Wielki jak SkyTower magazyn energii powstanie pod Oławą

  • 23.05.2020, 10:25 (aktualizacja 24.05.2020, 10:03)
  • TuOlawa (AH)
Wielki jak SkyTower magazyn energii powstanie pod Oławą Energy Vault 3D Simulation Gdy już w Gaju Oławskim stanie 10 wiatraków, mniej więcej w tym miejscu usytuowana będzie nasza "wieża" - kinetyczny magazyn energii. Na tej symulacji wygląda nieco jak warszawski Pałac Kultury i Nauki, od którego będzie niższy zaledwie o kilkanaście metrów
Wiecie jak działa zegar z kukułką? Trzeba ręcznie podciągnąć ciężarek, który potem przez wiele godzin opadając, za pomocą przeróżnych przekładni, uruchamia mechanizm zegara. W bardzo dużym uproszczenia tak właśnie ma działać pierwszy w Polsce tego typu kinetyczny magazyn energii, który za dwa lata stanie w Gaju Oławskim

W Japonii już stawiają takie "wieże" na szwajcarskiej licencji, podobnie we Włoszech. Kolejna miała być Hiszpania, ale Polsce udało się ją wyprzedzić i nietypowy magazyn energii stanie do końca 2021 roku na Górce Gajowej w otoczeniu 10 turbin wiatrowych i innych urządzeń, które buduje spółka Promet-Plast w ramach Oławskiego Klastra Energetycznego.

Jak w takim magazynie przechowywana jest energia? Więcej o tym projekcie przeczytasz w e-wydaniu: DOSTĘPNE TUTAJ

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
taa
taa 25.05.2020, 14:16
Kury nie bedo się niosły
Janek
Janek 24.05.2020, 21:40
Czy to bezpieczne dla ludzi?
Bebe
Bebe 24.05.2020, 15:48
Fajnie, że coś się rozwija w Oławie
Trochę miejsc pracy przybędzie
Mario
Mario 24.05.2020, 15:05
Haha...
https://youtu.be/NIhCuzxNvv0
Wójt
Wójt 24.05.2020, 10:31
***a się znasz b...u, a masz dużo do gadania. Niemcy, Francja, Holandia itd. pozbywają się wiatraków bo zrozumieli na podstawie wielu badań, że ta metoda jest zbyt inwazyjna dla przyrody w najbliższym otoczeniu. Akurat guldeny przeszli na energię wytwarzaną w elektrowniach wodnych na wzór Duńczyków i Szwedów. Masz w głowie papkę, którą promuje lobby oszustów i złodziei wzbogacających się na podatkach i dofinansowaniach w tak głupio zarządzanych i sprzedanych krajach jak nasz. Miejsce wiatraków jest na morzu i koniec kropka.
Kazik
Kazik 24.05.2020, 15:17
Wójt - masz rację.
Służby cywine nie stać na badania , które wykazałyby oddziaływanie tych wiatraków.
..... ciekawe jaki wynik byłby jakby badania takie wykonałoby / zleciło wojsko
Burak
Burak 23.05.2020, 23:03
Niech budują jak najwięcej. Tych co są przeciwni to tylko *** ściska i to że nie maja oni z tego nic. Od gościa z Gaju słyszałem że te wiatraki to od nich nie ma ptaków i pszczoły nie latają. Ja do niego chłopie wierzysz w te bajki starych pudeł. Co w Niderlandach jest pełno wiatraków? Danii czy Szwecji? Powiedziałem mu że jest durniem i słucha starych pudeł tam nic nie lata tak bo wiatraki postawili. Bzdura. Czysta zawiść. Zielona energia ma przyszłość.
Zibi
Zibi 24.05.2020, 23:17
Prawda. Mieszkam czasowo w Niemczech Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz) do wiatraka mam około 500 metrów. Obok mieszka gościu co ma mnusteo Uli i jakoś nie narzeka. Jak wyjdę a pole to wokul widzę koło 50 wiatraków a w tym rejoniejest Może z tysiąc i jakos nic nie likwidują a wręcz przeciwnie co chwilę stawiają nowe
bąk
bąk 25.05.2020, 10:43
gość nie narzeka .
...... spytaj pszczoły co do powiedzenia mają na to .
Kazik
Kazik 23.05.2020, 12:15
A kogo to ....
nie ma się czym chwalić , takie wiatraki powinny stać w morzu
ja
ja 23.05.2020, 18:19
A w czym ci te wiatraki przeszkadzają?
Oławianin
Oławianin 23.05.2020, 21:58
Wiatraki zaburzają krajobraz naturalny. Przeszkadzają mi bo kiedyś był ładny widok na te wzgórza a teraz stoją tam technologiczne kloce.
Marian
Marian 25.05.2020, 15:37
Lepiej mieć wiatrak niż komin z wyziewami dwutlenku węgla, albo przestańcie korzystać z prądu, jak komuś przeszkadza wiatrak.

Pozostałe