Dzień bez oleju palmowego. Zoo Ostrava uświadamia

  • 14.08.2020, 13:33 (aktualizacja 14.08.2020, 13:43)
  • Źródło: http://www.zoo-ostrava.cz/
Dzień bez oleju palmowego.  Zoo Ostrava uświadamia P.Bambousek Binturong to jedno ez zwierząt zamieszkujących Zoo Ostrava. Jest bezpośrednio zagrożone przez uprawę olejowca
Ostrawskie Zoo włącza się w misję uświadomienia szkodliwości niekontrolowanej produkcji oleju palmowego, punkty gastronomiczne na terenie tego zoo nie używają oleju palmowego. 15 sierpnia pracownicy zoo zapraszają do zgłębiania problemów, jakie powstają przez produkcję oleju. Taka wycieczka do zoo, to pomysł na weekend, ale jeśli się tam nie wybieracie warto przeczytać...

Czy wiecie, że używanie oleju palmowego zabija zarówno ludzi, jaki i zwierzęta?

Olej palmowy to cichy zabójca, który jest składnikiem tysięcy artykułów spożywczych. Nadmierne spożywanie oleju palmowego ma negatywne skutki na nasz organizm, w szczególności szkodzi układowi sercowo-naczyniowemu. Jego produkcja niszczy lasy tropikalne w Azji Południowo-Wschodniej i przyczynia się do zagłady wielu gatunków zwierząt, głównie orangutanów. W tym tempie wylesiania, przewiduje się wymarcie tych naczelnych w ciągu maksymalnie 10 lat. Dlaczego warto ograniczyć spożywanie oleju palmowego? Czym go zastąpić? Na wszystkie pytania odpowiemy już 15 sierpnia w Zoo Ostrava.

Olej palmowy to najczęściej używany olej roślinny świata. Pozyskuje się go z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego (potocznie nazywanego palmą olejową), który pierwotnie pochodzi z Afryki. Jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, artykułów spożywczych, środków napędowych i wielu innych. W przemyśle wykorzystuje się rafinowaną formę  oleju palmowego. Podczas procesu rafinacji, olej traci substancje odżywcze, wytwarzane są także szkodliwe tłuszcze trans. Podnosi zawartość złego cholesterolu we krwi oraz zwiększa ryzyko cukrzycy i otyłości. Potwierdzono również jego właściwości rakotwórcze.

Stałe wylesianie lasów tropikalnych pod uprawę olejowca gwinejskiego ma katastrofalne skutki dla środowiska. Niekontrolowane karczowanie lasów dotyczy przede wszystkim Indonezji i Malezji, skąd pochodzi 85% światowej produkcji oleju palmowego. Wycinka lasów tropikalnych niszczy ich wyjątkowy ekosystem oraz prowadzi do utraty bioróżnorodności fauny i flory. Ponad to powoduje duży wzrost emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Hodowla palmy olejowej nie jest korzystna dla lokalnych mieszkańców – w wyniku stosowania środków chemicznych podczas wysiewu tracą oni dostęp do czystej wody pitnej i pożywienia.

Wiele gatunków zwierząt traci naturalne środowisko do życia, co w bliskiej przyszłości doprowadzi do ich całkowitego wyginięcia. Doskonałym przykładem są orangutany (Pongo). Razem z szympansami i gorylami należą do naszych najbliższych krewnych. Podobieństwo genetyczne pomiędzy ludźmi a Wiele gatunków zwierząt traci naturalne środowisko do życia, co w bliskiej przyszłości doprowadzi do ich całkowitego wyginięcia. Doskonałym przykładem są orangutany (Pongo). Razem z szympansami i gorylami należą do naszych najbliższych krewnych. Podobieństwo genetyczne pomiędzy ludźmi a orangutanami wynosi aż  97 %. Wszystkie 3 gatunki orangutanów występują jedynie na terenie Borneo i Sumatry. Niestety przez wylesianie nie mają gdzie żyć, pożywiać i rozmnażać się. Ich populacja zmniejszyła się drastycznie w ciągu ostatnich 10 lat. Szacuje się, że na Borneo liczba dziko żyjących orangutanów wynosi około 45-69 tysięcy, a na Sumatrze jedynie 10 tysięcy (2 gatunki).

Ostrawskie Zoo włącza się w misję uświadomienia szkodliwości niekontrolowanej produkcji oleju palmowego, punkty gastronomiczne na terenie Zoo nie używają oleju palmowego. 15 sierpnia od godziny 11:00 do 16:00 zapraszamy do zgłębiania problemów w temacie oleju palmowego. Do zapoznania  się z zagadnieniami przygotowano:
- przechadzkę z polskim komentarzem koło wybiegów zwierząt zagrożonych uprawą olejowca
- stolik dotykowy
- zajęcia dla dzieci

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: http://www.zoo-ostrava.cz/

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe