Jako pierwsi pili kawę w szklanych pawilonach! ZDJĘCIA

  • 30.09.2020, 12:48 (aktualizacja 01.10.2020, 11:15)
  • TuOlawa (AH)
Jako pierwsi pili kawę w szklanych pawilonach! ZDJĘCIA
Oławscy radni dziś pierwszy raz zobaczyli od środka szklane pawilony z oławskiego Rynku. Zdjęcia publikujemy pod tekstem

Podczas przerwy w obradach sesji Rady Miejskiej burmistrz zaprosił radnych, aby zobaczyli pawilony. Spotkali się też z wykonawcą, który opowiedział o inwestycji. - Trzeba trochę nowoczesności przy starości - komentowali pawilony radni Urbańczyk i Gwiazdowicz.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu na portalu zamiesciliśmy zdjęcia tych pawilonów i internauci krytykowali to miejsce. Pisali - szklane pudła, kontenery, zalać wodą i wpuścić rybki, terrarium, atrakcją by było zamknąć tam osoby odpowiedzialne za wydanie zgody na takie marnowanie publicznych pieniędzy. Tak sprawę komentował wtedy burmistrz. Czytał komentarze internautów i przypomniał, że w sprawie zagospodarowania Rynku były prowadzone konsultacje społeczne, a pawilony były pokazane na projekcie rewitalizacji. Mieszkańcy nie zgłaszali żadnych uwag poza tym, że chcieliby, aby w centrum było miejsce, gdzie można coś zjeść, wypić kawę i spotkać się ze znajomymi. Domagali się też letnich ogródków. Burmistrz podkreśla, że miasto wyszło właśnie naprzeciw tym potrzebom, tworząc przestrzeń dla gastronomii, i dodaje, że cały projekt tego zespołu architektonicznego, razem z małą architekturą, został zatwierdzony przez konserwatora zabytków.

- Pawilony są niewysokie, lekkie, otwierane z każdej strony, przeszklone, w związku z tym nie zasłaniają ratusza i innych zabytkowych elementów - mówi Tomasz Frischmann. - Przez oszklone ściany, pijąc kawę, czy jedząc coś smacznego będzie można oglądać toczące się wokół życie. To baza do tworzenia przestrzeni spotkań. Latem restauratorzy będą namawiani do wyjścia na płytę Rynku z ogródkami, parasolkami. Postawienie stolików będzie możliwe z obu stron, także w cieniu starych drzew. Infrastruktura jest, miasto oprócz mediów przygotowało także toalety w ratuszu, właśnie od strony pawilonów. Wszystko jest przygotowane do prowadzenia działalności na rzecz mieszkańców. Obiekty są całoroczne, dostosowane także na chłodniejsze dni, będą bowiem ogrzewane.

Jaka tam będzie działalność? Tego jeszcze nie wiemy. Remont zakończy się pod koniec września i wtedy miasto ogłosi przetarg na wyłonienie najemców. - Rynek ma stać się miejscem, gdzie oławianie  będą chętnie przychodzić, aby spotykać się i rozmawiać - mówi szef miasta. - Do tego potrzebna jest baza. Od lat wiadomo, że lokale użytkowe w kamienicach są własnością prywatną i miasto nie może narzucić ich właścicielom, jaką działalność mają prowadzić. Jako odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, aby ożywić Rynek - znaleziono nowe rozwiązanie. To są właśnie te dwa przeszklone pawilony z przeznaczeniem na kawiarnię czy inną formę usług gastronomicznych. Decyzja była przemyślana, a jej wdrożenie profesjonalnie przygotowane.

Burmistrz dodaje, że rozumie niepokój mieszkańców, ale proponuję poczekać na efekt końcowy.

- Wtedy będzie można zobaczyć, że nie są one strefą zamkniętą, a w ogródkach letnich będzie toczyło się życie towarzyskie, co z pewnością nada naszemu Rynkowi blasku i charakteru - mówi.

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
chłopski_rozum
chłopski_rozum 03.10.2020, 11:14
Ja myśle że w Rynku to co sie dzieje to wstyd jest. Jakie kolorowe sikawki (tęcza tam je!), drzewa fioletowe abo czerwone. Kto to widział??? Przed wejściem to trzaby nasadzić słoneczniki. Całe pole! I ladnie bedzie i bedzie można potem poskubać. Tak, gdzie ta sikawka, to kukurydzy trza nasadzić i kartofli. To dobre miejsce je, bo z tej sikawki to sie od razu podlewać będzie, to i obrodzi piknie. A w tych szkłach, to najlepiej kury niech bedom. Jajka so w cenie, to i miasto na tym zarobi, a i miejskie dzieciaki żywe ptactwo obaczo. Tako myśle.
mieszkaniec
mieszkaniec 02.10.2020, 09:05
Takie oszklone witryny stawia się nad morzem ,we Wrocławiu piękna starówka !A my w Oławie co będziemy podziwiać lumpeksy,lombardy czy sklep meblowy z witrynami z PRL! Poprzedni burmistrz więcej zrobił złego niż dobrego dla miasta,zlikwidował klimatyczną Adrię i kolejny sklep z butami zrobili!Stara Adria miała swój klimat,duży lokal,trzeba było odnowić i wynająć ! Podobnie bez wyobrażni przenieśli bank PKO na Brzeską !Bankomat stoi na chodniku ,strach wybierać pieniądze,nie wiadomo kto przechodzi!Szczury w biały dzień wybiegają !
Do architekta
Do architekta 01.10.2020, 10:55
Cały twój tekst dotyczy tylko ciebie!Dziękujemy za takich beznadziejnych architektów,mało jeszcze widziałeś .albo jesteś mało inteligentny!
Olaaavi
Olaaavi 01.10.2020, 09:08
Zal, że nie mamy w rynku stylowej fontanny nawiązującej do ratusza, tylko chapiące z ziemi , banalne strugi robiące hałas...
Zdzichu
Zdzichu 30.09.2020, 23:57
Kompletny brak pomysłu. Ktoś ma tam zarabiać? To ma wyglądać? Jaki jest tego zamysł?
Architekt
Architekt 30.09.2020, 21:00
Małomiasteczkowe wieśniaki, nie znacie się a głos zabieracie. Na całym świecie wstawia się między zabytki szkło, aluminium lub stal.
Dla was to za dużo, przerasta was ta forma, ale w zasadzie może to dzieci piszą na tym forum. Kto pozna anonima.
Nie stać was nawet na kawę, więc żale wylewacie na forach. Najlepsza dla was kawa to domowa kupiona w Biedronce na promocji.
Kol
Kol 02.10.2020, 17:44
Architekcie, a po cóż ta agresja zmieszana z jakąś sztuczna pogardą? Kompleks małomiasteczkowego chłopaka? Problem tych obiektów to nie ich estetyka. Tu chodzi o miejsce, miasto - od lat martwe i wyjątkowo brzydkie.
M
M 01.10.2020, 12:47
wizyta w kinie we Wrocławiu, raz parę lat temu, to nie jest "cały świat"
alina
alina 30.09.2020, 20:32
Paskudztwo. Pokazywałam znajomym spoza Oławy - byli zdziwieni że władze miasta na takie cudo pozwoliły. No, ale jak się panu Radnemu Gwiazdowiczowi podoba nowoczesność przy starociach, to czapki z głów.
Radek
Radek 30.09.2020, 20:21
Nie wiem. Czym się tak szczycicie? Wygląd fatalny mi to przypomina palarnie na lotniskach albo przystanki we Włoszech. Totalna porażka, wcześniejszą zieleń była piękniejsza.
Rem
Rem 30.09.2020, 18:07
Quasigastronomia to będzie co najwyższej. Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze na fanaberyczne pomysły.
Augustus
Augustus 30.09.2020, 17:29
I co wy tu pokazujecie - pokazówkę. Beznadziejnie to wygląda. Nieudany i nieudolny eksperyment łączenia starego z nowym. I tyle w temacie. Choćby nie wiadomo jaką dobrą kawę by tam parzyli.
Anna
Anna 30.09.2020, 16:50
Jednym słowem badziewie!
Antoni
Antoni 30.09.2020, 14:53
Fajnie podoba mi się.
AsusROG
AsusROG 30.09.2020, 13:08
Albo wszyscy w maskach albo nikt.Cyrk

Pozostałe