Dzieło oławskiego zegarmistrza znajduje się w Wiązowie

  • 08.05.2020, 08:58
  • tuOlawa BS
Dzieło oławskiego zegarmistrza znajduje się w Wiązowie
W holu wiązowskiego ratusza zobaczyć można dawny mechanizm zegara wieżowego z 1868 roku, który wyprodukowany został nie gdzie indziej - tylko... w Oławie

Z napisu na metalowym elemencie zegara sądzić można, że zbudowany został przez Ferdynanda Hoffmanna z Ohlau (Oławy). Dzięki ustaleniom poczynionym przez Czesława Idzikowskiego - opiekuna Izby Muzealnej w Wiązowie i prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wiązowskiej - wiadomo, że zegar, który pierwotnie znajdował się w ośmiobocznej wieży, swój ostatni większy remont przeszedł na początku lat 90. XX wieku. Jednym z pierwszych jego opiekunów był nieżyjący już Jan Filar (1927-2019) - wiązowski zegarmistrz, który przez wiele lat prowadził swój zakład przy ul. Armii Ludowej (obecnie Strzelińskiej) 10. Jako młody chłopiec zegarem opiekował się też Łukasz Głodek z Wiązowa, który dwa razy dziennie nakręcał wiązowski zegar, a dodatkowo - w poniedziałki - ustawiał wskazówki na czterech tarczach zegarowych.

Więcej przeczytasz w najnowszym wydaniu Gazety Powiatowej nr 19/2020. Wersja elektroniczna dostępna TUTAJ

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe