Partyjka bilarda indyjskiego na przerwie?

  • 02.09.2020, 20:46 (aktualizacja 04.09.2020, 12:21)
  • Źródło: Szkoła Podstawowa w Bystrzycy (FB)
Partyjka bilarda indyjskiego na przerwie?
Jak informuje Szkoła Podstawowa w Bystrzycy, z nowym rokiem szkolnym w placówce pojawił się carrom - bilard indyjski. To coś takiego jak połączenie gry w kapsle z bilardem. Wymaga precyzji i skupienia jak we wschodnich sztukach walki, nic po łebkach i na szybko, ale ponoć adrenalina buzuje, kiedy tylko usiądzie się do stołu. Znacie to? Graliście? Fundatorami stołu są panowie Tomasz Niewodniczański i Stanisław Wawrzyniak

   Carrom, czyli bilard indyjski, to gra o kilkusetletniej tradycji, ale jest tak wiele legend o jej powstaniu, że nie decydujemy się wskazać tej właściwej. Jak w to się gra? Zawodnicy rywalizują przy kwadratowym stole w pozycji siedzącej, a celem gry jest wbicie drewnianych krążków własnego koloru do tzw. łuz, zanim zrobi to przeciwnik. Ta gra zręcznościowo-strategiczna wymaga cierpliwości, staranności i logicznego myślenia. Jest świetną formą spędzenia wolnego czasu. W bilard indyjski można grać jeden na jeden lub w parach.

Podstawowe zasady gry: na stole znajduje się 9 krążków białych i 9 czarnych (odpowiedniki bil pełnych i połówek) oraz 1 krążek czerwony tzw. królowa (odpowiednik bili czarnej). Białą bilę zastępuje większy krążek, tzw. striker. Jest on wprawiany w ruch pstryknięciami palców - kto kiedyś grał w kapsle, wie dobrze, o co chodzi.  Wygrywa ten gracz, który pierwszy wbije do łuz wszystkie swoje krążki. Zwycięzca zdobywa po jednym punkcie za każdy krążek przeciwnika, który pozostał na planszy. Królową należy wbić w trakcie rozgrywki. Zawodnik, który to zrobi i dodatkowo wygra partię, otrzymuje za nią 3 punkty. Ten, który przegrał, nie otrzymuje punktów nawet, jeśli to on wbił królową w danym rozbiciu. Mecz w carrom rozgrywany jest do 25 punktów.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Bystrzycy (FB)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe