Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 17:00
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne?

Panele fotowoltaiczne coraz częściej można spotkać na dachach budynków. Wyglądem przypominają kolektory słoneczne, przez co są z nimi mylone. Zarówno pierwsze, jak i drugie są montowane na dachach oraz wykorzystują energię słoneczną. Jednak w rzeczywistości rozwiązania te nie są konkurencyjne, lecz mogą nawzajem się uzupełniać i wykorzystywać niewyczerpalną energię słoneczną. Jakie różnice występują między nimi?

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne wykorzystują Słońce do produkcji ciepła służącego do ogrzewania wody użytkowej oraz niewielkim stopniu wspomagają system ogrzewania budynku - w słoneczne zimowe dni. Absorber pochłania promienie słoneczne, z których energia cieplna zostaje przekazana do czynnika roboczego w obiegu. Takim czynnikiem w większości przypadków jest mieszanina wody i glikolu. Rozgrzany roztwór przekazuje energię cieplną zasobnikowi w postaci ciepłej wody. Kolektory słoneczne muszą być ustawione na południe, aby pochłaniały jak najwięcej energii ze Słońca. Dzięki temu osiągają maksymalną wydajność. Natomiast w pochmurne dni, dochodzi w nich do dużych strat ciepła. Kolektory największą wydajność osiągają w okresie letnim - najczęściej od czerwca do września. Dzięki temu nie ma potrzeby podgrzewania wody użytkowej, nawet w przypadku używania jej znacznych ilości. Natomiast w przypadku dużego zachmurzenia przez dłuższy czas, w kolektorach dochodzi do tzw. stagnacji, która może wywoływać awarię. Natomiast panele fotowoltaiczne mogą nie pracować przez długi okres, bez obawy o awarię.

Na rynku dostępne są korektory płaskie i próżniowe. W pierwszym modelu rury wypełnione płynem solarnym stykają się ze specjalną metalową płytką, która pochłania energię słoneczną. Dzięki temu płyn ogrzewa wodę w zasobniku ciepłej wody użytkowej (C.W.U.). Wszystkie elementy są otoczone wełną mineralną w obudowie, która zmniejsza straty ciepła. Kolektory próżniowe posiadają absorber składający się z 3 części, które są umieszczone w próżniowych rurach, pełniących funkcję izolacji termicznej. Płyn solarny krążący w szynie zbiorczej połączonej z rurami, przejmuje ciepło i transportuje je do zasobnika C.W.U.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

W panelach fotowoltaicznych znajdują się ogniwa złożone z dwóch płytek krzemowych (+ i -). Panele muszą być ustawione w taki sposób, aby padało na nie jak najwięcej promieni słonecznych, aby osiągać maksymalną wydajność. Jednak w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, pracują nawet w pochmurne dni - tylko z mniejszą wydajnością. Fotony, które docierają do ogniw wraz ze Słońcem, wprawiają w ruch elektrony. Dzięki temu między warstwami krzemowego półprzewodnika powstaje napięcie elektryczne w postaci prądu stałego. Następnie zostaje on przesłany do falownika, który przetwarza go w prąd zmienny, służący do zasilania urządzeń elektrycznych. Panele fotowoltaiczne produkują prąd, nawet gdy pada na nie tylko światło dziennie - pomimo że w mniejszych ilościach. Dlatego twierdzenie, że fotowoltaika nie działa w zimie jest mitem. Natomiast kolektory słoneczne bez odpowiedniej ilości słońca, nie produkują energii cieplnej. Ofertę na fotowoltaikę w Oławie i Wrocławiu sprawdzisz na stronie columbusenergy.pl.

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne - co wybrać?

Wiele osób zadaje sobie takie pytanie, ale w praktyce to ekologiczne rozwiązania, które mogą ze sobą współistnieć. Kolektory pozwalają uzyskiwać energię cieplną pochodzącą ze Słońca, które jest niewyczerpalnym źródłem energii. Podobnie jak fotowoltaika, nie emitują szkodliwych gazów do środowiska, a ich praca jest cicha. Dlatego to dobry sposób na ekonomiczne podgrzewanie wody użytkowej. Natomiast panele fotowoltaiczne wykorzystują Słońce do produkcji prądu, służącego do zasilania domowej instalacji elektrycznej. Jego nadmiar w okresie letnim może zostać magazynowany przez zakład energetyczny. Natomiast w okresie, gdy instalacja osiąga mniejszą wydajność, prosument może wykorzystać zgromadzone zapasy energii.

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to ekologiczne rozwiązania, które mają zupełnie inne przeznaczenie. Jednak osoby, które szukają ekologicznych metod do zasilania domu prądem i energią cieplną, mogą wykorzystać obie technologie jednocześnie.

(tekst sponsorowany)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wojtek 17.01.2021 23:04
A co z odśnieżaniem? https://www.youtube.com/watch?v=owpydoxylFI

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: KrzaczastyTreść komentarza: Czarzasty ale ty głupi jesteś. Artur wygra w pierwszej turze a ty skończ te swoje mrzonki. Wszyscy wiedzą że jesteś nocnym Markiem NIS 😂Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:25Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Zgadzam się w 100 % . Ta Pani jak każdy mądry zauważy to marionetka Inicjatywy .Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:21Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: Mieszkanka gminyTreść komentarza: Tak? A gdzie ta prywatna droga ? Która? Bo nie zauważyłam jeżdżąc obok posesji jakichkolwiek rezultatów. Chyba mnie coś ominęło :)Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:20Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Kraść? Co miałby kraść bo nie rozumiem? Biedak z niego? Najwidoczniej zbyt słabo zna Pani obecnego wójta a słucha bzdur które są wywlekane razem z nieprawdą za sprawą ludzi Pani Moniki. Najłatwiejsza droga do zwycięstwa to oczernić mocniejszego od siebie kandydata i tyle w temacie.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:18Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: MundiTreść komentarza: Gościu, daj sobie na wstrzymanie i nie komentuj każdego wpisu (komentarza) !!! Daj odetchnąć od siebie.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:17Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: no comments!!!Data dodania komentarza: 29.03.2024, 16:11Źródło komentarza: Burmistrz zrzucił "bombę" i nagle odwołał zastępców
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama