Implant ślimakowy u dziecka. Jakie ćwiczenia wykonywać po operacji?

  • 11.08.2020, 13:07
  • tuOlawa BS
Implant ślimakowy u dziecka. Jakie ćwiczenia wykonywać po operacji?
Podczas gdy dorośli po wszczepieniu implantu słuchu mogą we własnym zakresie uzupełniać profesjonalną rehabilitację, np. korzystając z audiobooków czy podcastów, dzieci z powodzeniem mogą uczyć się słyszenia i mówienia poprzez zabawę. Poznaj najpopularniejsze aktywności, które możesz wykonywać z maluchem w domu, by pomóc mu szybciej odnaleźć się w świecie dźwięków.

Rehabilitacja jest równie ważnym elementem terapii słuchu, co samo wszczepienie implantu ślimakowego, bez względu na to, czy dotyczy ona osoby dorosłej, czy dziecka. Należy ją rozpocząć niezwłocznie po zaopatrzeniu pacjenta w protezę słuchu. Im intensywniejsza i bardziej wszechstronna ona będzie, tym lepsze i szybsze efekty osiągnie pacjent. Celem rehabilitacji jest nie tylko „nastrojenie” zmysłu słuchu, lecz także przygotowanie do samodzielnego życia w społeczeństwie i zbudowanie pewności siebie.

Implant ślimakowy to początek drogi

Proces rehabilitacji to częste wizyty u lekarza laryngologa, audiologa, foniatry oraz psychologa, a także logopedy, który nadzoruje prawidłowy rozwój mowy u dziecka z protezą słuchu. Warto skorzystać także ze wsparcia fizjoterapeutów, którzy pomogą rozwinąć u dziecka koordynację ruchów w odniesieniu do dźwięków.

To, jak skuteczna będzie rehabilitacja dziecka, zależy od wielu czynników. Liczy się wczesna diagnoza wady słuchu, jakość implantu ślimakowego, szybkie rozpoczęcie nauki słuchania, zaangażowanie rodziny i profesjonalizm zespołu lekarzy i terapeutów. Zadaniem rodzica jest wybór najlepszego leczenia, koordynacja zajęć z ekspertami i… uzupełnianie rehabilitacji w domu poprzez zabawę. Pomaga to dziecku oderwać się na chwilę od „szpitalnej” rzeczywistości, spędzić czas z ukochaną osobą i ćwiczyć słyszenie w rozluźnionej, sprzyjającej osiąganiu postępów atmosferze.

3 proste ćwiczenia dla dzieci, którym wszczepiono implant ślimakowy

Ćwiczenia też mogą być zabawne i wciągające. Nie obawiaj się, że nie podołasz wyzwaniu – są równie proste, jak pozostałe zabawy kilkulatków.

Ćwiczenia dla dzieci z implantem słuchowym – budowanie słownictwa

Pomogą w tym książeczki dla dzieci. Ich czytanie pobudza wyobraźnie i ułatwia rozumienie świata – dla dzieci, które wcześniej żyły w ciszy, książki są szczególnie cennymi przewodnikami. Są świetną demonstracją wzorców rytmicznych, które możesz wspólnie z maluchem powtarzać. Ułatwiają zrozumienie funkcji słów i struktury zdań, pomagają opisywać własne doświadczenia za pomocą mowy. Wybieraj rymowanki, wierszyki, przewidywalne książeczki, których dziecko szybko może nauczyć się na pamięć. To pozwoli mu mieć poczucie, że czyta „samo” i zachęci do odkrywania kolejnych lektur.

Ćwiczenia dla dzieci z implantem słuchowym - reakcja na dźwięk

Ten rodzaj ćwiczeń możesz połączyć z ulubioną zabawą dziecka. Wprowadź do niej tylko jedną dodatkową zasadę – niech podejmuje działanie dopiero wtedy, gdy usłyszy dźwięk. Przykład? Daj maluchowi ulubioną drewnianą układankę i usiądź tuż za nim. Umówcie się, że może dopasować klocki do siebie, dopiero gdy usłyszy, jak powiesz mu do ucha określony dźwięk. W tej zabawie możesz zmieniać poziom zaawansowania, oddalając się od dziecka. Możesz też zwlekać z sygnałem dźwiękowym – dzięki temu ćwiczenie nie będzie przewidywalne.

Ćwiczenia dla dzieci z implantem słuchowym – nauka długich dźwięków

Powtarzanie słów, które sugeruje rodzic, jest kluczowe dla skutecznej nauki słyszenia i mówienia przez dzieci, którym wszczepiono implant ślimakowy. Jednym z ćwiczeń, które warto wykonywać, to nauka długich dźwięków. Jest to doskonałe przygotowanie do rozumienia i późniejszego wypowiadania wielosylabowych wyrazów. Podczas takiej zabawy zestawiaj krótkie dźwięki z długimi. Pokazując samolocik, zapoznaj dziecko z dźwiękami: „leci, leci, leci” i „ziuuuuu”. Oglądając zwierzątka w książeczce, ćwiczcie „pi, pi, pi” i „muuuuuu”. Ucząc się nazywać części ciała, klaszczcie w ręce „klap, klap, klap” i krzyczcie „brawoooooo”.

Wspólne spędzanie czasu na zabawie pomoże dziecku szybciej odnaleźć się w towarzystwie rówieśników, którzy nigdy nie mieli problemów ze słuchem. Dla Ciebie będzie to natomiast doskonała okazja do obserwowania postępów małego pacjenta i celebrowania cennych chwil sam na sam.

Partnerem tekstu jest Medicus Care, wrocławska marka, która umożliwia dzieciom i dorosłym powrót do świata dźwięków, dzięki implantom słuchowym – jedynym na świecie elektronicznym protezom słuchu.

Źródło: Medicus – Specjalistyczne Centrum Medyczne z Wrocławia

(tekst sponsorowany)

 

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe