Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 20:46
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Życie na basenie bez pływania. Jak długo jeszcze?

11 marca zaraz po konferencji premiera i ministra zdrowia, kiedy zamykano szkoły, Zbigniew Szwarc, prezes Term Jakuba podjął decyzję o zamknięciu obiektu. Co się dzieje od tamtej pory? I co z odkrytym basenem?
Życie na basenie bez pływania. Jak długo jeszcze?
Zapowiada się upalne lato. Już wiadomo, że na oławskim basenie będą wprowadzone ograniczenia związane z pandemią, ale... jest szansa, że w czerwcu będzie można korzystać z obiektu. Pracownicy "Term Jakuba" intensywnie przygotowują się do sezonu letniego. W ubiegłym roku w czerwcu na odkrytym basenie

Autor: Fot. Agnieszka Herba

- Rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadziło stan epidemiologiczny na terenie RP i zamroziło gospodarkę weszło w życie 14 marca, ale Termy Jakuba zawiesiły działalność dwa dni wcześniej - mówi prezes. - W tygodniu obserwowaliśmy już drastyczny spadek klientów, odbieraliśmy też liczne telefony z pytaniami - jak to będzie? Odwoływane były zajęcia grupowe, nauki pływania. Uznaliśmy, że trzeba podjąć działania w trosce zarówno o klientów, jak i o pracowników.

To, że obiekt zamknięto nie znaczyło, że pracownicy mają wolne. Po kilku dniach narad, analiz, po kontakcie z innymi zarządcami basenów zdecydowano, że to odpowiedni moment, żeby przeprowadzić przerwę technologiczną. - Uznaliśmy, że to, co zawsze odbywało się we wrześniu przeprowadzimy w marcu, ale w większym zakresie - wyjaśnia Zbigniew Szwarc. - Oczywiście trudności wiązały się z tym, że zawsze do przerwy przygotowujemy się kilka tygodni wcześniej, ponieważ jest to kwestia zaplanowania prac, budżetowania, umówienia serwisów. Teraz mieliśmy sytuację ekstremalną, ponieważ do niezbędnego minimum ograniczyliśmy kontakt z osobami z zewnątrz i większości nie mogliśmy z tych serwisów skorzystać. Osobną kwestią jest brak procedur projektantów i wykonawców, które by mówiły o tym, jak długo można trzymać niecki bez wody. Niektórzy w Polsce takie działania próbowali  podejmować, natomiast na podstawie analiz, zebranych informacji i wymiany opinii z innymi z basenami doszliśmy do wniosku, że woda w nieckach jest niezbędna dla jej trwałości i właściwego funkcjonowania systemu uzdatniania oraz sprawnego przywrócenia działania basenu po tak długiej, wymuszonej przewie. Zdecydowana większość basenów w kraju postąpiła podobnie. Dlatego wymiana wody została przeprowadzona, jak podczas standardowej przerwy. Wykonaliśmy wszystkie prace, które mogliśmy robić na sucho i ruszyliśmy z tymi, na które zawsze brakuje czasu i nie byłoby możliwe ich przeprowadzenie w ciągu 12 dni, bo tyle trwa zazwyczaj przerwa.

Szwarc podkreśla, że cały czas prowadzone są prace remontowe na basenie odkrytym. Część pracowników Term intensywnie działa właśnie tam. - Tutaj mamy co robić - szczególnie dział techniczny - mówi prezes oławskich pływalni. - Pracownicy kas z basenu krytego są oddelegowani na basen letni, bo prowadzimy też prace związane z jego uruchomieniem, przygotowaniem do lata, co wynika z zachowania gwarancji udzielonych przez wykonawcę basenu letniego.

Poza tym, że basenowa ekipa intensywnie przygotowuje się na przyjęcie klientów, to oprócz tego czeka co wydarzy się w czerwcu. Szwarc nie ukrywa, że jest zdziwiony decyzją, że baseny mogą być otwarte dopiero w ostatnim etapie znoszenia obostrzeń. - Zostaliśmy wrzuceni do jednego worka z branżą fitness, co moim zdaniem nie powinno mieć miejsca, bo przecież normy, które teraz podczas pandemii trzeba stosować, to nie jest dla nas nic nowego - mówi. - Przecież baseny od zawsze podlegają szczególnym wymogom sanitarnym.

Szef Term jednym tchem wymienia reguły, które obowiązują w obiekcie od początku - woda dezynfekowana jest podchlorynem sodu, powierzchnie płaskie czyszczone środkami wirusobójczymi. Takie wymogi stawia Główny Inspektor Sanitarny, a czy są przestrzegane regularnie, kontroluje sanepid... Co zmieni się, kiedy już zapadnie decyzja o otwarciu basenu? Artykuł w całości w najnowszym wydaniu "Powiatowej", już teraz dostępne e-wydanie POD TYM LINKIEM


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Pokazujcie i wyśmiewajcie, ale pierw sprawdźcie powiazania rodzinne. Żeby nie było kichy. np Jasińscy to nie rodzinaData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:27Źródło komentarza: OŁAWA Nowe rondo oficjalnie otwarteAutor komentarza: NnTreść komentarza: Jedna osoba po owies a druga po siano i też dwóch GwiazdowiczachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:06Źródło komentarza: OŁAWA Nowe rondo oficjalnie otwarteAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Sorki, ale tego nie wiem. Nie korzystałem, ale internet jest i można skorzystaćData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:03Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągiAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Powołujesz się na rozmowę z panem Hadrysiem z 14.03.2021 r. Radzę doczytać ze zrozumieniem to raz, a dwa tak a pro po, to dziś mamy marzec 2024. Może zacytujesz jakąś wypowiedź z 2002 roku, jak się tworzył BBS? Może tam znajdziesz coś ciekawego?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:02Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Podpinam się do pytania. Może jednak uda się zrobić rondo? Światła to najgorsza inwestycja w Jelczu !Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:57Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Ja nie stawiam żadnych zarzutów nikomu, ani nie hejtuje. Komentuje tylko to co powiedział pan Zielinski. Tylko tyle, i jak widać dla ciebie, to aż tyleData dodania komentarza: 28.03.2024, 18:50Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcom
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama