Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:20
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Niezwykła Dolnoślązaczka - Maria Zduniak

MGCK prezentuje "Niezwykłe Dolnoślązaczki". Skoro nie możesz przyjść na wystawę, wystawa przychodzi do ciebie. Czas na Marię Zduniak

Była cenioną w Polsce i na świecie naukowczynią, wybitną badaczką kultury muzycznej Wrocławia i jednym z filarów kulturalnego życia miasta. W wyjątkowy sposób zasłużyła się dla historii kultury muzycznej całego Śląska, w tym szczególnie mocno dla Wrocławia, badając i upowszechniając jego kulturę muzyczną z XIX i XX wieku.

Jako wieloletnia pedagożka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu imponowała wiedzą we wszelkich dziedzinach teorii muzyki. Kontakt z nią inspirował i dodawał skrzydeł. Wychowała wiele pokoleń wrocławskich muzyków i muzyczek, kompozytorów i kompozytorek, dyrygentów i dyrygentek oraz teoretyków i teoretyczek muzyki. Zainicjowała niezliczoną ilość ważnych przedsięwzięć naukowych. Zapamiętano ją nie tylko jako osobę wielkiego umysłu, ale też wielkiego serca. Niezwykle skromną i całkowicie bezinteresowną. Wspierała potrzebujących i stawała w obronie tych, których potraktowano niesprawiedliwie.

Z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną we Wrocławiu była związana przez ponad 50 lat, najpierw jako studentka teorii muzyki i fortepianu, a później jako wykładowczyni, dziekanka i prorektorka, a także kierowniczka Zakładu Historii Śląskiej Kultury Muzycznej.

Studiowała również historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a na UWr uzyskała też stopień doktora nauk humanistycznych. Głównym przedmiotem jej zainteresowań badawczych była historia śląskiej kultury muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia. Z jej inicjatywy wrocławska Akademia Muzyczna przyjęła imię Karola Lipińskiego. Postaci wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora profesor Maria Zduniak poświęciła wiele lat swojego naukowego życia. Traktowała naukę jako swoją pasję, ale też powinność. Mawiała, że przywracanie polskiej kulturze zapomnianych postaci i wydarzeń jest sprawą wielkiej wagi, ponieważ wiedza o nich jest konieczna dla kreowania naszej tożsamości.

Była członkinią Internationale C.M. von Weber Gesellschaft, członkinią honorową Towarzystwa Wagnerowskiego we Wrocławiu oraz rady naukowej Polsko-Niemieckiego Ośrodka Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Śląska, a także laureatką wielu nagród resortowych i państwowych, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim (1989) i Oficerskim (2003) Orderu Odrodzenia Polski. Odeszła w 2011 roku, w wieku 77 lat, pokonana przez chorobę, której dzielnie opierała się przez dziesięć lat. Pracowała naukowo do ostatnich chwil życia.

Wrocławskie środowisko muzyczne kultywuje jej dorobek i pamięć o niej. W 2014 roku jej imię nadano Szkole Podstawowej nr 65, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. nr 3 oraz Szkole Muzycznej I st. nr 3 we Wrocławiu. W 2018 roku imieniem Marii Zduniak nazwano rondo na skrzyżowaniu ulic Małopanewskiej i Bystrzyckiej - serdeczna i skromna postać pani profesor wygrała plebiscyt "Ulice dla kobiet".

#MGCKwTwoimDomu #ZostańWDomuZKulturą #kobiecymiesiąc #100LatPrawWyborczychPolek #KobietyKulturyiNauki Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet

Foto: Maciej Szwed (ze zbiorów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Ciekawe na jak długo (tzn kiedy zapełni się trwale). Oby służył jak najdłużej.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Tu można wrzucać elektroodpady. Nareszcie!Autor komentarza: ojojTreść komentarza: Przecież kandydaci na burmistrza wypowiedzieli się na temat darmowej komunikacji miejskiej: np.: https://www.tuolawa.pl/artykul/33740,wszystko-dla-olawy-tez-powalczy-o-mandaty-i-fotel-burmistrza "Jedną z propozycji zawartych wśród wspomnianych czterech filarów programu jest darmowa komunikacja publiczna dla wszystkich mieszkańców"Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:58Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?Autor komentarza: ojojTreść komentarza: ale prawie wszyscy kandydaci "promowani" przez lokalne media chcą darmowej komunikacji miejskiej - no to jak to jest?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:52Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?Autor komentarza: ObiektywnyTreść komentarza: Pan Dyrektor Robert Stępień z dużym zaangażowanie i poświęceniem zarządzał funkcjonowaniem jednostki oświatowej, wielu ludziom pracującym w tej szkole pomógł w rozwoju kariery zawodowej, z przychylnością odnosił się do różnorakich potrzeb pracowników i rodziców . Dbał o respektowanie wartości patriotycznych i moralnych. Dlatego dziwi mnie decyzja Starostwa podjęta pod wpływem wąskiej grupy ,, nacisku"Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:46Źródło komentarza: Za co odwołano dyrektora szkoły specjalnej?Autor komentarza: DMTreść komentarza: rondo DEPECHE MODEData dodania komentarza: 28.03.2024, 11:31Źródło komentarza: Padły dwie propozycja nazwy tego ronda. Jedna oficjalnieAutor komentarza: heniekTreść komentarza: he he. "mlody togej lub huj". Mlody teraz juz wiesz!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:23Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama