Historia pewnej kapliczki

  • 17.06.2020, 12:29 (aktualizacja 17.06.2020, 12:35)
  • Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii
Historia pewnej kapliczki Piotr Kutela
Kolejny Back To The Past Piotra Kuteli

Większość z nas jadąc w Jelczu ulicą Fabryczną mija jedną z najpiękniejszych i najstarszych kapliczek w naszej okolicy, ale nie każdy zna jej historię.
Neogotycka kapliczka-mauzoleum zbudowana została pod koniec XVIII wieku.
Z kapliczką związana jest tragiczna historia. W tym miejscu 9 stycznia 1641 roku z rąk cesarskiego żołnierza zginął Hans Dietrich von  Saurma, właściciel zamku na wyspie w Jelczu. Oficjalna wersja tego wydarzenia podaje, że stało się to podczas szarpaniny między "zabójcą a jego ofiarą" o konia, którego żołdak chciał zrabować Saurmie. Nie dowiemy się już, jak było naprawdę. W tym czasie trwała wojna trzydziestoletnia.

W związku z tym tragicznym wydarzeniem cesarz nadał rodzinie Saurmów tytuł baronów, a zmarły Hans Dietrich von Saurma zyskał przydomek "męczennika za wiarę".
Dla przypomnienia - rodzina Saurmów panowała tu prawie 500 la

Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe