Mamy już niemal 1500 wniosków o pożyczkę

  • 03.05.2020, 10:00
  • TuOlawa (AH)
Mamy już niemal 1500 wniosków o pożyczkę Teresa Markiewicz - od 1 sierpnia 2019 pełni funkcję dyrektora jednostki organizacyjnej powiatu, jaką jest Powiatowy Urząd Pracy
Z Teresą Markiewicz, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy, rozmawia Jerzy Kamiński

- W jaki sposób Powiatowe Urzędy Pracy (PUP) są obecnie włączone do systemu wspierania przedsiębiorców w związku z pandemią?

- Tak zwana specustawa, czyli ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych, dała przedsiębiorcom możliwość skorzystania z pomocy w okresie dla nich najbardziej trudnym, czyli w czasie pandemii, gdy przedsiębiorcy nie mogą w pełni prowadzić swojej działalności gospodarczej, a tym samym zarabiać. PUP realizuje tutaj cztery instrumenty. Jednym są mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców, drugim jest dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne dla mikroprzedsiębiorcy oraz małego i średniego przedsiębiorcy, kolejnym - udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, niezatrudniającego pracowników, i ostatni instrument - finansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne dla organizacji pozarządowych.

- Zacznijmy od mikropożyczki. Ile osób złożyło już wniosek o 5 tys. zł?

- Pierwotnie w/w ustawa zakładała, iż jedynie mikroprzedsiębiorcy zatrudniający pracowników będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia. 16 kwietnia dokonano jej nowelizacji. Teraz  mogą o  pożyczkę występować także mikroprzedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, czyli samozatrudnieni. To rozszerza liczbę podmiotów, które mogą to wsparcie uzyskać.  Do 28 kwietnia wnioski złożyło 1500 podmiotów. Na dziś możemy wypłacić 2 mln zł, czyli podpisać umowy z 400 podmiotami. Co nie oznacza, że nie będziemy za chwilę podpisywać kolejnych umów. Niezwłocznie wystąpimy o kolejne środki rezerwy Funduszu Pracy na finansowanie tego instrumentu.

- Czy pieniądze na te 400 pożyczek już wypłacono?

- Wszystkich jeszcze nie. Wypłaciliśmy prawie 1,5 miliona złotych dla blisko 300 podmiotów. Zakładamy, że do końca kwietnia wypłacimy kolejny milion.

- Jak długo potrwa nabór? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w e-wydaniu. Rozmowa w całości dostępna TUTAJ

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
1osdzg
1osdzg 11.05.2020, 09:36
opieszałość niebywała, chyba nigdzie w Polsce tak długo nie trwa procedura... porażka. popieram że trzeba się zjednoczyć bo oni nie rozumieją że to z podatków wpłacanych przez przedsiębiorców ta cała tektura jeszcze jakoś funkcjonuje.
tanajno
tanajno 09.05.2020, 11:56
czy komuś rzeczywiście wypłacili w Oławie? znam kilka osób co od kwietnia czekają...
666
666 04.05.2020, 10:58
Pani tak ładnie na zdjęciu się prezentuje ale jak się zadzwoni tam to mają człowieka za gbura i wroga są bezczelne i nie doinformowane. Ta cała tarcza to kpina jest granie na czas przez rząd zanim się dostanie te pieniądze to większość firm popada i o to im chodzi!!! Żenada trzeba się zjednoczyć i wyjść na ulicę i zrobić z tą banda porządek!!!
Znajomy
Znajomy 03.05.2020, 18:34
Wszystko fajnie jak sie mowi do kamer lub dziennikarzy a w rzeczywistości jest inaczej nigdzie nie ma ma skladania dokumentow o porzyczke w xml tylko w olawie wszedzie jest w pdf a olawa ma jak zwykle inaczej nawet nie mozna zlorzyc wersji papierowej a we wroclawiu mozna co to jakas inna polska normalnie komuna
leonidas
leonidas 03.05.2020, 12:49
wlasnie sie dowiedzialem.jak wyludzic pieniadze z programu tarczy antykryzysowej. wystarczy miec dwie firmy i pomyslec jakby wykazać ze się traci. Znajomy dostał ponad 100 koloa na pensje dla pracowników. kupił sobie niezłą furkę

Pozostałe