Oczyścić ruiny, przerzucić most... Coś jeszcze?

  • 16.09.2020, 20:49 (aktualizacja 16.09.2020, 20:59)
  • Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii
Oczyścić ruiny, przerzucić most... Coś jeszcze? fot. Piotr Kutela i Krystian. Lokalna Grupa Zwiadowców Historii
Co proponuje Piotr Kutela? - Jelcz, rok 1979, na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na teren wyspy, gdzie stoją ruiny piastowskiego zamku, wchodzi grupa archeologów, która przeprowadza badania, które po jakimś czasie zostają przerwane z powodów finansowych i nie zostają ukończone do dziś
Archeolodzy badający teren wyspy w 1979 roku proponują zagospodarować i udostępnić ruiny dawnego zamku jako obiektu rekreacji niedzielnej, docelowy punkt rowerowych wycieczek krajoznawczych, stacje rybaków, harcówkę itp. Zastrzegli jednak, aby w trakcie takich prac w miarę możliwości nie niszczyć i nie zmieniać nic z tego, co jeszcze się zachowało.
I tak myślę i na pewno się ze mną zgodzicie, że w tym celu należałoby oczyścić ruiny i okolice z zarastającej roślinności, aby nie zasłaniała reliktów piastowskiego zamku, wytyczyć ścieżki, postawić tablicę informacyjną. Dobrym pomysłem byłoby też przerzucić most w tym samym miejscu, w którym stał kiedyś, co widać na starych mapach. W latach 90. przy niskim stanie wody można było zobaczyć wystające kołki po mostku.
Jeśli chodzi o teren dziedzińca, należałoby odsłonić do samego bruku, budynki odgruzować, obsiać trawą, mury oświetlić. Można by było je troszkę nadbudować do wysokości 1 metra, aby były widocznie zarysowane.
Natomiast precyzyjnie wykonana rekonstrukcja wschodniego pomieszczenia oraz sklepienia trzynastowiecznego domu nie przyniosłaby szkody wartości historycznej obiektu. Podobnie odtworzenie sklepień i okien piwnicy zachodniej, dokąd wchodziłoby się od strony zachowanych pomieszczeń, nie powinno sprawiać większych trudności.
Minęło 41 lat od badań archeologicznych.
Warto by było się zastanowić nad realizacją takiego zamierzenia i równocześnie wykorzystaniem miejsca położonego w uroczym miejscu nad Odrą i interesującego pod względem historycznym, tym bardziej że niewiele miejscowości może poszczycić się posiadaniem ruin potężnego i znaczącego w przeszłości średniowiecznego zamku piastowskiego.
 
 
 
Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe