Tutaj bloku miało nie być. Ale raczej będzie

  • 01.08.2020, 15:47
  • tuOlawa BS
Tutaj bloku miało nie być. Ale raczej będzie
Mieszkańcy po raz kolejny sprzeciwiają się inwestycji planowanej przy ul. Drzewieckiego. Pięć lat temu wygrali, jak będzie teraz?

W 2015 roku pisaliśmy o tym, że Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa chciała postawić nowy budynek mieszkalny przy ul. Drzewieckiego, w okolicy Publicznego Przedszkola nr 2 (wcześniej Niepublicznego Przedszkola "Entliczek"). Mieszkańcy założyli komitet protestacyjny i zapowiedzieli, że zrobią wszystko, by do inwestycji nie doszło. Petycję podpisało 220 osób, a Ryszard Sierpiński - członek komitetu - przekonywał, że decyzję o budowie podjęto bez konsultacji z mieszkańcami, z naruszeniem prawa i zasad współżycia społecznego. Prezes SM Jerzy Worwa odpowiadał, że zarzuty są bezzasadne.

Mieszkańcy nie odpuszczali. Domagali się spotkań, szczegółowych informacji i interweniowali u burmistrza Jelcza-Laskowic Bogdana Szczęśniaka. Przekonywali go, że w mieście jest wiele lepszych miejsc na takie inwestycje niż ul. Drzewieckiego, przy której już jest tłoczno i trudno zaparkować. Po rozmowach burmistrza i prezesa spółdzielni zdecydowano o zamianie gruntów, co miało doprowadzić do tego, że nowy blok powstanie przy ul. Oławskiej (teren przy Drzewieckiego wciąż pozostał w rękach SM, ale zamieniono inne grunty tak, by SM mogła budować przy ul. Oławskiej). Gdy Szczęśniak informował o tym na sesji Rady Miejskiej w marcu 2015 roku, wydawało się, że ta deklaracja kończy sprawę. Formalności między gminą, a SM nie były jeszcze wtedy załatwione, ale Jerzy Worwa podkreślał, że nie zależy mu na konflikcie z mieszkańcami, więc jeśli jest możliwość budowania w innym miejscu, nie widzi problemu, by dokonać zamiany.

 Rodzice przedszkolaków pytają

 Potrzeby mieszkaniowe się nie zmniejszyły, a temat odroczono tylko na kilka lat. Wrócił na początku 2020, co znów zaniepokoiło mieszkańców. Jako Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 2 w styczniu wystosowali pismo do Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej. - Dla nas najbardziej istotne jest określenie warunków ochrony przed uciążliwościami, takimi jak hałas, wibracje, zakłócenia elektryczne czy brak dostępu do wody itp. - podkreślali. - Grupa dzieci w wieku trzech lat ma jeszcze drzemki w ciągu dnia, co jest zgodne i opisane w przepisach higieny i zdrowia dziecka. Czy budynek przedszkola wraz z terenem do niego przynależnym znajdują się w obszarze oddziaływania, planowanego przez spółdzielnię obiektu? (...) Czy lokalizacja parkingu nie będzie miała wpływu na zdrowie dzieci, uczęszczających do przedszkola, zwłaszcza w czasie kiedy większość dzieci ma alergię, a niektóre chorują na astmę? (...)

Cały tekst przeczytasz TUTAJ

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec J-L
mieszkaniec J-L 07.08.2020, 19:13
Proszę sprawdzić czy teren przewidziany pod budowę bloku i parkingu nie pokrywa się z działką należącą do przedszkola nr 2? Dlaczego nikt z Urzędu Jelcza-Laskowic nie odpowiedział na pytanie dlaczego nie doszło do zamiany działek w 2015 roku? Teren pod nową inwestycję jest zaniedbany ale to wynika tylko z winy gospodarza. Obecna Rada Osiedla Mieszkańców składała wnioski z prośbą o uprzątnięcie tego terenu a poprzednia składała propozycje o zagospodarowanie i oświetlenie. Gdyby jednak teren był zadbany i każdy chętnie siadałby w cieniu starych wierzb, to kto zgodziłby się wtedy na postawienie w tym miejscu bloku ;-)
lokator
lokator 06.08.2020, 09:59
W Oławie to samo. "Dombud" wybudował "blok na bloku" domy na ul. Lipowej w Oławie. Koszmar. Za takie ciężkie pieniądze można kupić klitkę z oknem na ... Lidla albo zaglądać sąsiadom w okna.
Gosia
Gosia 05.08.2020, 00:04
Ja chce kupić od spółdzielni a nie od sarela he he. Dlatego czekam i idę się zapisać na 2 pokoje.
Domek
Domek 05.08.2020, 18:13
Toś Gosia biedna 2 pokoiki 3 lat czekania blok na bloku i 30 lat kredytu.
Kubuś
Kubuś 02.08.2020, 22:11
W końcu cis wybudują. Aż się prosilo żeby spółdzielnia wybudowała fajny nowoczesny blok. Brakuje mieszkań a to centrum. Zainteresowanie będzie duże pewnie.
Krzysztof
Krzysztof 02.08.2020, 19:43
Galeria centrum jest nieuzytkowana pare lokali w srodku , moze przerobic na blok monopol ,zmienic prezesa.
Katarzyna
Katarzyna 02.08.2020, 19:40
Czas znienic prezesa spółdzielni
jan
jan 02.08.2020, 18:59
Ojtam, zaraz obudzą się mieszkańcy Hirszfelda, jak się dowiedzą, że na boisku budują im blok
Pani
Pani 02.08.2020, 18:10
To głupota kolejny blok w tak ciasnej ulicy. Rozebrali by te budy które straszą i zrobili ładny park a nie kolejne bloki.
Lub oddajcie kawałek ziemi przedszkolowi!
Piotr
Piotr 02.08.2020, 11:16
W końcu będzie ładnie zagospodarowany teren. Blok ładnie się w komponuje w teren. Czekamy na piękny blok. Mieszkam obok, cieszę się z inwestycji.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.08.2020, 07:58
Może na Treski z 2 bloki postawić tam tyle pola?
kkk
kkk 02.08.2020, 17:15
O czym Ty mówisz człowieku ? W co się wkomponuje ? Wszystkie drzewa i krzewy jakie tam są zostaną wycięte. A wierzby, które tam rosną mają ponad 40 lat. Cały plac zostanie wybetonowany i wyłożony kostką. Mieszkasz obok ? Wątpię. Jak tęsknisz za betonem to polecam mieszkania na Hirszfelda. Tam będziesz go miał pod dostatkiem.
Leon
Leon 02.08.2020, 11:09
Panie Worwa i Szczęśniak a dlaczego sprzedaliście działkę Włochowi który postawił kilka szkaradnych domków i tym samym zablokował rozwój osiedla w stronę ul.Belgijskiej.To teraz budujcie w ciasnych dziurkach i pomiędzy garażami.Proponuję zlikwidować brudny targ i tam wybudować kameralne osiedle.
mieszkaniec Drzewieckiego
mieszkaniec Drzewieckiego 01.08.2020, 19:09
Temat jest mocno spóźniony. Cała sprawa toczyła się ok. 3 miesięcy temu. Prezes spółdzielni złożył dokumenty o wydanie pozwolenia o czym mieszkańcy dowiedzieli się dopiero otrzymując pisma z powiatu. Nie wiem dlaczego bo projekt mocno się zmienił a pomimo tego zgoda na wydanie pozwolenia została złożona do urzędu powiatowego z pominięciem urzędu gminy. Sprzeciw został złożony przez mieszkańców i przez Radę rodziców przedszkola. Jednym z głównych zarzutów było niezachowanie odległości planowanego parkingu od ogrodzenia przedszkola i tym samym placu zabaw. Powinna być zachowana odległość min. 10 metrów zgodnie z przepisami. W odpowiedzi Urząd odpisał, że odległość jest zachowana od granicy działki. szkopuł w tym, że przedszkolny plac zabaw ok. 2 metry tą granicę przekracza a przepis wyraźnie mówi o odległości od placu zabaw a nie o odległości od granicy działki. Odpowiedź z Urzędu to totalna bzdura. Niestety, tutaj pewnie zadziałała zasada "rękę rękę myje". Nie ma komu zająć się tą sprawą. R. Sierpiński nie jest już przewodniczącym osiedla i nikt nie chce się już tym zająć. Obecny zarząd osiedla składa się w większości z pracowników spółdzielni mieszkaniowej a oni nie sprzeciwią się p. Worwie. Ciekawe dlaczego ? Radni wybrani z osiedla Metalowców też głowa w piach ale po co coś robić skoro do wyborów jeszcze daleko. Ogólnie mieszkańcy nie chcą tam bloku. Jest tam piękny plac, który przy odrobinie dobrej woli można byłoby zagospodarować z większym pożytkiem dla obecnych mieszkańców niż budowa bloku. Chociażby część placu można by było przeznaczyć na parking, którego tak bardzo brakuje na ul Drzewieckiego.I na koniec. Panie Worwa, gdzie pana słowo? Na zebraniach członków spółdzielni obiecywał pan, że bloku tam nie będzie. A teraz co ? Z gęby robi pan cholewę ?
Mieszkanka Drzewieckiego
Mieszkanka Drzewieckiego 02.08.2020, 17:56
Również byłam członkiem Rady Osiedla kiedy walczyliśm o ten plac i jego zagospodarowanie w taki sposób żeby służył mieszkańcom. Pan Prezes spółdzielni nie dotrzymuje słowa danego nam w tej kwestii. Z ładnego niegdyś placu zieleni zrobił składowisko odpadów i śmieci różnego rodzaju.
Mirek
Mirek 01.08.2020, 16:14
Nie ma gdzie mieszkać. Trzeba budować. Czekamy na apartamenty. Kolejka się ustawia. Dziękujemy bardzo na 2022 rok
Leon
Leon 03.08.2020, 15:38
Kup w Sarelu są gotowe

Pozostałe