Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:26
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Dzień bez oleju palmowego. Zoo Ostrava uświadamia

Ostrawskie Zoo włącza się w misję uświadomienia szkodliwości niekontrolowanej produkcji oleju palmowego, punkty gastronomiczne na terenie tego zoo nie używają oleju palmowego. 15 sierpnia pracownicy zoo zapraszają do zgłębiania problemów, jakie powstają przez produkcję oleju. Taka wycieczka do zoo, to pomysł na weekend, ale jeśli się tam nie wybieracie warto przeczytać...
  • Źródło: http://www.zoo-ostrava.cz/
Dzień bez oleju palmowego.  Zoo Ostrava uświadamia
Binturong to jedno ez zwierząt zamieszkujących Zoo Ostrava. Jest bezpośrednio zagrożone przez uprawę olejowca

Autor: P.Bambousek

Czy wiecie, że używanie oleju palmowego zabija zarówno ludzi, jaki i zwierzęta?

Olej palmowy to cichy zabójca, który jest składnikiem tysięcy artykułów spożywczych. Nadmierne spożywanie oleju palmowego ma negatywne skutki na nasz organizm, w szczególności szkodzi układowi sercowo-naczyniowemu. Jego produkcja niszczy lasy tropikalne w Azji Południowo-Wschodniej i przyczynia się do zagłady wielu gatunków zwierząt, głównie orangutanów. W tym tempie wylesiania, przewiduje się wymarcie tych naczelnych w ciągu maksymalnie 10 lat. Dlaczego warto ograniczyć spożywanie oleju palmowego? Czym go zastąpić? Na wszystkie pytania odpowiemy już 15 sierpnia w Zoo Ostrava.

Olej palmowy to najczęściej używany olej roślinny świata. Pozyskuje się go z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego (potocznie nazywanego palmą olejową), który pierwotnie pochodzi z Afryki. Jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, artykułów spożywczych, środków napędowych i wielu innych. W przemyśle wykorzystuje się rafinowaną formę  oleju palmowego. Podczas procesu rafinacji, olej traci substancje odżywcze, wytwarzane są także szkodliwe tłuszcze trans. Podnosi zawartość złego cholesterolu we krwi oraz zwiększa ryzyko cukrzycy i otyłości. Potwierdzono również jego właściwości rakotwórcze.

Stałe wylesianie lasów tropikalnych pod uprawę olejowca gwinejskiego ma katastrofalne skutki dla środowiska. Niekontrolowane karczowanie lasów dotyczy przede wszystkim Indonezji i Malezji, skąd pochodzi 85% światowej produkcji oleju palmowego. Wycinka lasów tropikalnych niszczy ich wyjątkowy ekosystem oraz prowadzi do utraty bioróżnorodności fauny i flory. Ponad to powoduje duży wzrost emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Hodowla palmy olejowej nie jest korzystna dla lokalnych mieszkańców – w wyniku stosowania środków chemicznych podczas wysiewu tracą oni dostęp do czystej wody pitnej i pożywienia.

Wiele gatunków zwierząt traci naturalne środowisko do życia, co w bliskiej przyszłości doprowadzi do ich całkowitego wyginięcia. Doskonałym przykładem są orangutany (Pongo). Razem z szympansami i gorylami należą do naszych najbliższych krewnych. Podobieństwo genetyczne pomiędzy ludźmi a Wiele gatunków zwierząt traci naturalne środowisko do życia, co w bliskiej przyszłości doprowadzi do ich całkowitego wyginięcia. Doskonałym przykładem są orangutany (Pongo). Razem z szympansami i gorylami należą do naszych najbliższych krewnych. Podobieństwo genetyczne pomiędzy ludźmi a orangutanami wynosi aż  97 %. Wszystkie 3 gatunki orangutanów występują jedynie na terenie Borneo i Sumatry. Niestety przez wylesianie nie mają gdzie żyć, pożywiać i rozmnażać się. Ich populacja zmniejszyła się drastycznie w ciągu ostatnich 10 lat. Szacuje się, że na Borneo liczba dziko żyjących orangutanów wynosi około 45-69 tysięcy, a na Sumatrze jedynie 10 tysięcy (2 gatunki).

Ostrawskie Zoo włącza się w misję uświadomienia szkodliwości niekontrolowanej produkcji oleju palmowego, punkty gastronomiczne na terenie Zoo nie używają oleju palmowego. 15 sierpnia od godziny 11:00 do 16:00 zapraszamy do zgłębiania problemów w temacie oleju palmowego. Do zapoznania  się z zagadnieniami przygotowano:
- przechadzkę z polskim komentarzem koło wybiegów zwierząt zagrożonych uprawą olejowca
- stolik dotykowy
- zajęcia dla dzieci

Serdecznie zapraszamy!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: ObiektywnyTreść komentarza: Nikt nie powinien jeździć na koszt innych użytkowników. Gdyby każdy płacił za siebie cena biletu byłaby mniejsza, a standard przejazdu wyższy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:03Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?Autor komentarza: PTreść komentarza: Chłopak za dużo miał do powiedzenia. I wie to o czym jeszcze wy nie wiecie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:55Źródło komentarza: "Oławski" generał Jarosław Gromadziński odwołany!Autor komentarza: Gość xyTreść komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcom – dobre hasło, ale aby tego dokonać trzeba miasto oddać Polakom. Oława musi przestać być okupowana przez Banderowców; co raz trudniej jest usłyszeć język polski.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:54Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Po tym co nam zafunduje Tuskowycz i jego nazi ekipa watpie ze ktos bedzie zyl dluzej niz 60tke ryjac na panszczyznie 3 zmianowej u Ciang Ciu Anga albo Mullera w strefach ekonomicznych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:53Źródło komentarza: Statystycznie będziecie mieli dłuższe życieAutor komentarza: SymetrystaTreść komentarza: Oczywiście wiadukt na Opolskiej. Dojazd do niego nie zajmuje nawet 20 minut.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:38Źródło komentarza: Budowa przystanku Oława Zachodnia trwaAutor komentarza: OławskiTreść komentarza: Burmistrz mówiąc o planie wyborczym przedstawionym mieszkańcom Oławy w jednym punkcie skłamał jak zwykle ,bo ten plan JEST NIE REALNY DO REASLIZACJI jest to ściema Blogu Beznadziejnych Samorządowców ,a cały program wyborczy nadaje się do KOSZAData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:27Źródło komentarza: BBS: - Nasz plan na miasto i powiat jest realny
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama