Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:40
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Oławski zamek, którego początki sięgają XIV wieku

Do napisania tego tekstu zainspirowały mnie moje zdjęcia wieży przy pl. Piatów

Chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 2, która mieściła się wówczas w budynkach Liceum Ogólnokształcącym w Oławie, a konkretnie 5 klasę mieliśmy w budynku, który później młodzież nazywała "Tajwanem" - to ten koło Pałacu Luizy. Pałac Luizy i Stary Zamek - jak nazywaliśmy go wówczas - został w czasie działań wojennych w 1945 roku spalony i w żaden sposób nie był zabezpieczony, niszczał powoli. Wtedy w zamku były jeszcze mury do wysokości ponad 1 piętra, ale dach był wypalony, podobnie jak stropy, okna i drzwi. Dużo gruzu na parterze. Było też kilka wejść do piwnicy. Pod całym zamkiem stropy były łukowate, z cegły. Jak się kończyły mury zamku przy ulicy Wałowej, budynek był jeszcze w niezłym stanie. W części zwalonej zamku, od strony budynku gdzie dziś mieści się Caritas, w piwnicy było zamurowane przejście. Mur był z cegły , więc lichy i chłopcy poradzili sobie z nim z nim bardzo szybko. Mieliśmy wolną drogę na wpół zawalonymi lochami w kierunku Rynku. Skończyłem szkołę podstawową w 1963 i potem już rzadko bywałem w okolicach zamku, ponieważ rozpocząłem naukę we Wrocławiu.

Po drugiej wojnie światowej władza bardzo mocno podkreślała, że to tzw. Ziemie Odzyskane, na których przez ponad 500 lat byli Niemcy (tak się wówczas mówiło), że wcześniej rządzili tu polscy książęta wywodzący się z rodu Piastów i te ziemie są rdzennie polskimi. Ja byłem nauczony od dziecka szacunku dla zabytków i dlatego nie bardzo rozumiałem, dlaczego stary zamek zburzono w 1967 roku na polecenie decydentów ówczesnej władzy - głównym argumentem było to, że ruiny zamku szpeciły wjazd do Oławy od strony Wrocławia. Co prawda pozostawiono zabytkową wieżę, ale ówczesne władze Oławy nie miały pomysłu, co zrobić z wieżą i nie były zainteresowane tym zabytkiem, nie dbały o niego, nie był zabezpieczony, a  w końcu bodajże w 1975 roku wieża zawaliła się w połowie (w pionie - co widać na zdjęciu). Ze względów bezpieczeństwa zburzono drugą połowę i w ten sposób po wieży zostały tylko zdjęcia...

Więcej w e-wydaniu "Powiatowej" - TUTAJ

Lesław Mazur


Zamek w Oławie

Zamek w Oławie

Panorama zamku od strony rzeki Oławy - widokówka zrobiona na początku XX wieku. Zwracam uwagę na małe drzewa lub ich brak - wszystkie znane mi widokówki są z późniejszego okresu, na nich jest dużo zieleni i widać tylko dachy. Z kolekcji Biblioteki "Koronka"

Zamek w Oławie

Zamek w Oławie

Panorama zamku - przedwojenna widokówka z kolekcji Dariusza Kluki

Zamek w Oławie

Zamek w Oławie

Zamek po II wojnie światowej - zdjęcie zrobione od pl. Piastów - z kolekcji Biblioteki "Koronka"

Zamek w Oławie

Zamek w Oławie

Ruiny zamku - zdjęcie wykonał w 1960 roku mój brat Zbigniew Mazur

Zamek w Oławie

Zamek w Oławie

Wieża - zdjęcie wykonałem w 1972 r z dachu Pałacu Luizy - dziś jest tu Urząd Miasta

Rok około 1975 - połowa zawalonej wieży

Zamek w Oławie

Zamek w Oławie

Panorama miasta zrobiona z wieżowca koło PKS w 1975 - wieżę widzimy po prawej stronie wieży ciśnień


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Uważny 28.07.2020 18:09
Niszczejaca wieża ciśnien chyba będzie następna.A były takie piękne plany.

M 30.07.2020 10:53
Dokładnie, może gazeta sprawdzi co się dzieje z oławską wieżą ciśnień? Którą miasto oddało prawie za darmo.

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Nie chciałbym tutaj chwalić poprzedniego starosty, ale ten który jest teraz to po prostu jedno wielkie nieporozumienie, co innego mówi ludziom, a co innego robi, wygląda to tak jakby ktoś miał na niego haka i nim sterował. Kompletnie niesłowny człowiek, nieprzewidywalny i Bogu dzięki że już niedługo na tym stanowisku.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:22Źródło komentarza: Za co odwołano dyrektora szkoły specjalnej?Autor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Z wyprzedzeniem można też przez internet. Wydaje mi się, że jest garstka ludzi, którzy mają z tym (realny) problem.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:22Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągiAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Szczytem Możlieości to już chyba WC nazwano. Można też nazwać "rondo (zbytecznej) nadzieji".Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:17Źródło komentarza: Padły dwie propozycja nazwy tego ronda. Jedna oficjalnieAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Ciekawe na jak długo (tzn kiedy zapełni się trwale). Oby służył jak najdłużej.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Tu można wrzucać elektroodpady. Nareszcie!Autor komentarza: ojojTreść komentarza: Przecież kandydaci na burmistrza wypowiedzieli się na temat darmowej komunikacji miejskiej: np.: https://www.tuolawa.pl/artykul/33740,wszystko-dla-olawy-tez-powalczy-o-mandaty-i-fotel-burmistrza "Jedną z propozycji zawartych wśród wspomnianych czterech filarów programu jest darmowa komunikacja publiczna dla wszystkich mieszkańców"Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:58Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?Autor komentarza: ojojTreść komentarza: ale prawie wszyscy kandydaci "promowani" przez lokalne media chcą darmowej komunikacji miejskiej - no to jak to jest?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:52Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama