Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:24
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika to system, którego zadaniem jest zamiana energii słonecznej na energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny zostaje przyłączany do obecnej instalacji elektrycznej danego budynku. Czym to skutkuje? O wiele tańszym lub zupełnie darmowym prądem w naszych gniazdkach. Energia elektryczna, jaka zostanie przez nas uzyskana, może zostać sprzedana, magazynowana lub oczywiście wykorzystywana na bieżąco. Wszystko to jest zależne od tego, na jaką instalację fotowoltaiczną się zdecydujemy. Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Dlaczego fotowoltaika to dobre rozwiązanie?

Nie ma co się oszukiwać, opłacalność fotowoltaiki z roku na rok staje się coraz większa. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ceny prądu stale rosną, a instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja na około 25 lat zupełnie bezobsługowej pracy. W zależności od tego, na jak dużą moc instalacji się zdecydujemy, produkcja prądu będzie do niej adekwatna. Panele fotowoltaiczne, których moc będzie równa 1 kWp, wytworzą około 1000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Koszt montażu takiego systemu jest różny. Bardzo istotne znaczenie ma to, jakie panele wybierzemy, ich marka, jakość oraz skomplikowanie samego montażu.

Średnie zużycie prądu polskiej rodziny wynosi około 3000 kWh w ciągu roku. Jeśli chcemy produkować właśnie taką ilość energii, będziemy musieli liczyć się z wydatkiem około 22 000 złotych. Nie możemy jednak zapomnieć, że wiele programów oferuje bezzwrotne dotacje, które mogą nam pomóc w realizacji naszych założeń. Co więcej, warto wspomnieć, że panele słoneczne nie generują zupełnie żadnych kosztów powiązanych z ich eksploatacją. Co to oznacza? Mówi nam to, że po zainstalowanie fotowoltaiki będziemy mogli po prostu o niej zapomnieć oraz cieszyć się bardzo tanim lub zupełnie darmowym prądem.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Wbrew pozorom zasada działania systemu fotowoltaicznego jest naprawdę prosta. Całość oparta jest na tym, że foton, który pada na ogniwa fotowoltaiczne, jest natychmiastowo pochłaniany przez krzem, czyli materiał, z którego produkuje się panele słoneczne. Później wybija on elektron, czym zmusza go do ruchu. To właśnie ten ruch sprawia, że wytwarzana jest energia elektryczna. Wykorzystanie specjalnego złącza półprzewodnikowego pozwala na połączenie całego obiegu z siecią energetyczną.

Gdzie montuje się panele słoneczne?

W większości wypadków panele fotowoltaiczne montowane są na dachu konkretnego budynku. Nic nie stoi nie przeszkodzie jednak, aby zainstalować je na gruncie. Jeśli jest taka możliwość, powinny być one skierowane na południe, dzięki czemu nasłonecznienie będzie mogło być wykorzystane do maksimum. Nie możemy zapomnieć, że montaż instalacji powinien zostać poprzedzony odpowiednią analizą zacienienia. Takie działanie sprawia, że system w przyszłości będzie działał po prostu lepiej. Warto to zrobić już na etapie planowania, gdyż w przeciwnym razie wybranie odpowiedniego miejsca może być nieco problematyczne.

Jakie korzyści wynikają z instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim wielkie oszczędności na rachunkach za prąd, które jak wszyscy wiemy, nie należą do najmniejszych, a także ochrona środowiska. Nie możemy również nie wspomnieć o tak zwanej niezależności energetycznej. Posiadanie własnego prądu i nieprzejmowanie się rosnącymi kosztami energii to luksus, o którym marzy wielu z nas. Inwestycja w fotowoltaikę to również przyczynienie się do bardzo zanieczyszczonego powietrza.

Wiele osób stwierdzi, że instalacja fotowoltaiczna to zbyt droga inwestycja. Jest to jednak błędne myślenie. Dlaczego? W Polsce działa coraz więcej programów, które zachęcają do montowania fotowoltaiki, za pomocą bezzwrotnych dotacji. Takie działanie sprawia, że system zwróci nam się 2-3 lata szybciej. Jak to wygląda w praktyce? Koszty instalacji fotowoltaicznej zwrócą się w około 7 lat. Jak już wspomnieliśmy, cały system działa bezobsługowo przez około 25 lat. W związku z tym przez całe 17 lat będziemy w stanie cieszyć się bardzo tanim, a może nawet zupełnie darmowym prądem. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie.

(tekst sponsorowany)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
skończyło się 22.10.2021 22:20
puknijcie się w łeb z takim pomysłem https://m.sadeczanin.info/gospodarka/koniec-darmowego-pradu-ze-slonca-fotowoltaiczna-branza-bije-na-alarm

Adrian Winiarski 01.06.2020 16:27
Komentarz zablokowany

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdumiony mieszkaniecTreść komentarza: Faktycznie czas na zmiany w gminie i w urzędzie. Np. ostatnio przejrzałem w bip zakładki: wybory parlamentarne 2023 i samorządowe 2024 i zauważyłem, że rodziny pracowników urzędu gminy Olawa mają wyjątkowe szczęście w losowaniu miejsc w komisjach. I tak w np. jednej komisji jest pracownik urzędu z mężem ( w wyborach w roku 2023 i 2024), a także pracownik urzędu w jednej komisji a mąż i dziecko w kolejnych. Jak się okazuje w tej gminie można całymi rodzinami " być wylosowanym " w komisjach.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:03Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: bater79Treść komentarza: A ty kim jesteś kmiocie! Już wasz niemiecki premier ,niespodziankę nam i tobie szykuje w prima aprilis VAT na jedzenie w górę! Wy jesteście ,obłąkani !Nawet niech wzrosną,podatki,nawet jak zacznie kasy na chleb brakować!Ważne ,że PIS nie rządzi! Banda debiliData dodania komentarza: 28.03.2024, 13:57Źródło komentarza: "Oławski" generał Jarosław Gromadziński odwołany!Autor komentarza: bater79Treść komentarza: Kiedy pogonicie dyrektora OCKF,zrobicie kadencyjność! Chciałem się dowiedzieć co z tym sportem i dotacjami z UM, ale w necie są znikome,kawałki.Na stronie UM Brzeg jest 77 stron na co idzie kasa.Po pierwsze tam,wice burmistrz,rozdaje kasę a nie dyrektor ,u nas nie ma przejrzystości!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:50Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Jaki jest pomysł przyszłego włodarza miasta na zagospodarowanie terenu wokół stawu - kwestia uregulowania parkowania, utrzymania porządku (szczególnie ważne w perspektywie tego, co działo się ta, zeszłego lata) i wykorzystania / rozbudowy infrastruktury i skąd pozyskać środki na sfinansowanie tych pomysłów.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:40Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: W czytelni w Rynku w Bibliotece, można za darmo skorzystać z internetuData dodania komentarza: 28.03.2024, 13:25Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągiAutor komentarza: teofilTreść komentarza: Rondo moherowych włodarzy Oławy ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:24Źródło komentarza: Padły dwie propozycja nazwy tego ronda. Jedna oficjalnie
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama