Kradną auta na walizkę. Jak im to utrudnić?

  • 17.06.2020, 09:26 (aktualizacja 18.06.2020, 11:45)
  • Źródło: KPP w Oławie
Kradną auta na walizkę. Jak im to utrudnić?
Kradzieże samochodów z systemem bezkluczykowym są coraz bardziej powszechne, dla złodzieja są łatwe i niebyt ryzykowne, a posiadaczy takich aut jest coraz więcej...

Nie ma samochodu zostały kluczyki – taki jest efekt kradzieży tzw. metodą na walizkę, która wykorzystuje bezkluczykowy dostęp do aut. - Do takiego modelu działania potrzebne są dwie współdziałające osoby. Każda z nich jest wyposażana w urządzenie służące do wzmacniania sygnału z kluczyka - mówi asp. Wioletta Polerowicz z KPP w Oławie. - Jedna osoba trzyma urządzenie próbując zbliżyć się do drzwi lub okna domu, gdzie spodziewa się znaleźć odłożone kluczyki. Druga zbliża się do samochodu – w okolice klamki lub tylnej klapy, gdzie umieszczone są anteny odbiorcze bezprzewodowego systemu. W niektórych samochodach wystarczy, że zbliżą się tylko do dwóch punktów, nic więcej nie muszą robić, by samochód się otworzył. W innych np. trzeba kilka razy dotknąć guzika w klamce. Następnie muszą przenieść część odbiorczą urządzenia do wnętrza samochodu, gdyż samochód myśląc, że kluczyk jest na zewnątrz nie uruchomi się. Po wykonaniu tych czynności wystarczy, że uruchomią zapłon i mogą niepostrzeżenie odjechać. Złodzieje często trzymają samochód uruchomiony, żeby umożliwić jego dalszy samodzielny transport.

Zagrożeni są posiadacze samochodów z tzw. „inteligentnymi” kluczykami, bez względu na to, czy mieszkają w blokach czy tez w domkach jednorodzinnych. Tak naprawdę sygnał z kluczyka nie jest wzmacniany. Złodzieje łapią oryginalną częstotliwość kluczyka i zmieniają ją na inną, by przesłać ją na dużą odległość.

Pamiętajmy, że możemy samodzielnie zabezpieczyć się przed atakiem m.in. poprzez trzymanie kluczyków w metalowym pudełku, chociaż wydaje się zabawne, działa. Warto również nie trzymać kluczyków przy samych drzwiach czy oknie. Urządzenia wykorzystywane przez złodziei również maja swój ograniczony zasięg. Jeśli kluczyk będzie w bardziej odległym punkcie mieszkania, to atak może się nie udać. Mało praktyczne wyjmowanie baterii z kluczyka też działa, gdyż metoda na walizkę wymaga, by w kluczykach była aktywna bateria. Woreczki ochronne dostępne na rynku, również działają.

Pamiętajmy, że złodziejom najwięcej czasu zajmuje logistyka, sam proces przesłania sygnału to sekundy.

 

 

Źródło: KPP w Oławie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zły bogacz
Zły bogacz 17.06.2020, 14:58
Pytanie tylko po co wojsko stworzyło to dla organów ścigania, gdzie potem trafia takie ustrojstwo dla złodzieja, proste było tego nie robić, powinniście mieć po *** za to że wypuściliście to badziewie na światło dzienne.
Kierownik nocnej
Kierownik nocnej 17.06.2020, 19:39
na aliexpress kupisz te urządzenia za 40zł:D

Pozostałe