Niby w terminie, ale nie zdaniem przewodniczącego

  • 08.12.2019, 10:26
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Niby w terminie, ale nie zdaniem przewodniczącego

Oława. Z sesji. Zdaniem radnych klubów "Koalicja" i "Obywatelska" przewodniczący RM w Oławie złamał statut. Napisali skargę

Radni klubu "Koalicja", którego szefową jest Magdalena Ziółkowska chcieli wprowadzić do programu listopadowej sesji uchwałę "w sprawie uchylenia uchwały dotyczącej opłat od posiadania psów", która obowiązuje na terenie miasta od stycznia 2015 roku. Na początku sesji przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Mazurek przedstawił radnym wspomniany projekt uchwały wraz z uzasadnieniem. Poinformował, że dokument pozytywnie zaopiniował radca prawny. Negatywnie zaś skarbnik, a także komisja finansów, działająca przy RM. Przed głosowaniem nad zmianą porządku obrad, przewodniczący przypomniał, że zgodnie z art.20 ust 1 ustawy o samorządzie gminnym rada może wprowadzić zmiany do porządku obrad sesji bezwzględną większością głosów jej ustawowego składu. Za wprowadzeniem uchwały do porządku obrad głosowało 5 radnych. Przeciwko było 13. Projekt nie uzyskał więc akceptacji większości, tym samym nie wprowadzono go do porządku listopadowej sesji. Zdziwienia zaistniałą sytuacją nie kryli radni, będący w opozycji do burmistrza. Jako pierwszy głos zabrał Albert Zieliński, który zauważył, że zgodnie z paragrafem 27 statutu miasta "przewodniczący jest zobowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji projekt uchwały, zgłoszony przez klub radnych, jeżeli wpłynął on do biura rady gminy, co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji" . Mając to na uwadze radny pytał przewodniczącego na jakiej podstawie poddał projekt uchwały pod głosowanie, zamiast zgodnie ze statutem wprowadzić go do porządku obrad. Przewodniczący tłumaczył, że porządek obrad podpisał i wysłał do radnych 19 listopada, a projekt radnej Ziółkowskiej wpłynął do do niego 20 listopada czyli już po zatwierdzeniu porządku. - W tej sytuacji projekt można było wprowadzić do porządku sesji tylko poprzez głosowanie zmiany porządku obrad. - Projekt uchwały został zgłoszony do biura rady 20 listopada, a sesja odbywa się 28 listopada, co oznacza, że klub radnych zmieścił się w terminie ustalonym w statucie - ripostował Zieliński. Jak potoczyła się ta dyskusja? Czytaj artykuł w całości w e-wydaniu: DOSTĘPNE TUTAJ (Koszt 2.90 zł)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wyborca
wyborca 13.12.2019, 21:42
Totalna jest totalnie zakręcona, nie za bardzo wie jak kąsnąć rządzących w mieście to szuka dziury w całym-żenada!
opa
opa 13.12.2019, 16:44
W takim razie dobrze ci tak!
nie lubie psow
nie lubie psow 13.12.2019, 11:03
trzymajcie te pieski na smyczy.
gówno na trawniku nie wadzi mi bo chodzę chodnikiem.
..... ale czemu moje nowe opony w aucie mają cierpieć z powodu moczu waszych piesków.

przyjść wieczorem pod wasze drzwi i zrobić swoje ?
lili
lili 09.12.2019, 23:49
Czego chcecie od Madzi??? Popatrzcie na tych obok , którzy ani beee ani meeee. Niemowy i wszystko jest cudownie a jak kiwają głowami a kasa leci do kieszonki.
Mario max
Mario max 09.12.2019, 13:34
F.K. - nie donoś na mojego sąsiada.
F.K.
F.K. 09.12.2019, 10:58
Kiedy Straż miejska w końcu weźmie się na poważnie za " psie kupy " na trawnikach i zacznie karać właścicieli za niesprzątanie po swoich psach? ! To jest problem od wielu lat, ludzie piszą , skarżą się i ... nie ma żadnej reakcji z ich strony. Wystarczy WSTAĆ RANO I OBSERWOWAĆ TRAWNIKI W MIEŚCIE , nakładać mandaty za zanieczyszczanie. Z tego byłaby niezła kasa.
Na początek polecam trawniki koło śmietnika na Młyńskiej , na początek wystarczą 2. godziny od 7.oo do 9.oo.
anonim
anonim 09.12.2019, 08:30
za chwilę radna Magda będzie twierdziła że rondo na lipowej to ona do tego doprowadziła. Choć wiem , że za tym chodzi burmistrz i starosta od kilku lat, ale i tu Magda będzie chciała zabłysnąć. Co eszze Magda nowego w Oławie mają w planach. Będziesz mogła się podpiąć pod czyjś pomysł.
anonim
anonim 09.12.2019, 08:25
Doprowadź Ziółkowska chociaż jeden pomysł do realizacji. Gdzie jest przystanek pkp?
anonim
anonim 09.12.2019, 08:23
Znowu radna działa pod siebie. Masz psa to sobie płać za niego.
13.12.2019, 14:49
Odczep się od Pani Magdy. Pokaż jak ty działasz w mieście i komu się podlizujesz i za ile.
anonim
anonim 09.12.2019, 08:21
Agda byłaś w koalicji 4 lata. Dlaczego nie podjęłaś tego tematu? Akurat teraz gdy jesteś w opozycji.
Brak opłaty spowoduje, że więcej ludzi będzie chciało posiadać psy. Mieszkańcom bloków w ogóle zabroniłbym trzymania psów w mieszkaniach. Ludze do pracy, a pies wyje cały dzień lub całą noc. Często jest tak, że psy są trzymane na balkonie. Wyją szczekają i srają i sikają na podwórkach gdzie popadnie. Co to za pomysł, by rezygnować z opłaty?
Obsikują opony, mury bloków, srają gdzie się da.
09.12.2019, 10:09
Anonim Zamiast anonimowo się żalić w internecie proszę takie przypadki zachowań psów i właścicieli zgłaszać odpowiednim służbom.
anonim
anonim 09.12.2019, 08:15
Głupi pomysł. Wtedy to straż miejska i policja noc innego by nie robili tylko zsjmowali się zgłoszeniami o psich kupach. Obecnie to przynajmniej część środków zwraca się za niesprzątniete kupy do budżetu miasta.
08.12.2019, 20:29
Olawianin a co wspomnego ma opłata i psie kupy? W Oławie jest opłata i kupy na większości trawników. Straż miejska powinna karać właścicieli za niesprzatanie po psie!
Oławianin
Oławianin 08.12.2019, 19:57
Nie daj Boże, żeby zostały zniesione opłaty za psy, bo wtedy to już nikt nie zapanuje nad plagą bezpańskich psów, a chodnikami nie będzie można chodzić bo będzie jeszcze więcej ślicznych kupek, które rzekomo są monitorowane od czasów niejakiego Witolda.
Adam
Adam 08.12.2019, 22:23
1) Jaką widzisz korelację między pobieraniem podatku (którego większość miast od dawna nie pobiera) a sprzątaniem psich g przez właścicieli defekujących czworonogów?
2) Czy uważasz, że podatek od psów powinni płacić właściciele zwierzaków, które nie opuszczają zamkniętych prywatnych posesji (tzn.sr.ją wyłącznie na własnym podwórku)?
08.12.2019, 19:55
Był to temat poruszany w 2014 roku w trakcie kampanii samorządowej. Dlaczego będąc Przewodniczącą RM nie poruszyła tej kwestii?
Marek
Marek 08.12.2019, 19:50
Co ze stacją PKP na Sobieskiego. Ktos tutaj robil ankiety i nici z tego?
Anonim
Anonim 08.12.2019, 14:54
No to znowu zabłysła - oławski problem nr 1 proszę Państwa : opłata ze piesełki . Ręce opadają... A że tak zapytam , jak tam przystanek PKP na sobieskiego i wiadukt na przejeździe ???

Pozostałe