Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:37
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Niezwykła Dolnoślązaczka - Maria Zduniak

MGCK prezentuje "Niezwykłe Dolnoślązaczki". Skoro nie możesz przyjść na wystawę, wystawa przychodzi do ciebie. Czas na Marię Zduniak

Była cenioną w Polsce i na świecie naukowczynią, wybitną badaczką kultury muzycznej Wrocławia i jednym z filarów kulturalnego życia miasta. W wyjątkowy sposób zasłużyła się dla historii kultury muzycznej całego Śląska, w tym szczególnie mocno dla Wrocławia, badając i upowszechniając jego kulturę muzyczną z XIX i XX wieku.

Jako wieloletnia pedagożka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu imponowała wiedzą we wszelkich dziedzinach teorii muzyki. Kontakt z nią inspirował i dodawał skrzydeł. Wychowała wiele pokoleń wrocławskich muzyków i muzyczek, kompozytorów i kompozytorek, dyrygentów i dyrygentek oraz teoretyków i teoretyczek muzyki. Zainicjowała niezliczoną ilość ważnych przedsięwzięć naukowych. Zapamiętano ją nie tylko jako osobę wielkiego umysłu, ale też wielkiego serca. Niezwykle skromną i całkowicie bezinteresowną. Wspierała potrzebujących i stawała w obronie tych, których potraktowano niesprawiedliwie.

Z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną we Wrocławiu była związana przez ponad 50 lat, najpierw jako studentka teorii muzyki i fortepianu, a później jako wykładowczyni, dziekanka i prorektorka, a także kierowniczka Zakładu Historii Śląskiej Kultury Muzycznej.

Studiowała również historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a na UWr uzyskała też stopień doktora nauk humanistycznych. Głównym przedmiotem jej zainteresowań badawczych była historia śląskiej kultury muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia. Z jej inicjatywy wrocławska Akademia Muzyczna przyjęła imię Karola Lipińskiego. Postaci wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora profesor Maria Zduniak poświęciła wiele lat swojego naukowego życia. Traktowała naukę jako swoją pasję, ale też powinność. Mawiała, że przywracanie polskiej kulturze zapomnianych postaci i wydarzeń jest sprawą wielkiej wagi, ponieważ wiedza o nich jest konieczna dla kreowania naszej tożsamości.

Była członkinią Internationale C.M. von Weber Gesellschaft, członkinią honorową Towarzystwa Wagnerowskiego we Wrocławiu oraz rady naukowej Polsko-Niemieckiego Ośrodka Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Śląska, a także laureatką wielu nagród resortowych i państwowych, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim (1989) i Oficerskim (2003) Orderu Odrodzenia Polski. Odeszła w 2011 roku, w wieku 77 lat, pokonana przez chorobę, której dzielnie opierała się przez dziesięć lat. Pracowała naukowo do ostatnich chwil życia.

Wrocławskie środowisko muzyczne kultywuje jej dorobek i pamięć o niej. W 2014 roku jej imię nadano Szkole Podstawowej nr 65, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. nr 3 oraz Szkole Muzycznej I st. nr 3 we Wrocławiu. W 2018 roku imieniem Marii Zduniak nazwano rondo na skrzyżowaniu ulic Małopanewskiej i Bystrzyckiej - serdeczna i skromna postać pani profesor wygrała plebiscyt "Ulice dla kobiet".

#MGCKwTwoimDomu #ZostańWDomuZKulturą #kobiecymiesiąc #100LatPrawWyborczychPolek #KobietyKulturyiNauki Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet

Foto: Maciej Szwed (ze zbiorów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: fan WdOTreść komentarza: Odnoszę wrażenie, że oglądaliśmy dwie różne konwencje, ale wiesz Frischmann jakoś szczególnie do Zielińskiego nie jest podobny, więc nie powinieneś ich mylić. Może wizyta u okulisty i laryngologa, skoro mylisz ich ze sobą?Data dodania komentarza: 29.03.2024, 11:34Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: MarTreść komentarza: Szkoda, że Netto, a nie AuchanData dodania komentarza: 29.03.2024, 11:08Źródło komentarza: OŁAWA Wiemy, co tu będzie po Tesco. I kiedyAutor komentarza: anty partyjnyTreść komentarza: Nieogarnięty - ta ksywa idealnie pasuje do twojej inteligencji. Obrońca czci i cnót - co cię tak bardzo boli gościu, że ciągle stękasz na tym intrenecie. Pan Zieliński nie siedzi u nikogo w kieszeni, nie jest uzależniony od żadnej partii i zawsze mówi to co myśli . BRAWO PANIE ZIELIŃSKI !Data dodania komentarza: 29.03.2024, 11:08Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: onTreść komentarza: Panowie Gwiazdowicz i Urbańczyk - trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejśćData dodania komentarza: 29.03.2024, 10:59Źródło komentarza: Ile masz lat, kandydacie?Autor komentarza: Mieszkaniec Gminy OławaTreść komentarza: Pani Moniko . Nie wystarczy ładnie się wypowiadać czy chwalić swoim wykształceniem . Warto wcześniej zanim wystartuje się na takie stanowisko popracować trochę dla społeczności lokalnej , wtedy wraz z Inicjatywą nie musielibyście prowadzić takiej nie fair kampanii wobec obecnego Wójta . Jako długoletni mieszkaniec gminy nie zagłosuje ani na Panią ani na Inicjatywę . Ale życzę powodzenia .Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:27Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Jakoś ich szanowny pan Zieliński, szara eminencja WdO, nie wymieniał za bardzo. No i oczywiście pod warunkiem, że ludzie ich nie wybiorą. Bo WdO zbyt się pyszni, i chyba zaczyna obawiać się o swój wynik wyborczy. A kilka razy uprzedzałem, że "pycha kroczy przed upadkiem". Szanowny pan Zieliński pokazał na konwencji, że już się czuje, właścicielem Oławy, i że będzie decydował kto i coData dodania komentarza: 29.03.2024, 10:24Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcom
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama