Pomnik czterech dębów

  • 29.06.2020, 12:47
  • TuOlawa (AH)
Pomnik czterech dębów Kilkanaście dni temu przy objętych ochroną dębach na ul. Odrzańskiej umieszczono informację o pomniku przyrody
Oława. Samorząd rozpoczął realizację zapisów uchwały odnośnie pomnika przyrody przy ul. Nadbrzeżnej

Z inicjatywy mieszkańców

Po interwencjach i apelach mieszkańców oławskiego Zaodrza w czerwcu ubiegłego roku władze miasta zwróciły się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wyrażenie zgody na ustanowienie pomnika przyrody - w tym przypadku zespołu czterech dębów szypułkowych przy ul. Odrzańskiej w Oławie. Uchwałę w tej sprawie przygotowała radna Jolanta Górska, która od początku monitorowała temat, a radni jednogłośnie poparli ją sesji Rady Miejskiej 26 września 2019. 

Od chwili wejścia w życie uchwały cztery dęby podlegają szczególnej ochronie. Zgodnie z  zapisem uchwały zakazane jest ich niszczenie, uszkadzania lub przekształcanie, wykonywanie  prac ziemnych, które trwale zniekształciłyby rzeźbę terenu wokół drzew, niszczenie gleby oraz dokonywanie zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej lub wodnej. Na pomniku nie można też umieszczać tablic reklamowych, nie wolno też wprowadzać zmian sposobu użytkowania tego terenu.

Ponadto samorząd, w ramach ochrony drzew, ma obowiązek je oznakować, monitorować stan zdrowotny oraz wykonywać prace pielęgnacyjne i zabezpieczające. Zgodnie z uchwałą  nadzór nad pomnikiem przyrody sprawuje burmistrz Oławy. Radna Górska przygotowując uchwałę prosiła też, by na dębach umieszczono tabliczki z napisem "pomnik przyrody", obok nich umieszczono tablicę informacyjno-edukacyjną i wprowadzono monitoring terenu.

Kilkanaście dni temu przy dębach pojawiły się pierwsze ślady realizacji tej uchwały. Przy dębach ustawiono kamień z tablica informującą o tym, że jest to pomnik przyrody, jakie są obwody pni czterech dębów, oraz że stanowią siedlisko chronionych gatunków - pachnicy dębowej i kozioroga dębosza.

Mieszkańcy Zaodrza już dziś zapraszają do oglądania nowego pomnika przyrody i oceny wykonanych prac. Mają też nadzieję, że już wkrótce samorząd dokończy realizacji postulatów radnej w tej sprawie.

 

 

(WK)

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe