Jak ratować zalanego MacBook'a?

  • 04.08.2020, 13:18
  • tuOlawa BS
Jak ratować zalanego MacBook'a?
Zalany MacBook to jedna z najczęstszych przyczyn awarii sprzętu od giganta z Cupertino. Wystarczy chwila nieuwagi i potrącenie kubka z kawą, herbatą czy innym napojem, aby uszkodzić sprzęt. W przypadku zwalnia go cieczą, liczy się ekspresowa reakcja. Jak ratować zalanego MacBook’a?

Jak ratować zalanego macBook’a?

Trzymanie napojów blisko sprzętu to dość powszechne zjawisko, które chyba nikogo nie dziwi. Niektórzy nie wyobrażają sobie prac przy komputerze bez kubka kawy lub herbaty. Niestety czasami dosłownie sekunda nieuwagi, może doprowadzić do przewrócenia szklanki i wylania napoju na komputer. To z kolei niesie za sobą katastrofalne skutki. Ciecz w MacBooku dostaje się nawet w najgłębsze zakamarki. Nawet próba wysuszenia go w domu, nie zawsze przynosi efekty. Wilgoć zostaje wciąż we wnętrzu obudowy. Jeśli przez przypadek wylejesz na sprzęt napój, to nie panikuj. Działaj błyskawicznie, ponieważ liczy się każda sekunda! Przede wszystkim:

  • Odłącz komputer od źródła prądu,
  • Wyłącz komputer, o ile nie wyłączył się automatycznie,
  • Wyjmij szybko baterię z MacBook’a,
  • Odwróć komputer do góry nogami,
  • Znajdź autoryzowany serwis.

W pierwszej kolejności koniecznie odłącz komputer od źródła prądu oraz wyjmij baterię. Następnie odwróć komputer do góry nogami, aby resztki napoju spłynęły. Pod żadnym pozorem nie próbuj naprawiać komputera samemu. Znajdź autoryzowany serwis MacBook i tam go zanieś.

Zalany MacBook – czego nie robić?

Wylanie napoju na MacBook’a to nie koniec świata. Jeśli szybko zareagujesz, uratujesz sprzęt. Musisz jednak pamiętać, że jest kilka rzeczy, których nie możesz wykonać samemu. Przede wszystkim:

  • W żadnym wypadku nie próbuj ponownie włączyć MacBooka czy podpiąć do ładowarki! Jeśli to zrobisz, może nastąpić zwarcie, a tym samym uszkodzenia będą jeszcze większe. Nie rób tego nawet po kilku godzinach od zalania!
  • Nie próbuj naprawiać komputera samemu, bo możesz jeszcze bardziej go uszkodzić. Wylany płyn trafia do najgłębszych zakamarków sprzętu i nawet po kilku godzinach jest wewnątrz komputera. Dlatego należy go oddać do autoryzowanego serwisu. Pracują tam doświadczeni pracownicy, którzy rozbiorą MacBook’a i sprawdzą jego stan.

Dlaczego warto oddać zalanego MacBook’a do serwisu?

Zalany MacBook nie musi oznaczać wymianu sprzętu na nowy. Jeśli szybko zareagujesz, a następnie odniesiesz komputer do serwisu, to możesz go uratować. W serwisie pracują doświadczone osoby, które zajmują się naprawą takich awarii. Zanim przyjmą sprzęt do naprawy, spytają Cię, co dokładnie się stało. Pamiętaj, aby powiedzieć wszystko. Wspomnij również o krokach, jakie wykonałeś.

Następnie fachowcy postawią wstępną diagnozę. Rozbiorą urządzenie, usuną ciecz, a także wykonają mycie płyty głównej w myjce ultradźwiękowej. Później zweryfikują pozostałe elementy, aby sprawdzić, czy również zostały uszkodzone. Jeśli będzie taka potrzeba, wymienią je na nowe. Na tej podstawie oszacują koszt naprawy. Może być on różny w zależności od stopnia uszkodzenia oraz ilości elementów.

Jeżeli szukasz serwisu Apple wejdź na https://idream.pl/serwis/

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe