Jak zaoszczędzić na drukowaniu?

  • 19.09.2020, 08:37 (aktualizacja 21.09.2020, 12:54)
  • tuOlawa BS
Jak zaoszczędzić na drukowaniu?
W firmach, w których drukuje się wiele materiałów bardzo poważnie podchodzi się do optymalizacji kosztów eksploatacyjnych. W jaki sposób można niwelować tego typu wydatki?

Pomimo, że w ostatnich latach kładzie się ogromny nacisk na korzystanie z dokumentów elektronicznych, obecnie drukuje się codziennie na prawdę w niesamowitych ilościach. Wiele osób zastanawia się czy są jakieś sposoby na obniżenie kosztów z tym związanych. Oczywiście, że są na to metody. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Wybór odpowiedniej drukarki

Wydatkiem, który należy zaliczyć do całkowitych kosztów ponoszonych na wydruk jest sam zakup drukarki. Na rynku jest ich naprawdę ogromny wybór. Jeżeli zależy nam na optymalizacji wydatków, warto wybrać taki model, który będzie optymalny do naszych potrzeb. Przecież inne wymagania będzie mieć osoba drukująca od czasu do czasu kilka tekstów na potrzeby osobiste, a inne oczekiwania będą mieli właściciele firm, w których jest zapotrzebowanie na duże ilości wydruków w krótkim czasie. Jeśli masz zamiar kupić drukarkę atramentową na tusz do użytku domowego, warto wybrać taki model, by nie płacić za niepotrzebnie funkcje, których i tak zapewne nigdy nie użyjemy. Watro wybrać droższy model, takiej drukarki ze względu na koszty atramentów (często drukarka kosztująca, np 180zł obsługuje tusze, których koszt w zamienniku! to około 140zł). Drukując tylko sporadycznie warto brać pod uwagę fakt, że tusz w drukarkach atramentowych nie używany zasycha. Wiele osób chwali sobie zakup po prostu najprostszej monochromatycznej (czyli druk tylko przy użyciu koloru czarnego) drukarki laserowej. Co na pewno też bardzo istotne monochromatyczne drukarki laserowe oferują tańszy wydruk w porównaniu z drukarkami atramentowymi, oferując jednocześnie niezłą jakość. Niestety drukarki laserowe są droższe od ich atramentowych konkurentów. Z kolei jeśli potrzebujesz dobrego, szybkiego sprzętu do druku większych ilości warto kierować się jakością samej drukarki, aby zminimalizować koszty serwisu, który na ogół jest kosztowny. Wybierając drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne koniecznie też zwróćmy uwagę na ceny tuszy lub tonerów do tego modelu. Niejednokrotnie tusze lub tonery do bardzo tanich modeli drukarek są bardzo drogie. Kupując drukarkę przeznaczoną do druku większych ilości warto też zwrócić uwagę nie tylko na cenę tonera czy tuszu, ale także na inne materiały eksploatacyjne jak np bęben drukujący czy pas transferu. Oczywiście cena samej drukarki zależy też bezpośrednio od realizowanej przez nią jakości wydruku.
 

Zakup tuszu lub tonera

Do jednych z najprostszych sposobów na oszczędny druk jest korzystanie z zamienników tonerów lub tuszy. Warto przy tym wybierać sprawdzone modele zamienników, poczytać w internecie trochę opinii o ich markach i gdy uda nam się zakupić sprawny niedrogi model, warto kupować za każdym razem ten sam sprawdzony produkt. Dla przykładu w przypadku zakupu tonera do monochromatycznej drukarki laserowej HP LaserJet P1102 przy zakupie zamiennika generujemy oszczędności na poziomie ok. 200 zł. Oczywiście w przypadku bardziej profesjonalnego sprzętu drukującego oszczędności wynikające z zakupu zamiennika są dużo większe. Dawniej krążyło wiele pogłosek o wadliwych zamiennikach mogących nawet uszkodzić drukarkę, ale obecnie do ich produkcji wykorzystuje się już na tyle zaawansowane technologie, że niejednokrotnie jakość zamiennika przekracza parametry oryginalnego produktu. Bardzo często zamienniki charakteryzują się także większą w porównaniu z oryginałami wydajnością, gdyż po prostu są produkowane w większych pojemnościach.

Kilka praktycznych rad jak zmniejszyć koszty wydruku

  • jeśli drukujesz dużą ilość stron tekstu pomniejsz czcionkę

  • jeśli to tylko możliwe warto korzystać z druku w trybie oszczędnym

  • drukowanie dwustronne pozwala oszczędzać papier

  • jeśli nie potrzebujemy wydruku kolorowego, warto drukować w trybie szarości

  • sprawdzaj dokument przed wydrukiem, często drukuje się niepotrzebnie przez pomyłkę.

Artykuł opracowany przy współspracy ze sklepem internetowym Tonerszop.pl .

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mellonik
Mellonik 25.09.2020, 10:44
Ja od zawsze chyba korzystam z zamienników i jestem bardzo zadowolony.

Pozostałe