Ostatni koncert festiwalu

  • 14.09.2020, 12:15
  • (tk)
Ostatni koncert festiwalu
W niedzielę 20 września 2020 w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego o godz. 19.00 wystąpią "Poznańskie słowiki" - Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej. Na scenie pojawi się także Łukasz Romanek - organista i dyrektor artystyczny trwającego festiwalu

To ostatni, niezwykły festiwalowy koncert w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego w kościele M. M. Kolbego w Jelczu-Laskowiach.

Poznańskie Słowiki Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej jest prawdziwym muzycznym ambasadorem polskiej kultury na świecie. Jesienią 1939 roku w Poznaniu Stefan Stuligrosz założył mały chór chłopięco-męski, który śpiewał podczas mszy św. w dwóch poznańskich kościołach. Przez 80 lat zespół tworzyło blisko 1700 śpiewaków. „Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Chór śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. i Japonii. Najczęściej wszakże chór współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Poznańskie Słowiki przekonują indywidualnym brzmieniem i wyrazem. Głosy śpiewaków są wyjątkowe i łączą się w bardziej ciepłe, wielowarstwowe, emocjonalne i głębokie brzmienie. Słowiki dostarczają przeżycia płynące ze świata pomysłów kompozytorów i świata muzycznych doznań, przenoszą słuchaczy w inny świat.

Łukasz Romanek ukończył wrocławską Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Studiował w klasie organów prof. Magdaleny Czajki oraz prof. Andrzeja Chorosińskiego i dra Piotra Rojka. Doskonalił swoje umiejętności na kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez najwybitniejsze osobistości świata muzyki organowej. Koncertuje jako solista i kameralista w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce, a także w Holandii i Niemczech. Obecnie posługuje jako organista i dyrygent chóru w parafii p.w. św. Maurycego we Wrocławiu. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji organowej. W latach 2011-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu. Artysta w swoim dorobku posiada płytę CD z muzyką organową i wokalną, którą nagrał w 2013 roku wspólnie z sopranistką Joanną Zawartko-Kołodziej.

(tk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe