Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 03:21
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Rekomendacje samorządu województwa dla szkół

Zalecenie noszenia maseczek, wydzielanie specjalnych stref dla uczniów, a także wytyczne dla dyrektorów placówek – samorząd województwa przedstawił zestaw rekomendacji dotyczących organizowania zajęć w rozpoczynającym się roku szkolnym. Szczegóły przekazał dziś podczas briefingu prasowego wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

- Chcemy, aby zarówno uczniowie jak i nauczyciele wrócili do szkół od pierwszego września. Jedyną z naszych szkół, która rozpocznie naukę w trybie hybrydowym, będzie Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Dodatkowo Samorząd Województwa sfinansował szczepionki na grypę dla pracowników szkół oraz nauczycieli podlegających sobie jednostek edukacyjnych. Szczepienia odbędą się na zasadzie dobrowolności.
- W trosce o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli pracowaliśmy nad naszymi zaleceniami od kilku miesięcy. Będziemy obserwować rozwój sytuacji i reagować w razie potrzeby – podkreśla marszałek Cezary Przybylski, Bezpartyjni Samorządowcy.
Zestaw przygotowanych przez samorząd województwa rekomendacji jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Rekomendacje Wydziału Edukacji w sprawie organizacji zajęć w szkołach i placówkach od 1 września 2020 r.

  • Rekomenduje się dyrektorom szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego, opracowanie wewnętrznych procedur funkcjonowania.
  • Zaleca się zapoznanie uczniów, rodziców/opiekunów, nauczycieli oraz pozostałych pracowników z procedurami obowiązującymi na terenie szkoły/placówki.
  • Rekomenduje się, aby dyrektor szkoły/placówki (w miarę możliwości) wyznaczył stałe sale lekcyjne dla poszczególnych klas tak, aby zajęcia odbywały się w jednej strefie oraz w tej samej sali.
  • Zaleca się wyznaczenie pracownika/pracowników placówki w ramach obowiązujących w szkole/placówce procedur, którzy w sytuacji wystąpienia u ucznia niepokojących objawów chorobowych, będą przygotowani do bezdotykowego pomiaru temperatury oraz  przemieszczenia się z uczniem do wyznaczonej sali oraz sprawowania nad nim opieki, do czasu odebrania dziecka przez rodziców/opiekunów prawnych ( należy przypomnieć rodzicom o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej).
  • Rekomenduje się, aby zajęcia dydaktyczne odbywały się jak najczęściej w przestrzeniach otwartych, zwłaszcza  na zewnątrz budynku, w odpowiednich warunkach atmosferycznych (temperatura, brak opadów ).
  • Zaleca się, aby lekcje wychowania fizycznego odbywały się na boiskach zewnętrznych oraz na terenie zewnętrznym należącym  do placówki. Rekomenduje się również spacery w przestrzeniach parkowych oraz na terenach rekreacyjnych.
  • Rekomenduje się, aby nauczyciele realizowali zajęcia na terenie szkoły, również w czasie nauczania zdalnego oraz hybrydowego.
  • Zaleca się montaż w każdej klasie kamery z transmisją on-line, tak aby uczniowie przebywający w domu mogli uczestniczyć w lekcjach w trybie normalnym, hybrydowym lub zdalnym. Do kamery powinien być podłączony zestaw komputerowy z oprogramowaniem (skype, Teams lub inne) oraz łącze internetowe.
  • Rekomenduje się, aby pracownicy administracji i obsługi pracowali na terenie szkoły, również w czasie nauczania zdalnego oraz hybrydowego. Ponadto zaleca się aby pracownicy administracji i obsługi poruszali się po terenie placówki tylko w czasie wykonywania czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania placówki.
  • Rekomenduje się rozpoczynanie lekcji o różnych godzinach, tak żeby uczniowie nie grupowali się w większych grupach niż zespół klasowy.
  • Zaleca się korzystanie ze wszystkich wejść i wyjść (zwłaszcza ewakuacyjnych) z budynków szkolnych, tak aby uczniowie z różnych klas nie grupowali się przy wejściu i wyjściu.
  • Rekomenduje się utworzenie wyznaczonych stref na terenie szkoły, tak żeby uczniowie w ramach zespołu klasowego mogli korzystać z toalety oraz korytarza (w przypadku złych warunków atmosferycznych). Strefy można oznaczać literami, liczbami lub kolorami.
  • Zaleca się utworzenie wydzielonych stref dla uczniów na dziedzińcu szkolnym oraz boiskach sportowych.  Strefy można oznaczać literami, liczbami lub kolorami.
  • Rekomenduje się, aby uczniowie korzystający z internatu (po konsultacji z rodzicami/opiekunami prawnymi i wyrażeniu przez nich zgody) we wrześniu nie wyjeżdżali do domów. W kolejnych miesiącach(również po konsultacjach z rodzicami/opiekunami prawnymi) zaleca się aby wychowankowie internatów wyjeżdżali do domów w jeden weekend w miesiącu. Powyższa regulacja nie dotyczy szkół sportowych, w których odbywają się zgrupowania treningowe.
  • Zaleca się, aby uczniowie którzy poruszają się poza wydzielonymi strefami (części wspólne) nosili maseczki ochronne.
  • Rekomenduje się wypracowanie procedur w szkole lub placówce, w  procedurach tych ustalonych przez dyrektora placówki należałoby precyzyjnie określić drogę kontaktu z Państwową Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną na danym terenie (e-mail, nr telefonu).
  • Dyrektor szkoły, placówki edukacyjnej w uzasadnionych przypadkach ma możliwość kierowania podległych nauczycieli i innych pracowników, za ich zgodą, na badanie testowe w kierunku covid 19. Należałoby określić drogę zakupu testów.
  • W placówkach specjalistycznych np. szkołach sportowych, wprowadza się możliwość hybrydowego funkcjonowania placówki, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ, GIS.
  • W przypadku stwierdzenia zakażenia wśród uczniów lub pracowników szkoły/placówki, dyrektor w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz organem prowadzącym podejmuje decyzję o dalszym sposobie funkcjonowania szkoły/placówki.
  • Wszystkie działania podejmowane przez dyrektorów szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego, powinny być zgodne z przepisami i wytycznymi wydanymi przez MEN, MZ, GIS.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: PrzyjacielTreść komentarza: Taki Brezden Dobry to proszę o oglądnięcie sesji i posłuchać jak nasyłał Policję na Pracowników wychował sobie mobera żenada a nie starosta wstydu niema za grosz podziękujemy już za takie rządy BrezdeniaData dodania komentarza: 28.03.2024, 21:41Źródło komentarza: Za co odwołano dyrektora szkoły specjalnej?Autor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Oj Panie , Pani Nieogarnięty, tu już pojechałeś w świat fantazji. Akurat dobrze wiem, że Pan Kraczek nic nie miał wspólnego z założeniem WDO.I kto tu bajki opowiada?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 21:29Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Czy planuje Pan/Pani przywrócić świąteczną pomoc w Jelczu-Laskowicach?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 21:14Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: OloTreść komentarza: W jaki sposób bije na głowę?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:04Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: Mieszkaniec GodzikowicTreść komentarza: Wypowiada sie o wykształceniu osoba po zawodówce i to zaocznie 😅Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:00Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Pokazujcie i wyśmiewajcie, ale pierw sprawdźcie powiazania rodzinne. Żeby nie było kichy. np Jasińscy to nie rodzinaData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:27Źródło komentarza: OŁAWA Nowe rondo oficjalnie otwarte
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama