniu nie ma mowy o lasach. To co jest przy Bażantowej jest lasem i należy do Nadleśnictwa Oława, które nie wydało zakazu.
Podpis
Podpis 03.04.2020, 17:16
Nadleśnictwo nie wydało, ale zakaz wydał minister środowiska.
Dutka
Dutka 03.04.2020, 16:25
Już wydało zakaz obowiazuje od 3.04 do 11.04

Pozostałe