Co zyskasz zakładając rekuperację?

  • 18.06.2020, 19:22
  • tuOlawa BS
Co zyskasz zakładając rekuperację?
Założeniem wentylacji jest zmiana powietrza w budynku, co wiąże się z usunięciem wykorzystanego oraz dostarczeniem w to miejsce nowego – z zewnątrz. Gdy funkcjonuje ona efektywnie, obniża się wilgoć powietrza we pomieszczeniach, natomiast dzięki temu nie dochodzi do rozwoju pleśni na skutek wykraplania się pary hydrologicznej, szczególnie podczas gotowania pokarmów oraz kąpieli. Gdy wentylacja nieprawidłowo działa, mieszkańcy mogą narzekać na złe nastawienie (apatia, bóle głowy – ma to związek z podwyższonym natężeniem dwutlenku węgla w powietrzu) i dolegliwości układu oddechowego.

Jakie zalety wynikają z wykorzystania rekuperacji?
Przede wszystkim należy podkreślić oszczędności jakie tworzy umieszczenie takiego układu w domu. Dzięki pozyskiwaniu ciepła, jakim powietrze oczyszczone przed wprowadzeniem jest podgrzewane, zaoszczędza się na opłatach za energię elektryczną. Powietrze zewnętrzne doprowadzone do wnętrz płynie poprzez protektory, jakie usuwają z niego mnóstwo zabrudzeń zewnętrznych i alergenów. Dzięki temu powietrze uzyskiwane do pomieszczenia domu jest dobre, zdrowe, pewne i ma właściwą temperaturę.

Rekuperacja natomiast zdrowie
Jak można się więc domyśleć, układ rekuperacji korzystnie oddziałuje na zdrowie mieszkańców. Rekuperacja regularnie oczyszcza oraz filtruje powietrze jakie dostaje się z zewnątrz do wnętrz. Układ rekuperacyjny polecić można więc przede wszystkim tymże osobom, jakie borykają się z rozmaitego typu alergiami i kłopotami z układem oddechowym. Rekuperacja może zdecydowanie zwiększyć komfort życia tychże osób.

Koszty stosowania
Koszty eksploatacji rekuperacji są niezwykle niewielkie. Przy typowym budynku, rekuperator doskonałej jakości wykorzystuje energię kosztującą blisko 120 złotych rocznie. Filtry w urządzeniu należy wymieniać co kwartał. Ich wartość to 50-70 złotych, co razem stanowi wydatek 200-280 złotych rocznie. Używanie rekuperatora kosztuje zatem w całości w blisko 320-400 zł w skali roku. Chociażby doliczając nakłady serwisowania rekuperacji co parę lat, ponoszone na przeglądy lub oczyszczanie, okazuje się, iż utrzymanie typowej pralki lub lodówki jest mnóstwo większym kosztem.

Instalacja rekuperacji
Trochę skomplikowane może wykazać się wygospodarowania koniecznej powierzchni na przewody wentylacyjne, gdyż ich wielkość sięga blisko 100-250 mm, natomiast większość osób decydujących się na owego rodzaju wyjście, pragnie, żeby ze względów estetycznych zostały one niezauważalne. Przewodów tychże zupełnie nie można natomiast zmniejszać, ponieważ wzrosną wówczas opory przepływu, w efekcie czego układ rekuperacji stanie się mało skuteczny oraz głośny. Najlepiej zatem zaplanować ich lokalizację już na poziomie budowy budynku.

Henryk Wieloch

GSM: 662-219-907

“WOJWENT” Wieloch spółka jawna

42-165 Lipie k/Częstochowa

NIP: 574-206-42-68

www.wojwent.com

[email protected]

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe