Las odsłania tajemnice

  • 02.05.2020, 14:51
  • TuOlawa JK
Las odsłania tajemnice Jerzy Kamiński
Wycinka w lasach niedaleko Wójcic odsłoniła bunkier z II wojny światowej i pozwala obejrzeć go z innej perspektywy

To jeden z kilku bunkrów, które obsługiwały leśny poligon w okolicach dzisiejszej Bystrzycy. Do dziś przy drodze z Janikowa do Nowego Dworu jest wielki kulochwyt z żelbetonu, gdzie wykonywano testu uzbrojenia produkowanego w jelczańskich zakładach zbrojeniowych Kruppa. Nieco bliżej kulochwytu były jeszcze dwie wieżyczki obserwacyjne (jedna przetrwała w całości do dzisiaj), ale najważniejszą rolę w testach pełnili obserwatorzy w sześciu bunkrach, położonych na linii strzału, od stanowisk dział przy kulochwycie aż do lasów za Lubszą. Były to schrony obserwacyjne, umieszczone w równych odległościach od siebie - obserwatorzy sprawdzali celność (skupienie).

Ten schron, widoczny na zdjęciach, drugi z kolei (licząc od miejsca strzału), można odnaleźć najłatwiej - znajduje się po prawej stronie przy drodze z Dobrzynia do Wójcic, przy największym skręcie w lewo (ok.150 metrów do drogi). Wcześniej, jakieś 200 metrów po lewej jest leśny parking - od niego warto uważniej jechać, żeby nie przegapić - na samym zakręcie jest leśna droga prowadząca w las, prostu na bunkier. Ponieważ teraz nie ma jeszcze liści, na dodatek teren wokół jest po wycince, warto się tam wybrać (choćby rowerem) i zobaczyć schron w pełnej krasie. Do tej pory był w gęstwinie, teraz można dokładnie zobaczyć jego kształt i ciekawą konstrukcję. W sam raz na majowy wypad za miasto. 

 

 

.

 

 

 

 

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jakub
Jakub 06.05.2020, 09:02
Ale mi wyczyn. Od 10 lat chodzę i odwiedzam te schrony. Bunkier służy do schowania się i ewentualnego ataku. To są schrony, które chronił żołnierzy podczas obserwacji lotu pocisku z chałbic i innych dział, które były testowane z zakładów KRUPA. Takich
schronów jest 6szt. w jednej lini.
Schron 1 jest bliżej Wójcic w lesie.
Schron 2 który redakcja umieściła jest blisko drogi asfaltowej w kierunku do Wójcic z Dobrzynia
Schron 3 i 4 są koło Dobrzynia. Schron 3 jest chyba najmniej uczęszczany bo niema tam śmieci i wydeptanych ścieżek i drogi dojazdowej. Jest dobrze zamaskowany. Byłem tam tydzień temu.
Reszta to już pikuś.
Jak ktoś jest zainteresowany wszystkimi atrakcjami to zapraszam na priv. Mam współrzędne z lokalizacją wszystkich rzeczy/budynków w tych lasach.
Podczas spacerów wokół schronów należy patrzeć pod nogi. W lesie leżą niewybuchy z II WŚ. (pociski moździerzowe). Pzdr
Robert
Robert 01.01.2021, 16:45
Panie Jakubie, gdyby jakimś cudem czytał Pan ten komentarz, to to zostawiam do siebie adres e-mail - jestem pasjonatem historii i z wielką chęcią dowiem się od Pana więcej.

[email protected]
Olol
Olol 20.05.2020, 20:44
A jak na priv?
olo
olo 02.05.2020, 22:31
Będzie gdzie chodzić po lesie:)
Bruno
Bruno 02.05.2020, 21:47
Brawo! Ciekawe odkrycie.
Kol
Kol 04.05.2020, 09:16
Jakie to odkrycie? Cały poligon dość dobrze znany.

Pozostałe