Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:38
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Mikołajek uczy i integruje

Niestety, wciąż wielu rodziców mających dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego nie wie o tym, że taka placówka istnieje, że mamy własny transport, którym możemy dowozić dzieci z całej okolicy i odwozić po zajęciach do domu, że zwalniamy dzieci z orzeczeniami z opłat czesnego i wpisowego, a także pomagamy załatwić wszelkie świadczenia

Przedszkole Niepubliczne Mikołajek zostało wybudowane w 2011 roku na pięknej 50-arowej działce ze starodrzewem w sercu Miłoszyc na terenie gminy Jelcz-Laskowice. W niedalekim sąsiedztwie znajdują się Szkoła Podstawowa, boisko oraz kościół. To, co wyróżnia to miejsce, to możliwość obcowania z naturą. Przedszkole znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu, pól i łąk. W naturalnym środowisku dzieci mogą realizować podstawę programową, rozwijać swoje zainteresowania oraz poszerzać wiedzę o otaczającym świecie. Dzieci mają również możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu korzystając z zabawy na terenie placów zabaw i pięknych ogrodów sensorycznych znajdujących się wokół przedszkola. Budynek został tak zaprojektowany i wyposażony, by spełniać na najwyższym poziomie wszelkie wymogi pracy z dziećmi zdrowymi, a także z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki zainstalowanej windzie krzesełkowej z edukacji i terapii mogą korzystać wszystkie dzieci bez względu na stopień niepełnosprawności. Mimo że przedszkole znajduje się na wsi, od kilku lat zapełnia się dziećmi z całej okolicy i wciąż rozwija się i pięknieje.

W ostatnich latach napisaliśmy projekt unijny, dzięki któremu zaadaptowano poddasze placówki . Stworzono trzy w pełni wyposażone dodatkowe sale dla grup, a także sale doświadczania świata, sale do integracji sensorycznej, pokoje psychologa, logopedy i pedagoga, a także piękne ogrody sensoryczne na zewnątrz placówki. Wszystkie zakupione sprzęty i programy w tym Biofeetbeck Makaton i Johansen - to najnowszej generacji metody pracy z dziećmi o potrzebie kształcenia specjalnego, pomagające wyrównać, skompensować, a także zniwelować wszelkie braki i rozwinąć zdolności. Dzieci wymagające większego wsparcia, np. z porażeniem czterokończynowym niewerbalne, uczone są komunikacji alternatywnej, dzięki temu, mimo że nie mówią, uczą się jak za pomocą obrazków wyrazić swoje potrzeby i mogą być włączane do zajęć w grupach. To bardzo ważne, aby dziecko jak najszybciej zostało poddane różnorodnym terapiom, aby mogło w miarę spokojnie wystartować w szkole i dalej się kształcić oraz rozwijać.

W grupach funkcjonują plany aktywności, kąciki wyciszeń, zegary daltońskie, które zapewniają optymalny rozwój wszystkich dzieci, także obcokrajowców, zarówno zdrowych, jak i z orzeczeniami.

Obecnie uczęszcza do naszej placówki 150 dzieci, w tym 25 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Sukcesem tego miejsca jest to, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu (od pań sprzątających, konserwatora, kucharek gotujących pyszne i zdrowe posiłki, po opiekunki, nauczycielki, terapeutki, sekretariat i dyrekcję) pracujących od świtu do popołudnia, ktoś wchodzący do obiektu nie zauważa w ogóle ani nie odczuwa, że w każdej sali znajduje się zespół tak różnorodnych i ciekawych dzieci.

Uczymy wyrażania wszystkich emocji, pomagamy wyrażać je w sposób akceptowalny. Dzięki tolerancji i akceptacji pokonujemy trudności i dążymy do tego, by w salach panowały spokój i pogodna rodzinna atmosfera oraz wytężona praca twórcza i zabawa. Trudno tak naprawdę osobie z zewnątrz domyśleć się, które dziecko wymaga dodatkowego wsparcia - i o to nam właśnie chodzi. To wspaniała możliwość uzupełniania się oraz wspólnej nauki dzieci zdrowych i dzieci z niepełnosprawnościami, która daje obustronne korzyści.

Budujemy świadomość rodziców, którzy nie są w stanie sami ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, lub myślą, że ono ma jeszcze czas, że dorośnie do pewnych rzeczy. Całe szczęście, że obserwujemy coraz większą odwagę, otwartość i determinację rodziców, którzy dla dobra dziecka szukają jak najszybciej pomocy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i u specjalistów. My ściśle współpracujemy z poradnią w Jelczu-Laskowicach. Jeśli jest taka potrzeba, właśnie tam prosimy o pomoc i wydanie zaleceń jak pracować z danym dzieckiem.

Niestety, wciąż wielu rodziców mających dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego nie wie o tym, że taka placówka istnieje, że mamy własny transport, którym możemy dowozić dzieci z całej okolicy i odwozić po zajęciach do domu, że zwalniamy dzieci z orzeczeniami z opłat czesnego i wpisowego, a także pomagamy załatwić wszelkie świadczenia. Podejmujemy się pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, Zespołem Dawna, z afazjami, niedosłuchem i niedowidzeniem, niezależnie od stopnia niepełnosprawności intelektualnej. W takich przypadkach czas jest kluczowy i zachęcamy rodziców do szybkiego kontaktu.

Dziękujemy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Komisariatowi Policji w Jelczu Laskowicach za pomoc, wsparcie i świetną współpracę. Zdarza się, że trafia do nas dziecko z orzeczeniem, które zostało poinformowane właśnie przez te służby o tym, że Mikołajek istnieje i jest w stanie pomóc.

Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony

www.przedszkolemikolajek.pl

gdzie można sporo zobaczyć i wyczytać o tym, jak działamy. Najlepiej jednak przyjechać do nas na wieś, poczuć klimat i potencjał tego miejsca - zapraszamy serdecznie.

 

Przedszkole Niepubliczne "MIKOŁAJEK"

ul. Sadowa 2, Miłoszyce

tel. 505045718

(tekst sponsorowany)



Podziel się
Oceń

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Nie chciałbym tutaj chwalić poprzedniego starosty, ale ten który jest teraz to po prostu jedno wielkie nieporozumienie, co innego mówi ludziom, a co innego robi, wygląda to tak jakby ktoś miał na niego haka i nim sterował. Kompletnie niesłowny człowiek, nieprzewidywalny i Bogu dzięki że już niedługo na tym stanowisku.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:22Źródło komentarza: Za co odwołano dyrektora szkoły specjalnej?Autor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Z wyprzedzeniem można też przez internet. Wydaje mi się, że jest garstka ludzi, którzy mają z tym (realny) problem.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:22Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągiAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Szczytem Możlieości to już chyba WC nazwano. Można też nazwać "rondo (zbytecznej) nadzieji".Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:17Źródło komentarza: Padły dwie propozycja nazwy tego ronda. Jedna oficjalnieAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Ciekawe na jak długo (tzn kiedy zapełni się trwale). Oby służył jak najdłużej.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Tu można wrzucać elektroodpady. Nareszcie!Autor komentarza: ojojTreść komentarza: Przecież kandydaci na burmistrza wypowiedzieli się na temat darmowej komunikacji miejskiej: np.: https://www.tuolawa.pl/artykul/33740,wszystko-dla-olawy-tez-powalczy-o-mandaty-i-fotel-burmistrza "Jedną z propozycji zawartych wśród wspomnianych czterech filarów programu jest darmowa komunikacja publiczna dla wszystkich mieszkańców"Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:58Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?Autor komentarza: ojojTreść komentarza: ale prawie wszyscy kandydaci "promowani" przez lokalne media chcą darmowej komunikacji miejskiej - no to jak to jest?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:52Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama