Zobacz jak śmieci niszczą świat, w którym żyjemy!

  • 03.09.2020, 13:56 (aktualizacja 03.09.2020, 14:13)
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu
Zobacz jak śmieci niszczą świat, w którym żyjemy! Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu
Co można znaleźć w lesie? Ile kosztuje coroczne sprzątanie po bezmyślnych ludziach? Co grozi za wyrzucenie śmieci do lasu?

Oczywiście spokój, świeże powietrze, grzyby, jagody, dzikie zwierzęta i wiele innych pozytywnych rzeczy. Można też znaleźć bez większego szukania np. butelki, puszki, zużyte pieluchy, części karoserii samochodowych, meble, popsuty sprzęt RTV i AGD, materiały budowlane i rozbiórkowe oraz zużyte akumulatory, przeterminowane leki, azbest.
Czyli wszystko to czego niektórzy ludzie pozbywają się ze swoich gospodarstw w sposób nielegalny Lasy Państwowe co roku wywożą z lasu
ok. 114 tys. m3 śmieci, wydając na to kwotę około 20 mln zł. Nadleśnictwa z terenu RDLP we Wrocławiu, wydają na to aż 800 tys. zł. Aby walczyć z problemem śmieci w lasach, Nadleśnictwa za pośrednictwem Straży Leśnej montują kamery oraz fotopułapki, dzięki którym w znacznym stopniu udaję się ustalić sprawcę nielegalnego wyrzucania śmieci do lasu, aby następnie przykładnie go ukarać.
W walce z problemem śmieci pomagają również:
GOPR Karkonosze
Grupa Sudecka GOPR
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
KWPSP Wrocław
A co grozi za wyrzucenie śmieci do lasu?
Kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny w wysokości do 500 zł. Dodatkowo jeśli wjechaliśmy do lasu pojazdem silnikowym, #StrażLeśna może ukarać sprawcę mandatem karnym do 1000 zł z powodu zbiegu dwóch czynów zabronionych. Natomiast kiedy skieruję się daną sprawę do rozstrzygnięcia przez #Sąd, ten może nałożyć na sprawcę grzywnę nawet 5000 zł.
W roku 2019 nadleśnictwa na terenie RDLP we Wrocławiu Dolny Śląsk ujawniły 100 sprawców wyrzucania śmieci do lasu, karząc ich wysokimi mandatami karnymi wraz z obowiązkiem posprzątania „swoich” śmieci. Oprócz problemu śmieci w lesie, pojawia się równie często problem wandalizmu, niszczenia wiat turystycznych, tablic informacyjnych, czy szlabanów na drogach leśnych. W 2019 r. na terenie naszej dyrekcji ujawniono 117 przypadków, a wartość spowodowanych strat wyniosła 118 tys. zł.
Dlatego apelujemy. Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Idąc na wycieczkę zabierz ze sobą swoje śmieci. Skoro w jedną stronę mogłeś nieść pełne opakowanie, to wracając możesz je wziąć ze sobą puste. Jest zdecydowanie lżejsze. Aby walczyć z problemem śmieci w lasach możesz również wziąć udział w organizowanych akcjach #zabierz5zlasu. Oznacz się hashtagiem na swoim profilu i nominuj kolejną osobę.Lasy to nasze wspólne dobro, dlatego zadbajmy o nie wspólnie! 
📲Numer alarmowy 112, 997
📲GOPR 985, 601 100 300,
📲Straż Pożarna 998

Aplikacje: Moja Komenda, Ratunek, mLas, mBDL

GOPR Karkonosze
Grupa Sudecka GOPR
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
KWPSP Wrocław
Lasy Państwowe

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość X
Gość X 03.09.2020, 20:51
Niestety, jest to symbol polskości; śmiecie w rowach, w lasach i na łąkach i już wiedziałem że jestem w Polsce. A gdzie u was są kontrole, nie widać. To dotyczy także parkowanie na chodnikach i trawnikach. Dziwnie zrozumiana wolność.

Pozostałe