Karol napisał do starosty. Dzięki temu chłopcu ptaki będą miały lepiej!

  • 23.07.2020, 09:40 (aktualizacja 23.07.2020, 11:51)
  • TuOlawa (AH)
Karol napisał do starosty. Dzięki temu chłopcu ptaki będą miały lepiej! Karol z mamą Karoliną, która w nim zaszczepiła miłość do przyrody!
Karol Żmuda jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 8. Kocha przyrodę i kiedy zobaczył, że zniknęły drzewa, zrobiło mu się smutno. - Na Kutrowskiego nie słychać już śpiewu ptaków - napisał w liście do starosty i poprosił o założenie budek lęgowych dla jerzyków. Jego życzenie się spełniło!

- Zazwyczaj tą ulicą chodzimy z psami na spacery i zauważyłem, że niektóre drzewa są wycięte a inne pozaznaczane krzyżykami i nie słychać już ptaków - mówił dziś na spotkaniu ze starostą i wicestarostą.

- Rozumiejąc znaczenie takiej ochrony przyrody, postanowiliśmy zafundować naszym lokalnym jerzykom, dzięki pomysłowi Karola, kilka budek lęgowych - mówi Zdzisław Brezdeń. - Okres lęgowy jest już skończony, ale budki zawisnął na początku przyszłego roku. Takich budek kupiliśmy pięć i zachęcamy inne samorządy do tego, aby takie budki wieszać. Plaga komarów mocno nas doświadcza, i pomysł z budkami powinien zafunkcjonować i jerzyki przy okazji tego, że znajdą swoje miejsce to... zjedzą setki tysięcy komarów, które nas męczą każdego roku. Karolu, wiem, że drzewa leżą ci na sercu i tutaj w otoczeniu starostwa dbamy o nie, ale muszę cię też uspokoić, niektóre stare drzewa, szczególnie przy drogach należy usunąć, bo stanowią zagrożenie i tak jak ludzie starzeją się i umierają, ale w miejsce starych sadzimy nowe, które dają nam przyjemny mikroklimat.

Starosta powiedział o jeszcze jednej inicjatywie, którą połączono z budkami lęgowymi. Przy starostwie postawiono hostelik dla owadów! - Żeby ułatwić możliwości rozwojowe światowi owadów - mówi starosta. - Jest taki trend, aby na tych terenach zurbanizowanych pomóc owadom, tworząc im odpowiednie warunki i my takie chcemy stworzyć. Szczególnie chodzi nam o dzikie owady zapylające, pszczoły murarki itd. Zachęcamy wszystkich, aby takie domki dla owadów wieszać, są powszechnie dostępne, większe i mniejsze. Zapraszamy wiosną, wtedy będzie widać ile tych naszych M1 zostało zasiedlonych! Mamy też plan, aby na terenie starostwa stał ul i będziemy pozyskiwać miód powiatowy! (PONIŻEJ ZDJĘCIA)

Fot. Agnieszka Herba

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
adam
adam 24.07.2020, 08:33
Szkoda, że dziecko musi myśleć za starostę :(
1000 koni
1000 koni 23.07.2020, 11:15
Chyba budki kupił Starosta za własne pieniądze?! Bo jak za państwowe (nasze!) to się nie wysilił. Wstyd tylko kilka budek.

Pozostałe